ħalla

Part of speech
Verb II  
English gloss
to sweeten
to soften 
Root
ħ-l-w 
Features
trans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
ħallit Perfective P1 Sg Positive
ħallitx Perfective P1 Sg Negative
ħallitlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ħallitlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ħallitlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ħallitlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ħallitilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ħallitilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ħallitilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ħallitilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ħallitilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ħallitilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ħallitek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ħallitekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ħallitu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ħallithux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ħallithulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħallithulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħallithulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħallithulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħallithulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħallithulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħallithulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħallithulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħallithulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħallithulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħallitha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ħallithiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ħallithielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħallithilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħallithielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħallithilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħallithielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħallithilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħallithielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħallithilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħallithielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħallithilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħallitkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ħallitkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ħallithom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ħallithomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ħallithomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ħallithomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ħallithomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħallithomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħallithomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħallithomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħallithomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ħallithomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ħallithomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ħallithomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ħallit Perfective P2 Sg Positive
ħallitx Perfective P2 Sg Negative
ħallitli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ħallitlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ħallitlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ħallitlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ħallitlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ħallitlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ħallitilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ħallitilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ħallitilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ħallitilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ħallitilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ħallitilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ħallitilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ħallitilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ħallitni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ħallitnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ħallitek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ħallitekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ħallitu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ħallithux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ħallithuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħallithulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħallithulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħallithulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħallithulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħallithulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħallithulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħallithulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħallithulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħallithulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħallithulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħallithulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħallithulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħallithulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħallitha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ħallithiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ħallithieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħallithilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħallithielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħallithilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħallithielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħallithilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħallithielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħallithilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħallithielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħallithilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħallithielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħallithilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħallithielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħallithilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħallitna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ħallitniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ħallitkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ħallitkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ħallithom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ħallithomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ħallithomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
ħallithomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
ħallithomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ħallithomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ħallithomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħallithomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħallithomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħallithomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħallithomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
ħallithomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
ħallithomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ħallithomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ħallithomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ħallithomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ħalla Perfective P3 Sg Masc Positive
ħalliex Perfective P3 Sg Masc Negative
ħallali Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħallalix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħallalek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħallalekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħallalu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħallalux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħallieilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħallieilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħallieilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħallieilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħallieilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħallieilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħallieilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħallieilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħallieni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħallinix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħallieek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħalliekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħallieu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħallihux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħalliehuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħallihulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħalliehulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħallihulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħalliehulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħallihulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħalliehulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħallihulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħalliehulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħallihulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħalliehulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħallihulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħalliehulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħallihulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħallieha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħallihiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħalliehieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħallihilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħalliehielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħallihilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħalliehielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħallihilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħalliehielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħallihilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħalliehielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħallihilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħalliehielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħallihilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħalliehielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħallihilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħalliena Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħalliniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħalliekom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħallikomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħalliehom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħallihomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħalliehomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
ħallihomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
ħalliehomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
ħallihomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
ħalliehomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħallihomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħalliehomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħallihomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħalliehomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
ħallihomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
ħalliehomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
ħallihomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
ħalliehomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
ħallihomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
ħallet Perfective P3 Sg Fem Positive
ħallitx Perfective P3 Sg Fem Negative
ħalletli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħalletlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħalletlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħalletlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħalletlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħalletlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħallitilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħallitilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħallitilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħallitilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħallitilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħallitilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħallitilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħallitilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħallitni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħallitnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħallitek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħallitekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħallitu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħallithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħallithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħallithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħallithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħallithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħallithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħallithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħallithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħallithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħallithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħallithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħallithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħallithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħallithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħallithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħallitha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħallithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħallithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħallithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħallithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħallithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħallithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħallithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħallithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħallithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħallithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħallithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħallithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħallithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħallithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħallithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħallitna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħallitniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħallitkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħallitkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħallithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħallithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħallithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
ħallithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
ħallithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
ħallithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
ħallithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħallithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħallithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħallithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħallithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
ħallithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
ħallithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
ħallithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
ħallithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
ħallithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
ħallina Perfective P1 Pl Positive
ħalliniex Perfective P1 Pl Negative
ħallinalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ħallinalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ħallinalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ħallinalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ħallinielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ħallinilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ħallinielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ħallinilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ħallinielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ħallinilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ħallinieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ħalliniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ħallinieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ħallinihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ħalliniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħallinihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħalliniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħallinihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħalliniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħallinihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħalliniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħallinihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħalliniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħallinihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħallinieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ħallinihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ħalliniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħallinihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħalliniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħallinihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħalliniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħallinihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħalliniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħallinihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħalliniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħallinihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħalliniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ħallinikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ħalliniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ħallinihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ħalliniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ħallinihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ħalliniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħallinihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħalliniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħallinihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħalliniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ħallinihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ħalliniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ħallinihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ħallitu Perfective P2 Pl Positive
ħallitux Perfective P2 Pl Negative
ħallituli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ħallitulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ħallitulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ħallitulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ħallitulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ħallitulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ħallitulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ħallitulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ħallitulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ħallitulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ħallitulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ħallitulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ħallitulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ħallitulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ħallituni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ħallitunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ħallituek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ħallituekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ħallituu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ħallituhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ħallituhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħallituhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħallituhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħallituhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħallituhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħallituhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħallituhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħallituhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħallituhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħallituhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħallituhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħallituhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħallituhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħallituhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħallituha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ħallituhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ħallituhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħallituhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħallituhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħallituhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħallituhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħallituhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħallituhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħallituhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħallituhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħallituhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħallituhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħallituhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħallituhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħallituhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħallituna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ħallituniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ħallitukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ħallitukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ħallituhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ħallituhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ħallituhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
ħallituhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ħallituhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ħallituhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ħallituhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħallituhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħallituhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħallituhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħallituhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
ħallituhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ħallituhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ħallituhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ħallituhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ħallituhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ħallu Perfective P3 Pl Positive
ħallux Perfective P3 Pl Negative
ħalluli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
ħallulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
ħallulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
ħallulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
ħallulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħallulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħallulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħallulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħallulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
ħallulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
ħallulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
ħallulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
ħallulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
ħallulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
ħalluni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
ħallunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
ħalluek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
ħalluekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
ħalluu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħalluhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħalluhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħalluhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħalluhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħalluhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħalluhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħalluhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħalluhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħalluhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħalluhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħalluhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħalluhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħalluhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħalluhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħalluhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħalluha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħalluhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħalluhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħalluhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħalluhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħalluhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħalluhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħalluhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħalluhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħalluhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħalluhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħalluhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħalluhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħalluhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħalluhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħalluhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħalluna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
ħalluniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
ħallukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
ħallukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
ħalluhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
ħalluhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
ħalluhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
ħalluhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ħalluhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ħalluhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ħalluhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħalluhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħalluhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħalluhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħalluhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
ħalluhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ħalluhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ħalluhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ħalluhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ħalluhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nħalli Imperfective P1 Sg Positive
nħallix Imperfective P1 Sg Negative
nħallilek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nħallilekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nħallilu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nħallilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nħalliilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nħalliilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nħalliilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nħalliilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nħalliilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nħalliilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nħalliek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nħalliekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nħalliu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nħallihux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nħallihulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nħallihulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħallihulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nħallihulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħallihulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nħallihulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħallihulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nħallihulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħallihulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nħallihulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħalliha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nħallihiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nħallihielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nħallihilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħallihielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nħallihilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħallihielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nħallihilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħallihielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nħallihilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħallihielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nħallihilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħallikom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nħallikomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nħallihom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nħallihomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nħallihomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nħallihomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nħallihomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nħallihomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħallihomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nħallihomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħallihomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nħallihomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nħallihomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nħallihomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tħalli Imperfective P2 Sg Positive
tħallix Imperfective P2 Sg Negative
tħallili Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tħallilix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tħallilek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tħallilekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tħallilu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tħallilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tħalliilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tħalliilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tħalliilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tħalliilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tħalliilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tħalliilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tħalliilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tħalliilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tħallini Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tħallinix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tħalliek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tħalliekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tħalliu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tħallihux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tħallihuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħallihulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħallihulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħallihulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħallihulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħallihulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħallihulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħallihulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħallihulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħallihulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħallihulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħallihulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħallihulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħallihulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħalliha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tħallihiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tħallihieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħallihilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħallihielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħallihilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħallihielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallihilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħallihielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallihilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħallihielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħallihilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħallihielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallihilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħallihielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallihilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħallina Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tħalliniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tħallikom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tħallikomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tħallihom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tħallihomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tħallihomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tħallihomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tħallihomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tħallihomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tħallihomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallihomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallihomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallihomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallihomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tħallihomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tħallihomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tħallihomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tħallihomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tħallihomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jħalli Imperfective P3 Sg Masc Positive
jħallix Imperfective P3 Sg Masc Negative
jħallili Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jħallilix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jħallilek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jħallilekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jħallilu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jħallilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jħalliilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jħalliilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jħalliilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jħalliilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jħalliilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jħalliilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jħalliilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jħalliilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jħallini Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jħallinix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jħalliek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jħalliekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jħalliu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jħallihux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jħallihuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jħallihulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jħallihulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jħallihulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jħallihulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jħallihulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jħallihulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jħallihulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jħallihulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jħallihulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jħallihulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jħallihulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jħallihulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jħallihulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jħalliha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jħallihiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jħallihieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jħallihilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jħallihielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jħallihilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jħallihielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jħallihilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jħallihielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jħallihilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jħallihielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jħallihilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jħallihielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jħallihilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jħallihielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jħallihilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jħallina Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jħalliniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jħallikom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jħallikomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jħallihom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jħallihomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jħallihomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jħallihomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jħallihomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jħallihomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jħallihomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jħallihomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jħallihomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jħallihomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jħallihomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jħallihomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jħallihomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jħallihomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jħallihomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jħallihomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tħalli Imperfective P3 Sg Fem Positive
tħallix Imperfective P3 Sg Fem Negative
tħallili Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħallilix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħallilek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħallilekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħallilu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħalliilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħalliilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħalliilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħalliilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħalliilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħalliilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħalliilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħalliilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħallini Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħallinix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħalliek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħalliekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħalliu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallihux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħallihuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħallihulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħallihulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħallihulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħallihulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħallihulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħallihulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħallihulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħallihulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħallihulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħallihulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħallihulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħallihulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħallihulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħalliha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallihiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħallihieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħallihilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħallihielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħallihilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħallihielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallihilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħallihielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallihilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħallihielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħallihilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħallihielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallihilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħallihielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallihilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħallina Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħalliniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħallikom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallikomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħallihom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallihomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħallihomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tħallihomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tħallihomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tħallihomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tħallihomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallihomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallihomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallihomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallihomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tħallihomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tħallihomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tħallihomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tħallihomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tħallihomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nħallu Imperfective P1 Pl Positive
nħallux Imperfective P1 Pl Negative
nħallulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nħallulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nħallulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nħallulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nħallulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nħallulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nħallulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nħallulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nħallulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nħallulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nħalluek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nħalluekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nħalluu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nħalluhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nħalluhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nħalluhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħalluhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nħalluhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħalluhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nħalluhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħalluhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nħalluhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħalluhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nħalluhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħalluha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nħalluhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nħalluhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nħalluhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħalluhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nħalluhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħalluhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nħalluhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħalluhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nħalluhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħalluhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nħalluhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħallukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nħallukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nħalluhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nħalluhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nħalluhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nħalluhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nħalluhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nħalluhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħalluhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nħalluhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħalluhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nħalluhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nħalluhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nħalluhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tħallu Imperfective P2 Pl Positive
tħallux Imperfective P2 Pl Negative
tħalluli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tħallulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tħallulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tħallulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tħallulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tħallulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tħallulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tħallulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tħallulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tħallulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tħalluni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tħallunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tħalluek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tħalluekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tħalluu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tħalluhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tħalluhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħalluhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħalluhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħalluhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħalluhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħalluhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħalluhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħalluhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħalluhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħalluhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħalluhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħalluhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħalluhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħalluhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħalluha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tħalluhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tħalluhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħalluhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħalluhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħalluhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħalluhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħalluhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħalluhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħalluhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħalluhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħalluhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħalluhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħalluhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħalluhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħalluhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħalluna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tħalluniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tħallukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tħallukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tħalluhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tħalluhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tħalluhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tħalluhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tħalluhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tħalluhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tħalluhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħalluhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħalluhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħalluhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħalluhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tħalluhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tħalluhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tħalluhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tħalluhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tħalluhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jħallu Imperfective P3 Pl Positive
jħallux Imperfective P3 Pl Negative
jħalluli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jħallulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jħallulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jħallulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jħallulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jħallulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jħallulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jħallulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jħallulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jħallulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jħallulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jħallulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jħallulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jħallulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jħalluni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jħallunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jħalluek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jħalluekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jħalluu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jħalluhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jħalluhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jħalluhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jħalluhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jħalluhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jħalluhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jħalluhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jħalluhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jħalluhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jħalluhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jħalluhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jħalluhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jħalluhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jħalluhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jħalluhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jħalluha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jħalluhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jħalluhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jħalluhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jħalluhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jħalluhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jħalluhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jħalluhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jħalluhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jħalluhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jħalluhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jħalluhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jħalluhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jħalluhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jħalluhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jħalluhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jħalluna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jħalluniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jħallukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jħallukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jħalluhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jħalluhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jħalluhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jħalluhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jħalluhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jħalluhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jħalluhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jħalluhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jħalluhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jħalluhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jħalluhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jħalluhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jħalluhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jħalluhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jħalluhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jħalluhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ħalli Imperative P2 Sg Positive
tħallix Imperative P2 Sg Negative
ħallili Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tħallilix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
ħallilek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tħallilekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
ħallilu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tħallilux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ħalliilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tħalliilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ħalliilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tħalliilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
ħalliilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tħalliilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
ħalliilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tħalliilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
ħallini Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tħallinix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
ħalliek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tħalliekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
ħalliu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tħallihux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ħallihuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħallihulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħallihulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħallihulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħallihulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħallihulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħallihulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħallihulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħallihulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħallihulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħallihulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħallihulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħallihulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħallihulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħalliha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tħallihiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ħallihieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħallihilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħallihielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħallihilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħallihielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallihilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħallihielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallihilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħallihielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħallihilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħallihielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallihilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħallihielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallihilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħallina Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tħalliniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
ħallikom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tħallikomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
ħallihom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tħallihomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
ħallihomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tħallihomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
ħallihomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tħallihomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ħallihomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallihomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħallihomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallihomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħallihomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tħallihomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
ħallihomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tħallihomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ħallihomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tħallihomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ħallu Imperative P2 Pl Positive
tħallux Imperative P2 Pl Negative
ħalluli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tħallulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
ħallulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tħallulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
ħallulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ħallulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ħallulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tħallulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
ħallulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tħallulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
ħallulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tħallulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
ħalluni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tħallunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
ħalluek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tħalluekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
ħalluu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tħalluhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ħalluhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħalluhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħalluhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħalluhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħalluhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħalluhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħalluhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħalluhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħalluhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħalluhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħalluhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħalluhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħalluhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħalluhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħalluha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tħalluhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ħalluhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħalluhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħalluhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħalluhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħalluhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħalluhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħalluhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħalluhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħalluhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħalluhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħalluhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħalluhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħalluhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħalluhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħalluna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tħalluniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
ħallukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tħallukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
ħalluhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tħalluhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
ħalluhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tħalluhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ħalluhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tħalluhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ħalluhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħalluhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħalluhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħalluhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħalluhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tħalluhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ħalluhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tħalluhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ħalluhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tħalluhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative