ħela (ħala)

Part of speech
Verb I  
English gloss
to become sweet
to become gentle
 
Root
ħ-l-w 
Features
rare intrans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
ħlewt Perfective P1 Sg Positive
ħlewtx Perfective P1 Sg Negative
ħlewtlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ħlewtlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ħlewtlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ħlewtlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ħlewtilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ħlewtilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ħlewtilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ħlewtilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ħlewtilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ħlewtilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ħlewtek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ħlewtekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ħlewtu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ħlewthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ħlewthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlewthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlewthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlewthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlewthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlewthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlewthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlewthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlewthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlewthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlewtha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ħlewthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ħlewthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlewthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlewthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlewthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlewthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlewthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlewthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlewthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlewthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlewthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlewtkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ħlewtkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ħlewthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ħlewthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ħlewthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ħlewthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ħlewthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlewthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlewthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlewthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlewthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ħlewthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ħlewthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ħlewthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ħlewt Perfective P2 Sg Positive
ħlewtx Perfective P2 Sg Negative
ħlewtli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ħlewtlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ħlewtlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ħlewtlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ħlewtlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ħlewtlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ħlewtilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ħlewtilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ħlewtilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ħlewtilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ħlewtilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ħlewtilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ħlewtilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ħlewtilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ħlewtni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ħlewtnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ħlewtek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ħlewtekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ħlewtu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ħlewthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ħlewthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħlewthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħlewthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlewthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlewthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlewthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlewthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlewthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlewthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħlewthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlewthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlewthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlewthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlewthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlewtha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ħlewthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ħlewthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlewthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlewthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlewthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlewthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlewthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlewthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlewthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlewthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlewthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlewthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlewthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlewthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlewthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlewtna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ħlewtniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ħlewtkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ħlewtkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ħlewthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ħlewthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ħlewthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
ħlewthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
ħlewthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ħlewthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ħlewthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlewthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlewthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlewthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlewthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
ħlewthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
ħlewthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ħlewthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ħlewthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ħlewthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ħela Perfective P3 Sg Masc Positive
ħeliex Perfective P3 Sg Masc Negative
ħelali Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħelalix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħelalek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħelalekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħelalu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħelalux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħelieilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħelieilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħelieilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħelieilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħelieilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħelieilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħelieilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħelieilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħelieni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħelinix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħelieek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħeliekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħelieu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħelihux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħeliehuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħelihulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħeliehulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħelihulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħeliehulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħelihulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħeliehulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħelihulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħeliehulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħelihulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħeliehulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħelihulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħeliehulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħelihulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħelieha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħelihiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħeliehieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħelihilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħeliehielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħelihilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħeliehielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħelihilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħeliehielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħelihilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħeliehielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħelihilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħeliehielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħelihilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħeliehielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħelihilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħeliena Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħeliniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħeliekom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħelikomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħeliehom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħelihomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħeliehomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
ħelihomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
ħeliehomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
ħelihomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
ħeliehomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħelihomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħeliehomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħelihomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħeliehomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
ħelihomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
ħeliehomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
ħelihomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
ħeliehomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
ħelihomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
ħliet Perfective P3 Sg Fem Positive
ħlietx Perfective P3 Sg Fem Negative
ħlietli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlietlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlietlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlietlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlietlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlietlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlietilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlietilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlietilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlietilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlietilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlietilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlietilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlietilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlietni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlietnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlietek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlietekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlietu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħliethux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħliethuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħliethulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħliethulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħliethulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħliethulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħliethulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħliethulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħliethulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħliethulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħliethulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħliethulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħliethulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħliethulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħliethulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlietha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħliethiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħliethieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħliethilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħliethielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħliethilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħliethielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħliethilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħliethielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħliethilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħliethielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħliethilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħliethielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħliethilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħliethielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħliethilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlietna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlietniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlietkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlietkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħliethom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħliethomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħliethomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
ħliethomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
ħliethomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
ħliethomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
ħliethomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħliethomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħliethomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħliethomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħliethomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
ħliethomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
ħliethomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
ħliethomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
ħliethomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
ħliethomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
ħlewna Perfective P1 Pl Positive
ħlewniex Perfective P1 Pl Negative
ħlewnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ħlewnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ħlewnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlewnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlewnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlewnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlewnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ħlewnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ħlewnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ħlewnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ħlewnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ħlewniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ħlewnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlewnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlewniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlewnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlewniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlewnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlewniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlewnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlewniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlewnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlewniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlewnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlewnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlewnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlewniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlewnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlewniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlewnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlewniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlewnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlewniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlewnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlewniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlewnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlewniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ħlewnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ħlewniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ħlewnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ħlewniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ħlewnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ħlewniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlewnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlewniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlewnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlewniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ħlewnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ħlewniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ħlewnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ħlewtu Perfective P2 Pl Positive
ħlewtux Perfective P2 Pl Negative
ħlewtuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ħlewtulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ħlewtulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ħlewtulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ħlewtulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlewtulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlewtulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlewtulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlewtulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ħlewtulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ħlewtulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ħlewtulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ħlewtulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ħlewtulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ħlewtuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ħlewtunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ħlewtuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ħlewtuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ħlewtuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlewtuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlewtuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħlewtuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħlewtuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlewtuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlewtuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlewtuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlewtuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlewtuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlewtuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħlewtuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlewtuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlewtuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlewtuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlewtuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlewtuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlewtuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlewtuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlewtuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlewtuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlewtuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlewtuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlewtuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlewtuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlewtuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlewtuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlewtuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlewtuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlewtuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlewtuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlewtuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlewtuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ħlewtuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ħlewtukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ħlewtukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ħlewtuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ħlewtuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ħlewtuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
ħlewtuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ħlewtuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ħlewtuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ħlewtuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlewtuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlewtuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlewtuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlewtuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
ħlewtuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ħlewtuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ħlewtuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ħlewtuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ħlewtuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ħlew Perfective P3 Pl Positive
ħlewx Perfective P3 Pl Negative
ħlewli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
ħlewlix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
ħlewlek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
ħlewlekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
ħlewlu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlewlux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlewlha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlewlhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlewlna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
ħlewlniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
ħlewlkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
ħlewlkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
ħlewlhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
ħlewlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
ħlewni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
ħlewnix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
ħlewek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
ħlewekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
ħlewu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlewhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlewhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħlewhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħlewhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlewhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlewhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlewhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlewhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlewhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlewhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħlewhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlewhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlewhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlewhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlewhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlewha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlewhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlewhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlewhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlewhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlewhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlewhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlewhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlewhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlewhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlewhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlewhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlewhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlewhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlewhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlewhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlewna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
ħlewniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
ħlewkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
ħlewkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
ħlewhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
ħlewhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
ħlewhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
ħlewhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ħlewhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ħlewhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ħlewhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlewhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlewhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlewhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlewhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
ħlewhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ħlewhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ħlewhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ħlewhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ħlewhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
niħli Imperfective P1 Sg Positive
niħlix Imperfective P1 Sg Negative
niħlilek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
niħlilekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
niħlilu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
niħlilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
niħliilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
niħliilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
niħliilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
niħliilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
niħliilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
niħliilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
niħliek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
niħliekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
niħliu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
niħlihux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
niħlihulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
niħlihulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
niħlihulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
niħlihulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
niħlihulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
niħlihulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
niħlihulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
niħlihulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
niħlihulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
niħlihulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
niħliha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
niħlihiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
niħlihielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
niħlihilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
niħlihielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
niħlihilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
niħlihielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
niħlihilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
niħlihielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
niħlihilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
niħlihielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
niħlihilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
niħlikom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
niħlikomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
niħlihom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
niħlihomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
niħlihomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
niħlihomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
niħlihomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
niħlihomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
niħlihomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
niħlihomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
niħlihomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
niħlihomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
niħlihomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
niħlihomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tiħli Imperfective P2 Sg Positive
tiħlix Imperfective P2 Sg Negative
tiħlili Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tiħlilix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tiħlilek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tiħlilekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tiħlilu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tiħlilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tiħliilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tiħliilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tiħliilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tiħliilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tiħliilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tiħliilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tiħliilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tiħliilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tiħlini Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tiħlinix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tiħliek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tiħliekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tiħliu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tiħlihux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tiħlihuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tiħlihulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tiħlihulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tiħlihulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tiħlihulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tiħlihulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tiħlihulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tiħlihulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tiħlihulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tiħlihulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tiħlihulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tiħlihulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tiħlihulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tiħlihulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tiħliha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tiħlihiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tiħlihieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħlihilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tiħlihielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħlihilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tiħlihielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħlihilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tiħlihielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħlihilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tiħlihielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħlihilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tiħlihielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħlihilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tiħlihielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħlihilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tiħlina Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tiħliniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tiħlikom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tiħlikomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tiħlihom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tiħlihomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tiħlihomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tiħlihomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tiħlihomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tiħlihomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tiħlihomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlihomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tiħlihomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlihomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tiħlihomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tiħlihomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tiħlihomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tiħlihomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tiħlihomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tiħlihomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jiħli Imperfective P3 Sg Masc Positive
jiħlix Imperfective P3 Sg Masc Negative
jiħlili Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jiħlilix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jiħlilek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jiħlilekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jiħlilu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jiħlilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jiħliilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jiħliilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jiħliilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jiħliilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jiħliilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jiħliilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jiħliilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jiħliilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jiħlini Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jiħlinix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jiħliek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jiħliekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jiħliu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jiħlihux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jiħlihuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jiħlihulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jiħlihulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jiħlihulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jiħlihulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jiħlihulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jiħlihulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jiħlihulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jiħlihulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jiħlihulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jiħlihulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jiħlihulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jiħlihulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jiħlihulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jiħliha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jiħlihiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jiħlihieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jiħlihilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jiħlihielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jiħlihilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jiħlihielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jiħlihilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jiħlihielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jiħlihilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jiħlihielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jiħlihilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jiħlihielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jiħlihilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jiħlihielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jiħlihilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jiħlina Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jiħliniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jiħlikom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jiħlikomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jiħlihom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jiħlihomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jiħlihomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jiħlihomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jiħlihomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jiħlihomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jiħlihomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jiħlihomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jiħlihomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jiħlihomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jiħlihomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jiħlihomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jiħlihomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jiħlihomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jiħlihomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jiħlihomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tiħli Imperfective P3 Sg Fem Positive
tiħlix Imperfective P3 Sg Fem Negative
tiħlili Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħlilix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tiħlilek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħlilekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tiħlilu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħlilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tiħliilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħliilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tiħliilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħliilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tiħliilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħliilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tiħliilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħliilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tiħlini Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħlinix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tiħliek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħliekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tiħliu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħlihux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tiħlihuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tiħlihulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tiħlihulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tiħlihulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tiħlihulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tiħlihulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tiħlihulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tiħlihulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tiħlihulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tiħlihulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tiħlihulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tiħlihulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tiħlihulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tiħlihulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tiħliha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħlihiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tiħlihieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħlihilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tiħlihielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħlihilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tiħlihielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħlihilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tiħlihielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħlihilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tiħlihielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħlihilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tiħlihielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħlihilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tiħlihielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħlihilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tiħlina Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħliniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tiħlikom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħlikomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tiħlihom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħlihomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tiħlihomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tiħlihomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tiħlihomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tiħlihomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tiħlihomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlihomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tiħlihomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlihomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tiħlihomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tiħlihomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tiħlihomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tiħlihomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tiħlihomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tiħlihomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
niħlu Imperfective P1 Pl Positive
niħlux Imperfective P1 Pl Negative
niħlulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
niħlulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
niħlulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
niħlulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
niħlulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
niħlulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
niħlulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
niħlulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
niħlulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
niħlulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
niħluek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
niħluekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
niħluu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
niħluhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
niħluhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
niħluhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
niħluhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
niħluhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
niħluhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
niħluhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
niħluhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
niħluhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
niħluhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
niħluhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
niħluha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
niħluhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
niħluhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
niħluhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
niħluhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
niħluhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
niħluhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
niħluhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
niħluhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
niħluhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
niħluhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
niħluhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
niħlukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
niħlukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
niħluhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
niħluhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
niħluhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
niħluhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
niħluhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
niħluhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
niħluhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
niħluhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
niħluhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
niħluhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
niħluhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
niħluhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tiħlu Imperfective P2 Pl Positive
tiħlux Imperfective P2 Pl Negative
tiħluli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tiħlulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tiħlulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tiħlulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tiħlulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tiħlulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tiħlulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tiħlulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tiħlulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tiħlulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tiħlulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tiħlulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tiħluni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tiħlunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tiħluek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tiħluekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tiħluu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħluhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tiħluhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tiħluhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tiħluhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tiħluhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tiħluhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tiħluhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tiħluhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tiħluhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tiħluhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tiħluhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tiħluhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tiħluhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tiħluhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tiħluhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tiħluha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħluhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tiħluhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħluhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tiħluhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħluhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tiħluhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħluhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tiħluhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħluhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tiħluhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħluhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tiħluhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħluhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tiħluhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħluhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tiħluna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tiħluniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tiħlukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tiħlukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tiħluhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tiħluhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tiħluhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tiħluhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tiħluhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tiħluhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tiħluhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħluhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tiħluhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħluhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tiħluhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tiħluhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tiħluhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tiħluhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tiħluhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tiħluhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jiħlu Imperfective P3 Pl Positive
jiħlux Imperfective P3 Pl Negative
jiħluli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jiħlulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jiħlulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jiħlulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jiħlulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jiħlulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jiħlulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jiħlulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jiħlulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jiħlulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jiħlulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jiħlulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jiħlulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jiħlulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jiħluni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jiħlunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jiħluek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jiħluekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jiħluu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jiħluhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jiħluhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jiħluhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jiħluhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jiħluhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jiħluhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jiħluhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jiħluhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jiħluhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jiħluhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jiħluhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jiħluhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jiħluhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jiħluhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jiħluhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jiħluha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jiħluhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jiħluhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jiħluhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jiħluhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jiħluhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jiħluhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jiħluhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jiħluhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jiħluhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jiħluhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jiħluhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jiħluhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jiħluhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jiħluhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jiħluhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jiħluna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jiħluniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jiħlukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jiħlukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jiħluhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jiħluhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jiħluhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jiħluhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jiħluhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jiħluhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jiħluhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jiħluhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jiħluhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jiħluhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jiħluhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jiħluhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jiħluhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jiħluhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jiħluhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jiħluhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
iħli Imperative P2 Sg Positive
tiħlix Imperative P2 Sg Negative
iħlili Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tiħlilix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
iħlilek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tiħlilekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
iħlilu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tiħlilux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
iħliilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tiħliilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
iħliilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tiħliilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
iħliilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tiħliilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
iħliilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tiħliilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
iħlini Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tiħlinix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
iħliek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tiħliekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
iħliu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tiħlihux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
iħlihuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tiħlihulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
iħlihulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tiħlihulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
iħlihulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tiħlihulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
iħlihulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tiħlihulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
iħlihulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tiħlihulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
iħlihulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tiħlihulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
iħlihulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tiħlihulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
iħliha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tiħlihiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
iħlihieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħlihilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
iħlihielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħlihilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
iħlihielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħlihilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
iħlihielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħlihilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
iħlihielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħlihilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
iħlihielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħlihilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
iħlihielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħlihilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
iħlina Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tiħliniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
iħlikom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tiħlikomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
iħlihom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tiħlihomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
iħlihomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tiħlihomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
iħlihomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tiħlihomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
iħlihomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlihomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
iħlihomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlihomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
iħlihomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tiħlihomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
iħlihomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tiħlihomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
iħlihomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tiħlihomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
iħlu Imperative P2 Pl Positive
tiħlux Imperative P2 Pl Negative
iħluli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tiħlulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
iħlulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tiħlulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
iħlulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
iħlulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
iħlulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tiħlulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
iħlulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tiħlulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
iħlulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tiħlulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
iħluni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tiħlunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
iħluek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tiħluekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
iħluu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħluhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
iħluhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tiħluhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
iħluhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tiħluhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
iħluhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tiħluhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
iħluhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tiħluhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
iħluhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tiħluhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
iħluhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tiħluhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
iħluhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tiħluhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
iħluha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħluhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
iħluhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħluhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
iħluhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħluhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
iħluhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħluhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
iħluhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħluhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
iħluhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħluhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
iħluhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħluhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
iħluhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħluhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
iħluna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tiħluniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
iħlukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tiħlukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
iħluhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tiħluhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
iħluhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tiħluhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
iħluhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tiħluhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
iħluhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħluhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
iħluhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħluhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
iħluhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tiħluhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
iħluhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tiħluhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
iħluhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tiħluhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative