tberfel

Part of speech
Verb II  
English gloss
to become frayed
to lose one's good sense 
Root
b-r-f-l 
Features
intrans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
tberfilt Perfective P1 Sg Positive
tberfiltx Perfective P1 Sg Negative
tberfeltlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
tberfeltlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
tberfeltlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
tberfeltlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
tberfeltilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
tberfeltilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
tberfeltilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
tberfeltilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
tberfeltilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
tberfeltilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
tberfeltek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
tberfeltekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
tberfeltu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
tberfelthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
tberfelthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfelthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfelthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfelthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfelthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfelthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfelthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfelthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfelthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfelthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfeltha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
tberfelthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
tberfelthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfelthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfelthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfelthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfelthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfelthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfelthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfelthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfelthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfelthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfeltkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
tberfeltkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
tberfelthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
tberfelthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
tberfelthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tberfelthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tberfelthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfelthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfelthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfelthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfelthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tberfelthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tberfelthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tberfelthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tberfilt Perfective P2 Sg Positive
tberfiltx Perfective P2 Sg Negative
tberfeltli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
tberfeltlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
tberfeltlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
tberfeltlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
tberfeltlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tberfeltlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tberfeltilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tberfeltilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tberfeltilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
tberfeltilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
tberfeltilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
tberfeltilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
tberfeltilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
tberfeltilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
tberfeltni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
tberfeltnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
tberfeltek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
tberfeltekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
tberfeltu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tberfelthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tberfelthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberfelthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberfelthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfelthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfelthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfelthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfelthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfelthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfelthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberfelthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberfelthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfelthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfelthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfelthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfeltha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tberfelthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tberfelthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfelthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfelthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfelthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfelthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfelthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfelthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfelthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfelthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberfelthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberfelthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfelthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfelthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfelthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfeltna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
tberfeltniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
tberfeltkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
tberfeltkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
tberfelthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
tberfelthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
tberfelthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tberfelthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tberfelthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tberfelthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tberfelthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfelthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfelthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfelthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfelthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tberfelthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tberfelthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tberfelthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tberfelthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tberfelthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tberfel Perfective P3 Sg Masc Positive
tberfilx Perfective P3 Sg Masc Negative
tberfelli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberfellix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberfellek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfellekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfellu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfellux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfelilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfelilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfelilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberfelilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberfelilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfelilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfelilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfelilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfelni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberfelnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberfelek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfelekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfelu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfelhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfelhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberfelhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberfelhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfelhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfelhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfelhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfelhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfelhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfelhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberfelhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberfelhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfelhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfelhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfelhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfelha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfelhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfelhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfelhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfelhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfelhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfelhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfelhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfelhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfelhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfelhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberfelhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberfelhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfelhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfelhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfelhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfelna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberfelniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberfelkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfelkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfelhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfelhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfelhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
tberfelhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
tberfelhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
tberfelhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
tberfelhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfelhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfelhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfelhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfelhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
tberfelhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
tberfelhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
tberfelhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
tberfelhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
tberfelhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tberflet Perfective P3 Sg Fem Positive
tberflitx Perfective P3 Sg Fem Negative
tberfletli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfletlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfletlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfletlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfletlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfletlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberflitilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberflitilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberflitilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberflitilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberflitilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberflitilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberflitilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberflitilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberflitni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberflitnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberflitek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberflitekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberflitu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberflithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberflithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberflithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberflithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberflithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberflithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberflithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberflithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberflithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberflithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberflithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberflithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberflithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberflithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberflithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberflitha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberflithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberflithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberflithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberflithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberflithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberflithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberflithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberflithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberflithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberflithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberflithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberflithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberflithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberflithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberflithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberflitna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberflitniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberflitkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberflitkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberflithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberflithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberflithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tberflithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tberflithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tberflithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tberflithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberflithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberflithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberflithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberflithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tberflithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tberflithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tberflithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tberflithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tberflithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
tberfilna Perfective P1 Pl Positive
tberfilniex Perfective P1 Pl Negative
tberfelnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
tberfelnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
tberfelnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfelnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfelnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfelnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfelnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
tberfelnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
tberfelnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
tberfelnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
tberfelnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
tberfelniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
tberfelnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfelnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfelniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfelnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfelniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfelnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfelniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfelnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfelniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfelnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfelniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfelnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfelnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfelnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfelniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfelnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfelniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfelnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfelniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfelnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfelniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfelnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfelniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfelnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfelniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
tberfelnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
tberfelniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
tberfelnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
tberfelniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tberfelnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tberfelniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfelnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfelniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfelnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfelniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tberfelnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tberfelniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tberfelnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tberfiltu Perfective P2 Pl Positive
tberfiltux Perfective P2 Pl Negative
tberfeltuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
tberfeltulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
tberfeltulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
tberfeltulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
tberfeltulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfeltulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfeltulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfeltulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfeltulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
tberfeltulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
tberfeltulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
tberfeltulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
tberfeltulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
tberfeltulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
tberfeltuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
tberfeltunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
tberfeltuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
tberfeltuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
tberfeltuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfeltuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfeltuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberfeltuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberfeltuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfeltuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfeltuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfeltuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfeltuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfeltuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfeltuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberfeltuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberfeltuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfeltuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfeltuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfeltuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfeltuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfeltuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfeltuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfeltuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfeltuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfeltuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfeltuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfeltuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfeltuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfeltuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfeltuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberfeltuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberfeltuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfeltuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfeltuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfeltuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfeltuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
tberfeltuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
tberfeltukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
tberfeltukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
tberfeltuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
tberfeltuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
tberfeltuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tberfeltuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tberfeltuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tberfeltuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tberfeltuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfeltuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfeltuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfeltuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfeltuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tberfeltuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tberfeltuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tberfeltuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tberfeltuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tberfeltuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tberflu Perfective P3 Pl Positive
tberflux Perfective P3 Pl Negative
tberfluli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
tberflulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
tberflulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
tberflulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
tberflulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberflulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberflulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberflulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberflulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
tberflulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
tberflulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
tberflulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
tberflulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
tberflulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
tberfluni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
tberflunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
tberfluek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
tberfluekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
tberfluu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfluhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfluhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tberfluhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberfluhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tberfluhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfluhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tberfluhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfluhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tberfluhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfluhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tberfluhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberfluhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tberfluhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfluhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tberfluhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfluha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfluhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfluhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tberfluhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfluhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tberfluhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfluhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tberfluhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfluhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tberfluhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfluhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tberfluhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberfluhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tberfluhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfluhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tberfluhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfluna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
tberfluniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
tberflukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
tberflukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
tberfluhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
tberfluhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
tberfluhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tberfluhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tberfluhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tberfluhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tberfluhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tberfluhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfluhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tberfluhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfluhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tberfluhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tberfluhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tberfluhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tberfluhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tberfluhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nitberfel Imperfective P1 Sg Positive
nitberfilx Imperfective P1 Sg Negative
nitberfellek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nitberfellekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nitberfellu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nitberfellux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nitberfelilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nitberfelilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nitberfelilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nitberfelilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nitberfelilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nitberfelilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nitberfelek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nitberfelekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nitberfelu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nitberfelhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nitberfelhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nitberfelhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nitberfelhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nitberfelhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nitberfelhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nitberfelhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nitberfelhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nitberfelhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nitberfelhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nitberfelhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nitberfelha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nitberfelhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nitberfelhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nitberfelhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nitberfelhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nitberfelhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nitberfelhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nitberfelhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nitberfelhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nitberfelhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nitberfelhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nitberfelhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nitberfelkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nitberfelkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nitberfelhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nitberfelhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nitberfelhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nitberfelhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nitberfelhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nitberfelhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nitberfelhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nitberfelhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nitberfelhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nitberfelhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nitberfelhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nitberfelhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
titberfel Imperfective P2 Sg Positive
titberfilx Imperfective P2 Sg Negative
titberfelli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
titberfellix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
titberfellek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
titberfellekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
titberfellu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titberfellux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
titberfelilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titberfelilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
titberfelilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
titberfelilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
titberfelilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
titberfelilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
titberfelilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
titberfelilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
titberfelni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
titberfelnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
titberfelek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
titberfelekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
titberfelu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titberfelhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
titberfelhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titberfelhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titberfelhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titberfelhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titberfelhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titberfelhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titberfelhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titberfelhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titberfelhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titberfelhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titberfelhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titberfelhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titberfelhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titberfelhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titberfelha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titberfelhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
titberfelhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titberfelhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titberfelhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titberfelhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titberfelhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titberfelhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titberfelhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titberfelhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titberfelhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titberfelhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titberfelhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titberfelhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titberfelhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titberfelhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titberfelna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
titberfelniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
titberfelkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
titberfelkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
titberfelhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
titberfelhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
titberfelhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
titberfelhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
titberfelhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
titberfelhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
titberfelhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titberfelhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titberfelhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titberfelhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titberfelhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
titberfelhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
titberfelhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
titberfelhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
titberfelhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
titberfelhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jitberfel Imperfective P3 Sg Masc Positive
jitberfilx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jitberfelli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitberfellix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitberfellek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitberfellekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitberfellu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitberfellux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitberfelilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitberfelilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitberfelilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitberfelilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitberfelilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitberfelilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitberfelilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitberfelilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitberfelni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitberfelnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitberfelek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitberfelekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitberfelu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitberfelhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitberfelhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitberfelhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitberfelhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitberfelhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitberfelhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitberfelhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitberfelhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitberfelhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitberfelhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitberfelhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitberfelhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitberfelhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitberfelhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitberfelhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitberfelha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitberfelhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitberfelhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jitberfelhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jitberfelhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jitberfelhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jitberfelhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jitberfelhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jitberfelhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jitberfelhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jitberfelhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jitberfelhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jitberfelhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jitberfelhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jitberfelhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jitberfelhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jitberfelna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitberfelniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitberfelkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitberfelkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitberfelhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitberfelhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitberfelhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jitberfelhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jitberfelhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jitberfelhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jitberfelhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitberfelhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitberfelhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitberfelhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitberfelhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jitberfelhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jitberfelhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jitberfelhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jitberfelhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jitberfelhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
titberfel Imperfective P3 Sg Fem Positive
titberfilx Imperfective P3 Sg Fem Negative
titberfelli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titberfellix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titberfellek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titberfellekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titberfellu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titberfellux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titberfelilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titberfelilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titberfelilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titberfelilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titberfelilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titberfelilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titberfelilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titberfelilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titberfelni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titberfelnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titberfelek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titberfelekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titberfelu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titberfelhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titberfelhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titberfelhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titberfelhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titberfelhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titberfelhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titberfelhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titberfelhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titberfelhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titberfelhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titberfelhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titberfelhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titberfelhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titberfelhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titberfelhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titberfelha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titberfelhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titberfelhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titberfelhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titberfelhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titberfelhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titberfelhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titberfelhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titberfelhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titberfelhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titberfelhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titberfelhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titberfelhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titberfelhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titberfelhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titberfelhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titberfelna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titberfelniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titberfelkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titberfelkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titberfelhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titberfelhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titberfelhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
titberfelhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
titberfelhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
titberfelhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
titberfelhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titberfelhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titberfelhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titberfelhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titberfelhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
titberfelhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
titberfelhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
titberfelhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
titberfelhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
titberfelhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nitberflu Imperfective P1 Pl Positive
nitberflux Imperfective P1 Pl Negative
nitberflulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nitberflulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nitberflulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nitberflulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nitberflulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nitberflulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nitberflulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nitberflulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nitberflulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nitberflulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nitberfluek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nitberfluekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nitberfluu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nitberfluhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nitberfluhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nitberfluhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nitberfluhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nitberfluhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nitberfluhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nitberfluhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nitberfluhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nitberfluhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nitberfluhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nitberfluhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nitberfluha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nitberfluhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nitberfluhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nitberfluhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nitberfluhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nitberfluhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nitberfluhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nitberfluhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nitberfluhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nitberfluhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nitberfluhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nitberfluhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nitberflukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nitberflukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nitberfluhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nitberfluhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nitberfluhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nitberfluhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nitberfluhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nitberfluhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nitberfluhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nitberfluhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nitberfluhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nitberfluhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nitberfluhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nitberfluhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
titberflu Imperfective P2 Pl Positive
titberflux Imperfective P2 Pl Negative
titberfluli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
titberflulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
titberflulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
titberflulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
titberflulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titberflulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
titberflulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titberflulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
titberflulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
titberflulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
titberflulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
titberflulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
titberflulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
titberflulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
titberfluni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
titberflunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
titberfluek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
titberfluekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
titberfluu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titberfluhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
titberfluhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titberfluhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titberfluhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titberfluhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titberfluhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titberfluhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titberfluhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titberfluhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titberfluhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titberfluhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titberfluhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titberfluhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titberfluhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titberfluhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titberfluha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titberfluhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
titberfluhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titberfluhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titberfluhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titberfluhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titberfluhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titberfluhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titberfluhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titberfluhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titberfluhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titberfluhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titberfluhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titberfluhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titberfluhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titberfluhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titberfluna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
titberfluniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
titberflukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
titberflukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
titberfluhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
titberfluhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
titberfluhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
titberfluhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
titberfluhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
titberfluhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
titberfluhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titberfluhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titberfluhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titberfluhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titberfluhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
titberfluhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
titberfluhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
titberfluhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
titberfluhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
titberfluhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jitberflu Imperfective P3 Pl Positive
jitberflux Imperfective P3 Pl Negative
jitberfluli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jitberflulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jitberflulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jitberflulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jitberflulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitberflulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitberflulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitberflulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitberflulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jitberflulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jitberflulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jitberflulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jitberflulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jitberflulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jitberfluni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jitberflunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jitberfluek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jitberfluekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jitberfluu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitberfluhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitberfluhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitberfluhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitberfluhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitberfluhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitberfluhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitberfluhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitberfluhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitberfluhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitberfluhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitberfluhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitberfluhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitberfluhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitberfluhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitberfluhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitberfluha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitberfluhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitberfluhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jitberfluhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jitberfluhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jitberfluhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jitberfluhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jitberfluhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jitberfluhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jitberfluhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jitberfluhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jitberfluhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jitberfluhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jitberfluhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jitberfluhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jitberfluhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jitberfluna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jitberfluniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jitberflukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jitberflukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jitberfluhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jitberfluhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jitberfluhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jitberfluhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jitberfluhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jitberfluhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jitberfluhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitberfluhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitberfluhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitberfluhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitberfluhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jitberfluhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jitberfluhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jitberfluhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jitberfluhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jitberfluhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tberfel Imperative P2 Sg Positive
titberfilx Imperative P2 Sg Negative
tberfelli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
titberfellix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
tberfellek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
titberfellekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
tberfellu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titberfellux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tberfelilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titberfelilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tberfelilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
titberfelilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
tberfelilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
titberfelilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
tberfelilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
titberfelilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
tberfelni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
titberfelnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
tberfelek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
titberfelekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
tberfelu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titberfelhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tberfelhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titberfelhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberfelhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titberfelhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfelhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titberfelhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfelhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titberfelhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfelhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titberfelhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberfelhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titberfelhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfelhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titberfelhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfelha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titberfelhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tberfelhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titberfelhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfelhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titberfelhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfelhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titberfelhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfelhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titberfelhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfelhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titberfelhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberfelhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titberfelhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfelhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titberfelhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfelna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
titberfelniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
tberfelkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
titberfelkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
tberfelhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
titberfelhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
tberfelhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
titberfelhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tberfelhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
titberfelhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tberfelhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titberfelhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfelhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titberfelhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfelhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
titberfelhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tberfelhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
titberfelhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tberfelhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
titberfelhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tberflu Imperative P2 Pl Positive
titberflux Imperative P2 Pl Negative
tberfluli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
titberflulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
tberflulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
titberflulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
tberflulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titberflulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tberflulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titberflulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tberflulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
titberflulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
tberflulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
titberflulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
tberflulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
titberflulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
tberfluni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
titberflunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
tberfluek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
titberfluekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
tberfluu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titberfluhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfluhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titberfluhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tberfluhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titberfluhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tberfluhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titberfluhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tberfluhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titberfluhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tberfluhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titberfluhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tberfluhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titberfluhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tberfluhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titberfluhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tberfluha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titberfluhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfluhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titberfluhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tberfluhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titberfluhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tberfluhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titberfluhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tberfluhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titberfluhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tberfluhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titberfluhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tberfluhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titberfluhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tberfluhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titberfluhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tberfluna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
titberfluniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
tberflukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
titberflukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
tberfluhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
titberfluhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
tberfluhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
titberfluhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tberfluhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
titberfluhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tberfluhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titberfluhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tberfluhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titberfluhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tberfluhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
titberfluhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tberfluhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
titberfluhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tberfluhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
titberfluhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative