berfel

Part of speech
Verb I  
English gloss
to fray
to hem fabric 
Root
b-r-f-l 
Features
trans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
berfilt Perfective P1 Sg Positive
berfiltx Perfective P1 Sg Negative
berfiltlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
berfiltlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
berfiltlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
berfiltlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
berfiltilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
berfiltilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
berfiltilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
berfiltilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
berfiltilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
berfiltilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
berfiltek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
berfiltekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
berfiltu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
berfilthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
berfilthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
berfilthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
berfilthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
berfilthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
berfilthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
berfilthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
berfilthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
berfilthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
berfilthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
berfilthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
berfiltha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
berfilthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
berfilthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
berfilthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
berfilthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
berfilthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
berfilthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
berfilthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
berfilthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
berfilthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
berfilthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
berfilthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
berfiltkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
berfiltkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
berfilthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
berfilthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
berfilthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
berfilthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
berfilthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
berfilthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
berfilthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
berfilthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
berfilthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
berfilthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
berfilthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
berfilthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
berfilt Perfective P2 Sg Positive
berfiltx Perfective P2 Sg Negative
berfiltli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
berfiltlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
berfiltlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
berfiltlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
berfiltlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
berfiltlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
berfiltilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
berfiltilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
berfiltilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
berfiltilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
berfiltilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
berfiltilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
berfiltilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
berfiltilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
berfiltni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
berfiltnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
berfiltek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
berfiltekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
berfiltu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
berfilthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
berfilthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
berfilthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
berfilthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
berfilthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
berfilthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
berfilthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
berfilthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
berfilthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
berfilthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
berfilthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
berfilthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
berfilthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
berfilthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
berfilthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
berfiltha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
berfilthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
berfilthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
berfilthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
berfilthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
berfilthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
berfilthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
berfilthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
berfilthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
berfilthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
berfilthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
berfilthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
berfilthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
berfilthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
berfilthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
berfilthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
berfiltna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
berfiltniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
berfiltkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
berfiltkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
berfilthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
berfilthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
berfilthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
berfilthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
berfilthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
berfilthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
berfilthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
berfilthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
berfilthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
berfilthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
berfilthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
berfilthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
berfilthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
berfilthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
berfilthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
berfilthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
berfel Perfective P3 Sg Masc Positive
berfilx Perfective P3 Sg Masc Negative
berfelli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
berfellix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
berfellek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
berfellekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
berfellu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
berfellux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
berfelilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
berfelilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
berfelilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
berfelilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
berfelilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
berfelilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
berfelilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
berfelilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
berfelni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
berfelnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
berfelek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
berfelekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
berfelu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
berfelhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
berfelhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
berfelhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
berfelhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
berfelhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
berfelhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
berfelhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
berfelhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
berfelhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
berfelhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
berfelhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
berfelhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
berfelhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
berfelhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
berfelhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
berfelha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
berfelhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
berfelhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
berfelhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
berfelhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
berfelhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
berfelhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
berfelhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
berfelhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
berfelhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
berfelhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
berfelhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
berfelhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
berfelhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
berfelhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
berfelhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
berfelna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
berfelniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
berfelkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
berfelkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
berfelhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
berfelhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
berfelhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
berfelhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
berfelhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
berfelhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
berfelhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
berfelhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
berfelhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
berfelhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
berfelhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
berfelhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
berfelhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
berfelhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
berfelhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
berfelhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
berflet Perfective P3 Sg Fem Positive
berflitx Perfective P3 Sg Fem Negative
berfletli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
berfletlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
berfletlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
berfletlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
berfletlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
berfletlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
berflitilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
berflitilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
berflitilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
berflitilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
berflitilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
berflitilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
berflitilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
berflitilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
berflitni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
berflitnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
berflitek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
berflitekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
berflitu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
berflithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
berflithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
berflithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
berflithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
berflithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
berflithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
berflithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
berflithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
berflithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
berflithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
berflithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
berflithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
berflithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
berflithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
berflithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
berflitha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
berflithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
berflithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
berflithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
berflithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
berflithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
berflithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
berflithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
berflithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
berflithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
berflithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
berflithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
berflithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
berflithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
berflithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
berflithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
berflitna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
berflitniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
berflitkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
berflitkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
berflithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
berflithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
berflithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
berflithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
berflithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
berflithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
berflithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
berflithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
berflithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
berflithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
berflithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
berflithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
berflithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
berflithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
berflithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
berflithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
berfilna Perfective P1 Pl Positive
berfilniex Perfective P1 Pl Negative
berfilnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
berfilnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
berfilnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
berfilnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
berfilnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
berfilnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
berfilnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
berfilnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
berfilnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
berfilnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
berfilnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
berfilniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
berfilnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
berfilnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
berfilniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
berfilnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
berfilniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
berfilnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
berfilniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
berfilnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
berfilniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
berfilnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
berfilniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
berfilnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
berfilnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
berfilnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
berfilniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
berfilnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
berfilniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
berfilnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
berfilniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
berfilnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
berfilniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
berfilnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
berfilniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
berfilnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
berfilniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
berfilnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
berfilniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
berfilnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
berfilniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
berfilnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
berfilniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
berfilnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
berfilniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
berfilnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
berfilniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
berfilnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
berfilniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
berfilnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
berfiltu Perfective P2 Pl Positive
berfiltux Perfective P2 Pl Negative
berfiltuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
berfiltulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
berfiltulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
berfiltulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
berfiltulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
berfiltulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
berfiltulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
berfiltulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
berfiltulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
berfiltulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
berfiltulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
berfiltulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
berfiltulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
berfiltulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
berfiltuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
berfiltunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
berfiltuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
berfiltuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
berfiltuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
berfiltuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
berfiltuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
berfiltuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
berfiltuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
berfiltuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
berfiltuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
berfiltuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
berfiltuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
berfiltuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
berfiltuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
berfiltuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
berfiltuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
berfiltuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
berfiltuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
berfiltuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
berfiltuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
berfiltuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
berfiltuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
berfiltuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
berfiltuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
berfiltuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
berfiltuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
berfiltuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
berfiltuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
berfiltuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
berfiltuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
berfiltuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
berfiltuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
berfiltuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
berfiltuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
berfiltuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
berfiltuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
berfiltuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
berfiltukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
berfiltukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
berfiltuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
berfiltuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
berfiltuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
berfiltuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
berfiltuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
berfiltuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
berfiltuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
berfiltuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
berfiltuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
berfiltuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
berfiltuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
berfiltuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
berfiltuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
berfiltuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
berfiltuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
berfiltuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
berflu Perfective P3 Pl Positive
berflux Perfective P3 Pl Negative
berfluli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
berflulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
berflulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
berflulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
berflulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
berflulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
berflulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
berflulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
berflulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
berflulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
berflulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
berflulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
berflulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
berflulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
berfluni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
berflunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
berfluek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
berfluekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
berfluu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
berfluhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
berfluhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
berfluhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
berfluhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
berfluhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
berfluhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
berfluhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
berfluhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
berfluhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
berfluhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
berfluhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
berfluhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
berfluhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
berfluhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
berfluhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
berfluha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
berfluhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
berfluhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
berfluhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
berfluhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
berfluhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
berfluhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
berfluhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
berfluhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
berfluhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
berfluhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
berfluhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
berfluhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
berfluhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
berfluhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
berfluhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
berfluna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
berfluniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
berflukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
berflukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
berfluhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
berfluhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
berfluhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
berfluhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
berfluhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
berfluhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
berfluhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
berfluhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
berfluhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
berfluhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
berfluhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
berfluhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
berfluhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
berfluhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
berfluhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
berfluhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nberfel Imperfective P1 Sg Positive
nberfilx Imperfective P1 Sg Negative
nberfellek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nberfellekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nberfellu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nberfellux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nberfelilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nberfelilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nberfelilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nberfelilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nberfelilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nberfelilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nberfelek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nberfelekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nberfelu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nberfelhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nberfelhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nberfelhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nberfelhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nberfelhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nberfelhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nberfelhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nberfelhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nberfelhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nberfelhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nberfelhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nberfelha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nberfelhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nberfelhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nberfelhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nberfelhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nberfelhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nberfelhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nberfelhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nberfelhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nberfelhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nberfelhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nberfelhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nberfelkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nberfelkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nberfelhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nberfelhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nberfelhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nberfelhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nberfelhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nberfelhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nberfelhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nberfelhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nberfelhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nberfelhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nberfelhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nberfelhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tberfel Imperfective P2 Sg Positive
tberfilx Imperfective P2 Sg Negative
tberfelli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tberfellix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tberfellek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tberfellekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tberfellu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tberfellux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tberfelilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tberfelilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tberfelilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tberfelilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tberfelilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tberfelilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tberfelilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tberfelilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tberfelni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tberfelnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tberfelek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tberfelekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tberfelu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tberfelhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tberfelhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberfelhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberfelhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfelhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfelhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfelhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfelhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfelhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfelhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberfelhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberfelhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfelhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfelhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfelhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfelha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tberfelhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tberfelhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfelhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfelhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfelhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfelhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfelhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfelhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfelhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfelhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberfelhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberfelhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfelhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfelhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfelhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfelna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tberfelniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tberfelkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tberfelkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tberfelhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tberfelhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tberfelhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tberfelhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tberfelhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tberfelhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tberfelhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfelhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfelhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfelhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfelhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tberfelhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tberfelhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tberfelhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tberfelhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tberfelhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jberfel Imperfective P3 Sg Masc Positive
jberfilx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jberfelli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jberfellix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jberfellek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jberfellekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jberfellu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jberfellux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jberfelilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jberfelilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jberfelilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jberfelilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jberfelilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jberfelilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jberfelilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jberfelilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jberfelni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jberfelnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jberfelek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jberfelekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jberfelu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jberfelhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jberfelhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jberfelhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jberfelhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jberfelhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jberfelhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jberfelhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jberfelhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jberfelhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jberfelhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jberfelhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jberfelhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jberfelhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jberfelhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jberfelhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jberfelha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jberfelhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jberfelhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jberfelhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jberfelhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jberfelhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jberfelhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jberfelhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jberfelhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jberfelhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jberfelhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jberfelhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jberfelhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jberfelhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jberfelhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jberfelhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jberfelna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jberfelniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jberfelkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jberfelkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jberfelhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jberfelhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jberfelhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jberfelhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jberfelhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jberfelhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jberfelhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jberfelhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jberfelhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jberfelhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jberfelhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jberfelhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jberfelhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jberfelhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jberfelhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jberfelhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tberfel Imperfective P3 Sg Fem Positive
tberfilx Imperfective P3 Sg Fem Negative
tberfelli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfellix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfellek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfellekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfellu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfellux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfelilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfelilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfelilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberfelilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberfelilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfelilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfelilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfelilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfelni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfelnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfelek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfelekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfelu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfelhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfelhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberfelhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberfelhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfelhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfelhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfelhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfelhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfelhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfelhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberfelhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberfelhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfelhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfelhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfelhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfelha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfelhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfelhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfelhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfelhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfelhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfelhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfelhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfelhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfelhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfelhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberfelhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberfelhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfelhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfelhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfelhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfelna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberfelniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberfelkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfelkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfelhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfelhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfelhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tberfelhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tberfelhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tberfelhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tberfelhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfelhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfelhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfelhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfelhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tberfelhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tberfelhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tberfelhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tberfelhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tberfelhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nberflu Imperfective P1 Pl Positive
nberflux Imperfective P1 Pl Negative
nberflulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nberflulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nberflulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nberflulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nberflulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nberflulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nberflulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nberflulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nberflulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nberflulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nberfluek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nberfluekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nberfluu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nberfluhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nberfluhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nberfluhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nberfluhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nberfluhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nberfluhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nberfluhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nberfluhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nberfluhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nberfluhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nberfluhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nberfluha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nberfluhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nberfluhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nberfluhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nberfluhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nberfluhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nberfluhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nberfluhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nberfluhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nberfluhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nberfluhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nberfluhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nberflukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nberflukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nberfluhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nberfluhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nberfluhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nberfluhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nberfluhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nberfluhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nberfluhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nberfluhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nberfluhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nberfluhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nberfluhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nberfluhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tberflu Imperfective P2 Pl Positive
tberflux Imperfective P2 Pl Negative
tberfluli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tberflulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tberflulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tberflulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tberflulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tberflulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tberflulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tberflulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tberflulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tberflulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tberflulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tberflulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tberflulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tberflulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tberfluni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tberflunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tberfluek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tberfluekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tberfluu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfluhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfluhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberfluhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberfluhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfluhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfluhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfluhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfluhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfluhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfluhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberfluhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberfluhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfluhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfluhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfluhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfluha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfluhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfluhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfluhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfluhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfluhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfluhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfluhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfluhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfluhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfluhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberfluhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberfluhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfluhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfluhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfluhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfluna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tberfluniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tberflukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tberflukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tberfluhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tberfluhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tberfluhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tberfluhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tberfluhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tberfluhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tberfluhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfluhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfluhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfluhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfluhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tberfluhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tberfluhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tberfluhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tberfluhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tberfluhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jberflu Imperfective P3 Pl Positive
jberflux Imperfective P3 Pl Negative
jberfluli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jberflulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jberflulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jberflulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jberflulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jberflulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jberflulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jberflulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jberflulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jberflulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jberflulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jberflulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jberflulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jberflulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jberfluni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jberflunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jberfluek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jberfluekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jberfluu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jberfluhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jberfluhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jberfluhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jberfluhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jberfluhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jberfluhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jberfluhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jberfluhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jberfluhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jberfluhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jberfluhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jberfluhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jberfluhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jberfluhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jberfluhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jberfluha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jberfluhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jberfluhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jberfluhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jberfluhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jberfluhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jberfluhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jberfluhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jberfluhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jberfluhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jberfluhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jberfluhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jberfluhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jberfluhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jberfluhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jberfluhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jberfluna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jberfluniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jberflukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jberflukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jberfluhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jberfluhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jberfluhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jberfluhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jberfluhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jberfluhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jberfluhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jberfluhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jberfluhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jberfluhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jberfluhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jberfluhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jberfluhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jberfluhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jberfluhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jberfluhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
berfel Imperative P2 Sg Positive
tberfilx Imperative P2 Sg Negative
berfelli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tberfellix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
berfellek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tberfellekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
berfellu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tberfellux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
berfelilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tberfelilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
berfelilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tberfelilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
berfelilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tberfelilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
berfelilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tberfelilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
berfelni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tberfelnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
berfelek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tberfelekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
berfelu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tberfelhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
berfelhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberfelhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
berfelhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfelhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
berfelhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfelhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
berfelhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfelhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
berfelhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberfelhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
berfelhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfelhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
berfelhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfelhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
berfelha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tberfelhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
berfelhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfelhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
berfelhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfelhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
berfelhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfelhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
berfelhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfelhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
berfelhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberfelhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
berfelhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfelhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
berfelhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfelhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
berfelna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tberfelniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
berfelkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tberfelkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
berfelhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tberfelhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
berfelhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tberfelhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
berfelhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tberfelhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
berfelhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfelhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
berfelhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfelhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
berfelhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tberfelhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
berfelhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tberfelhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
berfelhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tberfelhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
berflu Imperative P2 Pl Positive
tberflux Imperative P2 Pl Negative
berfluli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tberflulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
berflulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tberflulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
berflulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tberflulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
berflulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tberflulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
berflulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tberflulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
berflulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tberflulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
berflulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tberflulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
berfluni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tberflunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
berfluek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tberfluekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
berfluu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfluhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
berfluhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberfluhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
berfluhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfluhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
berfluhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfluhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
berfluhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfluhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
berfluhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberfluhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
berfluhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfluhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
berfluhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfluhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
berfluha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfluhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
berfluhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfluhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
berfluhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfluhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
berfluhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfluhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
berfluhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfluhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
berfluhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberfluhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
berfluhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfluhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
berfluhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfluhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
berfluna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tberfluniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
berflukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tberflukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
berfluhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tberfluhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
berfluhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tberfluhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
berfluhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tberfluhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
berfluhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfluhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
berfluhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfluhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
berfluhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tberfluhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
berfluhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tberfluhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
berfluhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tberfluhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative