gernes

Part of speech
Verb I  
English gloss
to infect (especially with a disease) 
Root
g-r-n-s 
Features
trans.  
Source(s)
Spagnol2011

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
gernist Perfective P1 Sg Positive
gernistx Perfective P1 Sg Negative
gernistlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
gernistlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
gernistlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
gernistlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
gernistilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
gernistilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
gernistilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
gernistilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
gernistilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
gernistilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
gernistek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
gernistekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
gernistu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
gernisthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
gernisthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
gernisthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
gernisthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
gernisthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
gernisthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
gernisthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
gernisthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
gernisthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
gernisthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
gernisthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
gernistha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
gernisthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
gernisthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
gernisthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
gernisthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
gernisthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
gernisthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
gernisthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
gernisthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
gernisthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
gernisthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
gernisthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
gernistkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
gernistkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
gernisthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
gernisthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
gernisthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
gernisthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
gernisthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
gernisthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
gernisthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
gernisthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
gernisthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
gernisthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
gernisthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
gernisthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
gernist Perfective P2 Sg Positive
gernistx Perfective P2 Sg Negative
gernistli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
gernistlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
gernistlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
gernistlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
gernistlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
gernistlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
gernistilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
gernistilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
gernistilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
gernistilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
gernistilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
gernistilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
gernistilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
gernistilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
gernistni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
gernistnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
gernistek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
gernistekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
gernistu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
gernisthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
gernisthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
gernisthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
gernisthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
gernisthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
gernisthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
gernisthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
gernisthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
gernisthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
gernisthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
gernisthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
gernisthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
gernisthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
gernisthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
gernisthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
gernistha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
gernisthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
gernisthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
gernisthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
gernisthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
gernisthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
gernisthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
gernisthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
gernisthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
gernisthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
gernisthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
gernisthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
gernisthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
gernisthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
gernisthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
gernisthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
gernistna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
gernistniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
gernistkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
gernistkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
gernisthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
gernisthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
gernisthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
gernisthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
gernisthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
gernisthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
gernisthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
gernisthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
gernisthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
gernisthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
gernisthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
gernisthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
gernisthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
gernisthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
gernisthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
gernisthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
gernes Perfective P3 Sg Masc Positive
gernisx Perfective P3 Sg Masc Negative
gernesli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
gerneslix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
gerneslek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
gerneslekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
gerneslu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
gerneslux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
gernesilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
gernesilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
gernesilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
gernesilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
gernesilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
gernesilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
gernesilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
gernesilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
gernesni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
gernesnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
gernesek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
gernesekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
gernesu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
gerneshux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
gerneshuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
gerneshulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
gerneshulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
gerneshulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
gerneshulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
gerneshulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
gerneshulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
gerneshulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
gerneshulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
gerneshulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
gerneshulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
gerneshulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
gerneshulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
gerneshulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
gernesha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
gerneshiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
gerneshieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
gerneshilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
gerneshielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
gerneshilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
gerneshielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
gerneshilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
gerneshielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
gerneshilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
gerneshielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
gerneshilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
gerneshielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
gerneshilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
gerneshielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
gerneshilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
gernesna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
gernesniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
gerneskom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
gerneskomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
gerneshom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
gerneshomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
gerneshomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
gerneshomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
gerneshomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
gerneshomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
gerneshomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
gerneshomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
gerneshomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
gerneshomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
gerneshomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
gerneshomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
gerneshomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
gerneshomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
gerneshomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
gerneshomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
gernset Perfective P3 Sg Fem Positive
gernsitx Perfective P3 Sg Fem Negative
gernsetli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
gernsetlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
gernsetlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
gernsetlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
gernsetlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
gernsetlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
gernsitilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
gernsitilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
gernsitilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
gernsitilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
gernsitilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
gernsitilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
gernsitilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
gernsitilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
gernsitni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
gernsitnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
gernsitek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
gernsitekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
gernsitu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
gernsithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
gernsithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
gernsithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
gernsithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
gernsithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
gernsithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
gernsithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
gernsithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
gernsithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
gernsithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
gernsithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
gernsithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
gernsithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
gernsithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
gernsithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
gernsitha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
gernsithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
gernsithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
gernsithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
gernsithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
gernsithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
gernsithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
gernsithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
gernsithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
gernsithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
gernsithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
gernsithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
gernsithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
gernsithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
gernsithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
gernsithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
gernsitna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
gernsitniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
gernsitkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
gernsitkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
gernsithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
gernsithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
gernsithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
gernsithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
gernsithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
gernsithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
gernsithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
gernsithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
gernsithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
gernsithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
gernsithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
gernsithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
gernsithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
gernsithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
gernsithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
gernsithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
gernisna Perfective P1 Pl Positive
gernisniex Perfective P1 Pl Negative
gernisnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
gernisnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
gernisnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
gernisnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
gernisnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
gernisnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
gernisnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
gernisnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
gernisnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
gernisnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
gernisnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
gernisniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
gernisnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
gernisnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
gernisniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
gernisnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
gernisniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
gernisnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
gernisniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
gernisnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
gernisniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
gernisnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
gernisniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
gernisnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
gernisnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
gernisnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
gernisniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
gernisnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
gernisniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
gernisnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
gernisniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
gernisnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
gernisniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
gernisnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
gernisniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
gernisnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
gernisniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
gernisnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
gernisniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
gernisnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
gernisniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
gernisnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
gernisniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
gernisnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
gernisniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
gernisnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
gernisniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
gernisnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
gernisniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
gernisnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
gernistu Perfective P2 Pl Positive
gernistux Perfective P2 Pl Negative
gernistuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
gernistulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
gernistulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
gernistulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
gernistulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
gernistulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
gernistulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
gernistulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
gernistulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
gernistulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
gernistulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
gernistulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
gernistulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
gernistulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
gernistuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
gernistunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
gernistuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
gernistuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
gernistuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
gernistuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
gernistuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
gernistuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
gernistuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
gernistuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
gernistuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
gernistuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
gernistuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
gernistuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
gernistuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
gernistuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
gernistuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
gernistuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
gernistuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
gernistuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
gernistuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
gernistuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
gernistuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
gernistuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
gernistuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
gernistuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
gernistuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
gernistuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
gernistuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
gernistuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
gernistuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
gernistuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
gernistuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
gernistuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
gernistuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
gernistuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
gernistuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
gernistuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
gernistukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
gernistukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
gernistuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
gernistuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
gernistuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
gernistuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
gernistuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
gernistuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
gernistuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
gernistuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
gernistuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
gernistuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
gernistuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
gernistuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
gernistuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
gernistuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
gernistuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
gernistuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
gernsu Perfective P3 Pl Positive
gernsux Perfective P3 Pl Negative
gernsuli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
gernsulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
gernsulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
gernsulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
gernsulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
gernsulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
gernsulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
gernsulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
gernsulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
gernsulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
gernsulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
gernsulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
gernsulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
gernsulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
gernsuni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
gernsunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
gernsuek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
gernsuekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
gernsuu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
gernsuhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
gernsuhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
gernsuhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
gernsuhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
gernsuhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
gernsuhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
gernsuhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
gernsuhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
gernsuhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
gernsuhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
gernsuhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
gernsuhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
gernsuhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
gernsuhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
gernsuhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
gernsuha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
gernsuhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
gernsuhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
gernsuhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
gernsuhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
gernsuhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
gernsuhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
gernsuhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
gernsuhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
gernsuhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
gernsuhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
gernsuhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
gernsuhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
gernsuhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
gernsuhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
gernsuhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
gernsuna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
gernsuniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
gernsukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
gernsukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
gernsuhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
gernsuhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
gernsuhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
gernsuhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
gernsuhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
gernsuhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
gernsuhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
gernsuhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
gernsuhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
gernsuhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
gernsuhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
gernsuhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
gernsuhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
gernsuhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
gernsuhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
gernsuhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ngernes Imperfective P1 Sg Positive
ngernisx Imperfective P1 Sg Negative
ngerneslek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
ngerneslekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
ngerneslu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ngerneslux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ngernesilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ngernesilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ngernesilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
ngernesilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
ngernesilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
ngernesilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
ngernesek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
ngernesekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
ngernesu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ngerneshux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ngerneshulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ngerneshulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ngerneshulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ngerneshulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ngerneshulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ngerneshulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ngerneshulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ngerneshulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ngerneshulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ngerneshulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ngernesha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ngerneshiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ngerneshielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ngerneshilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ngerneshielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ngerneshilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ngerneshielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ngerneshilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ngerneshielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ngerneshilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ngerneshielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ngerneshilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ngerneskom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
ngerneskomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
ngerneshom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
ngerneshomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
ngerneshomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ngerneshomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ngerneshomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ngerneshomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ngerneshomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ngerneshomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ngerneshomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ngerneshomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ngerneshomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ngerneshomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tgernes Imperfective P2 Sg Positive
tgernisx Imperfective P2 Sg Negative
tgernesli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tgerneslix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tgerneslek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tgerneslekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tgerneslu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tgerneslux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tgernesilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tgernesilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tgernesilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tgernesilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tgernesilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tgernesilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tgernesilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tgernesilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tgernesni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tgernesnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tgernesek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tgernesekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tgernesu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tgerneshux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tgerneshuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tgerneshulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tgerneshulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tgerneshulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tgerneshulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tgerneshulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tgerneshulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tgerneshulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tgerneshulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tgerneshulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tgerneshulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tgerneshulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tgerneshulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tgerneshulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tgernesha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tgerneshiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tgerneshieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tgerneshilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tgerneshielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tgerneshilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tgerneshielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tgerneshilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tgerneshielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tgerneshilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tgerneshielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tgerneshilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tgerneshielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tgerneshilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tgerneshielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tgerneshilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tgernesna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tgernesniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tgerneskom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tgerneskomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tgerneshom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tgerneshomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tgerneshomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tgerneshomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tgerneshomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tgerneshomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tgerneshomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tgerneshomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tgerneshomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tgerneshomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tgerneshomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tgerneshomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tgerneshomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tgerneshomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tgerneshomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tgerneshomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jgernes Imperfective P3 Sg Masc Positive
jgernisx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jgernesli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jgerneslix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jgerneslek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jgerneslekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jgerneslu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jgerneslux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jgernesilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jgernesilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jgernesilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jgernesilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jgernesilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jgernesilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jgernesilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jgernesilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jgernesni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jgernesnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jgernesek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jgernesekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jgernesu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jgerneshux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jgerneshuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jgerneshulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jgerneshulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jgerneshulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jgerneshulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jgerneshulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jgerneshulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jgerneshulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jgerneshulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jgerneshulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jgerneshulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jgerneshulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jgerneshulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jgerneshulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jgernesha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jgerneshiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jgerneshieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jgerneshilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jgerneshielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jgerneshilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jgerneshielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jgerneshilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jgerneshielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jgerneshilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jgerneshielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jgerneshilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jgerneshielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jgerneshilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jgerneshielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jgerneshilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jgernesna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jgernesniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jgerneskom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jgerneskomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jgerneshom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jgerneshomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jgerneshomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jgerneshomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jgerneshomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jgerneshomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jgerneshomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jgerneshomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jgerneshomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jgerneshomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jgerneshomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jgerneshomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jgerneshomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jgerneshomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jgerneshomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jgerneshomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tgernes Imperfective P3 Sg Fem Positive
tgernisx Imperfective P3 Sg Fem Negative
tgernesli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tgerneslix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tgerneslek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tgerneslekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tgerneslu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tgerneslux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tgernesilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tgernesilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tgernesilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tgernesilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tgernesilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tgernesilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tgernesilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tgernesilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tgernesni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tgernesnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tgernesek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tgernesekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tgernesu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tgerneshux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tgerneshuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tgerneshulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tgerneshulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tgerneshulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tgerneshulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tgerneshulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tgerneshulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tgerneshulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tgerneshulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tgerneshulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tgerneshulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tgerneshulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tgerneshulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tgerneshulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tgernesha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tgerneshiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tgerneshieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tgerneshilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tgerneshielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tgerneshilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tgerneshielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tgerneshilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tgerneshielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tgerneshilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tgerneshielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tgerneshilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tgerneshielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tgerneshilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tgerneshielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tgerneshilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tgernesna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tgernesniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tgerneskom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tgerneskomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tgerneshom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tgerneshomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tgerneshomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tgerneshomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tgerneshomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tgerneshomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tgerneshomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tgerneshomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tgerneshomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tgerneshomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tgerneshomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tgerneshomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tgerneshomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tgerneshomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tgerneshomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tgerneshomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
ngernsu Imperfective P1 Pl Positive
ngernsux Imperfective P1 Pl Negative
ngernsulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
ngernsulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
ngernsulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ngernsulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ngernsulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ngernsulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ngernsulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
ngernsulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
ngernsulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
ngernsulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
ngernsuek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
ngernsuekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
ngernsuu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ngernsuhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ngernsuhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ngernsuhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ngernsuhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ngernsuhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ngernsuhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ngernsuhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ngernsuhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ngernsuhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ngernsuhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ngernsuhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ngernsuha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ngernsuhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ngernsuhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ngernsuhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ngernsuhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ngernsuhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ngernsuhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ngernsuhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ngernsuhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ngernsuhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ngernsuhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ngernsuhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ngernsukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
ngernsukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
ngernsuhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
ngernsuhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
ngernsuhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ngernsuhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ngernsuhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ngernsuhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ngernsuhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ngernsuhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ngernsuhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ngernsuhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ngernsuhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ngernsuhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tgernsu Imperfective P2 Pl Positive
tgernsux Imperfective P2 Pl Negative
tgernsuli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tgernsulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tgernsulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tgernsulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tgernsulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tgernsulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tgernsulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tgernsulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tgernsulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tgernsulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tgernsulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tgernsulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tgernsulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tgernsulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tgernsuni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tgernsunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tgernsuek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tgernsuekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tgernsuu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tgernsuhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tgernsuhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tgernsuhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tgernsuhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tgernsuhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tgernsuhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tgernsuhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tgernsuhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tgernsuhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tgernsuhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tgernsuhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tgernsuhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tgernsuhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tgernsuhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tgernsuhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tgernsuha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tgernsuhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tgernsuhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tgernsuhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tgernsuhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tgernsuhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tgernsuhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tgernsuhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tgernsuhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tgernsuhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tgernsuhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tgernsuhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tgernsuhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tgernsuhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tgernsuhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tgernsuhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tgernsuna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tgernsuniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tgernsukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tgernsukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tgernsuhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tgernsuhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tgernsuhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tgernsuhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tgernsuhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tgernsuhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tgernsuhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tgernsuhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tgernsuhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tgernsuhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tgernsuhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tgernsuhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tgernsuhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tgernsuhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tgernsuhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tgernsuhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jgernsu Imperfective P3 Pl Positive
jgernsux Imperfective P3 Pl Negative
jgernsuli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jgernsulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jgernsulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jgernsulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jgernsulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jgernsulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jgernsulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jgernsulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jgernsulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jgernsulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jgernsulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jgernsulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jgernsulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jgernsulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jgernsuni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jgernsunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jgernsuek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jgernsuekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jgernsuu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jgernsuhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jgernsuhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jgernsuhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jgernsuhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jgernsuhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jgernsuhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jgernsuhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jgernsuhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jgernsuhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jgernsuhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jgernsuhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jgernsuhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jgernsuhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jgernsuhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jgernsuhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jgernsuha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jgernsuhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jgernsuhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jgernsuhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jgernsuhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jgernsuhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jgernsuhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jgernsuhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jgernsuhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jgernsuhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jgernsuhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jgernsuhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jgernsuhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jgernsuhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jgernsuhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jgernsuhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jgernsuna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jgernsuniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jgernsukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jgernsukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jgernsuhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jgernsuhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jgernsuhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jgernsuhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jgernsuhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jgernsuhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jgernsuhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jgernsuhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jgernsuhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jgernsuhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jgernsuhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jgernsuhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jgernsuhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jgernsuhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jgernsuhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jgernsuhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
gernes Imperative P2 Sg Positive
tgernisx Imperative P2 Sg Negative
gernesli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tgerneslix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
gerneslek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tgerneslekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
gerneslu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tgerneslux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
gernesilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tgernesilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
gernesilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tgernesilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
gernesilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tgernesilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
gernesilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tgernesilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
gernesni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tgernesnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
gernesek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tgernesekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
gernesu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tgerneshux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
gerneshuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tgerneshulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
gerneshulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tgerneshulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
gerneshulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tgerneshulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
gerneshulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tgerneshulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
gerneshulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tgerneshulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
gerneshulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tgerneshulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
gerneshulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tgerneshulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
gernesha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tgerneshiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
gerneshieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tgerneshilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
gerneshielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tgerneshilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
gerneshielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tgerneshilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
gerneshielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tgerneshilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
gerneshielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tgerneshilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
gerneshielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tgerneshilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
gerneshielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tgerneshilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
gernesna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tgernesniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
gerneskom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tgerneskomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
gerneshom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tgerneshomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
gerneshomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tgerneshomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
gerneshomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tgerneshomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
gerneshomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tgerneshomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
gerneshomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tgerneshomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
gerneshomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tgerneshomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
gerneshomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tgerneshomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
gerneshomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tgerneshomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
gernsu Imperative P2 Pl Positive
tgernsux Imperative P2 Pl Negative
gernsuli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tgernsulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
gernsulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tgernsulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
gernsulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tgernsulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
gernsulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tgernsulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
gernsulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tgernsulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
gernsulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tgernsulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
gernsulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tgernsulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
gernsuni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tgernsunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
gernsuek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tgernsuekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
gernsuu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tgernsuhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
gernsuhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tgernsuhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
gernsuhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tgernsuhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
gernsuhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tgernsuhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
gernsuhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tgernsuhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
gernsuhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tgernsuhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
gernsuhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tgernsuhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
gernsuhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tgernsuhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
gernsuha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tgernsuhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
gernsuhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tgernsuhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
gernsuhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tgernsuhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
gernsuhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tgernsuhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
gernsuhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tgernsuhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
gernsuhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tgernsuhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
gernsuhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tgernsuhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
gernsuhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tgernsuhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
gernsuna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tgernsuniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
gernsukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tgernsukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
gernsuhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tgernsuhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
gernsuhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tgernsuhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
gernsuhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tgernsuhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
gernsuhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tgernsuhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
gernsuhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tgernsuhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
gernsuhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tgernsuhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
gernsuhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tgernsuhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
gernsuhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tgernsuhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative