tħalla

Part of speech
Verb V  
English gloss
to become sweet 
Root
ħ-l-w 
Features
intrans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
tħallit Perfective P1 Sg Positive
tħallitx Perfective P1 Sg Negative
tħallitlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
tħallitlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
tħallitlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
tħallitlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
tħallitilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
tħallitilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
tħallitilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
tħallitilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
tħallitilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
tħallitilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
tħallitek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
tħallitekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
tħallitu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
tħallithux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
tħallithulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħallithulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħallithulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħallithulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħallithulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħallithulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħallithulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħallithulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħallithulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħallithulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħallitha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
tħallithiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
tħallithielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħallithilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħallithielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallithilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħallithielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallithilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħallithielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallithilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħallithielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallithilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħallitkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
tħallitkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
tħallithom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
tħallithomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
tħallithomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tħallithomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tħallithomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallithomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallithomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallithomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallithomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tħallithomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tħallithomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tħallithomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tħallit Perfective P2 Sg Positive
tħallitx Perfective P2 Sg Negative
tħallitli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
tħallitlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
tħallitlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
tħallitlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
tħallitlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tħallitlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tħallitilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tħallitilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tħallitilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
tħallitilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
tħallitilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
tħallitilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
tħallitilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
tħallitilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
tħallitni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
tħallitnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
tħallitek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
tħallitekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
tħallitu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tħallithux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tħallithuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħallithulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħallithulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħallithulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħallithulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħallithulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħallithulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħallithulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħallithulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħallithulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħallithulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħallithulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħallithulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħallithulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħallitha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tħallithiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tħallithieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħallithilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħallithielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħallithilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħallithielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallithilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħallithielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallithilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħallithielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħallithilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħallithielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallithilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħallithielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallithilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħallitna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
tħallitniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
tħallitkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
tħallitkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
tħallithom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
tħallithomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
tħallithomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tħallithomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tħallithomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tħallithomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tħallithomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallithomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallithomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallithomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallithomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tħallithomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tħallithomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tħallithomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tħallithomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tħallithomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tħalla Perfective P3 Sg Masc Positive
tħalliex Perfective P3 Sg Masc Negative
tħallali Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħallalix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħallalek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħallalekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħallalu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħallalux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħallieilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħallieilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħallieilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħallieilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħallieilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħallieilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħallieilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħallieilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħallieni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħallinix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħallieek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħalliekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħallieu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħallihux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħalliehuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħallihulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħalliehulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħallihulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħalliehulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħallihulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħalliehulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħallihulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħalliehulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħallihulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħalliehulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħallihulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħalliehulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħallihulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħallieha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħallihiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħalliehieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħallihilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħalliehielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħallihilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħalliehielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallihilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħalliehielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallihilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħalliehielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħallihilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħalliehielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallihilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħalliehielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallihilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħalliena Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħalliniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħalliekom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħallikomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħalliehom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħallihomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħalliehomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
tħallihomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
tħalliehomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
tħallihomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
tħalliehomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallihomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħalliehomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallihomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħalliehomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
tħallihomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
tħalliehomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
tħallihomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
tħalliehomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
tħallihomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tħallet Perfective P3 Sg Fem Positive
tħallitx Perfective P3 Sg Fem Negative
tħalletli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħalletlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħalletlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħalletlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħalletlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħalletlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħallitilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallitilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħallitilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħallitilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħallitilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallitilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħallitilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallitilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħallitni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħallitnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħallitek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħallitekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħallitu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħallithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħallithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħallithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħallithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħallithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħallithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħallithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħallithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħallithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħallithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħallithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħallithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħallithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħallithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħallitha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħallithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħallithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħallithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħallithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħallithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħallithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħallithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħallithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħallithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħallithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħallitna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħallitniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħallitkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallitkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħallithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħallithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tħallithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tħallithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tħallithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tħallithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tħallithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tħallithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tħallithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tħallithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tħallithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
tħallina Perfective P1 Pl Positive
tħalliniex Perfective P1 Pl Negative
tħallinalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
tħallinalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
tħallinalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallinalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallinielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallinilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallinielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
tħallinilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
tħallinielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
tħallinilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
tħallinieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
tħalliniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
tħallinieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallinihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
tħalliniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħallinihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħalliniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħallinihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħalliniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħallinihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħalliniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħallinihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħalliniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħallinihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħallinieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallinihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
tħalliniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħallinihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħalliniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallinihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħalliniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallinihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħalliniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallinihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħalliniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallinihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħalliniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
tħallinikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
tħalliniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
tħallinihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
tħalliniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tħallinihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tħalliniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallinihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħalliniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallinihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħalliniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tħallinihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tħalliniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tħallinihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tħallitu Perfective P2 Pl Positive
tħallitux Perfective P2 Pl Negative
tħallituli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
tħallitulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
tħallitulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
tħallitulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
tħallitulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallitulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallitulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallitulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallitulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
tħallitulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
tħallitulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
tħallitulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
tħallitulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
tħallitulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
tħallituni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
tħallitunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
tħallituek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
tħallituekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
tħallituu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallituhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallituhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħallituhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħallituhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħallituhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħallituhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħallituhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħallituhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħallituhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħallituhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħallituhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħallituhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħallituhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħallituhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħallituhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħallituha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallituhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallituhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħallituhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħallituhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħallituhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħallituhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħallituhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħallituhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħallituhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħallituhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħallituhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħallituhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħallituhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħallituhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħallituhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħallituna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
tħallituniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
tħallitukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
tħallitukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
tħallituhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
tħallituhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
tħallituhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tħallituhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tħallituhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tħallituhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tħallituhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallituhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallituhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallituhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallituhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tħallituhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tħallituhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tħallituhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tħallituhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tħallituhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tħallu Perfective P3 Pl Positive
tħallux Perfective P3 Pl Negative
tħalluli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
tħallulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
tħallulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
tħallulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
tħallulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħallulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħallulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
tħallulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
tħallulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
tħallulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
tħallulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
tħallulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
tħalluni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
tħallunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
tħalluek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
tħalluekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
tħalluu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħalluhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħalluhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tħalluhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħalluhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tħalluhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħalluhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tħalluhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħalluhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tħalluhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħalluhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tħalluhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħalluhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tħalluhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħalluhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tħalluhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħalluha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħalluhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħalluhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tħalluhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħalluhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tħalluhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħalluhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tħalluhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħalluhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tħalluhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħalluhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tħalluhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħalluhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tħalluhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħalluhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tħalluhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħalluna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
tħalluniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
tħallukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
tħallukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
tħalluhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
tħalluhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
tħalluhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tħalluhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tħalluhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tħalluhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tħalluhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tħalluhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħalluhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tħalluhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħalluhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tħalluhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tħalluhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tħalluhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tħalluhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tħalluhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nitħalli Imperfective P1 Sg Positive
nitħallix Imperfective P1 Sg Negative
nitħallilek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nitħallilekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nitħallilu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nitħallilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nitħalliilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nitħalliilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nitħalliilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nitħalliilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nitħalliilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nitħalliilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nitħalliek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nitħalliekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nitħalliu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nitħallihux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nitħallihulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nitħallihulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nitħallihulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nitħallihulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nitħallihulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nitħallihulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nitħallihulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nitħallihulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nitħallihulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nitħallihulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nitħalliha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nitħallihiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nitħallihielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nitħallihilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nitħallihielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nitħallihilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nitħallihielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nitħallihilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nitħallihielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nitħallihilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nitħallihielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nitħallihilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nitħallikom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nitħallikomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nitħallihom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nitħallihomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nitħallihomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nitħallihomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nitħallihomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nitħallihomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nitħallihomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nitħallihomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nitħallihomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nitħallihomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nitħallihomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nitħallihomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
titħalli Imperfective P2 Sg Positive
titħallix Imperfective P2 Sg Negative
titħallili Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
titħallilix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
titħallilek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
titħallilekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
titħallilu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titħallilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
titħalliilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titħalliilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
titħalliilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
titħalliilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
titħalliilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
titħalliilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
titħalliilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
titħalliilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
titħallini Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
titħallinix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
titħalliek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
titħalliekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
titħalliu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titħallihux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
titħallihuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titħallihulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titħallihulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titħallihulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titħallihulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titħallihulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titħallihulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titħallihulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titħallihulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titħallihulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titħallihulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titħallihulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titħallihulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titħallihulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titħalliha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titħallihiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
titħallihieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titħallihilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titħallihielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titħallihilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titħallihielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titħallihilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titħallihielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titħallihilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titħallihielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titħallihilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titħallihielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titħallihilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titħallihielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titħallihilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titħallina Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
titħalliniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
titħallikom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
titħallikomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
titħallihom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
titħallihomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
titħallihomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
titħallihomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
titħallihomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
titħallihomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
titħallihomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titħallihomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titħallihomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titħallihomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titħallihomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
titħallihomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
titħallihomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
titħallihomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
titħallihomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
titħallihomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jitħalli Imperfective P3 Sg Masc Positive
jitħallix Imperfective P3 Sg Masc Negative
jitħallili Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitħallilix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitħallilek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitħallilekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitħallilu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitħallilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitħalliilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitħalliilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitħalliilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitħalliilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitħalliilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitħalliilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitħalliilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitħalliilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitħallini Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitħallinix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitħalliek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitħalliekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitħalliu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitħallihux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitħallihuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitħallihulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitħallihulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitħallihulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitħallihulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitħallihulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitħallihulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitħallihulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitħallihulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitħallihulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitħallihulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitħallihulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitħallihulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitħallihulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitħalliha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitħallihiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitħallihieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jitħallihilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jitħallihielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jitħallihilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jitħallihielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jitħallihilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jitħallihielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jitħallihilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jitħallihielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jitħallihilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jitħallihielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jitħallihilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jitħallihielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jitħallihilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jitħallina Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitħalliniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitħallikom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitħallikomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitħallihom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitħallihomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitħallihomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jitħallihomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jitħallihomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jitħallihomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jitħallihomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitħallihomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitħallihomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitħallihomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitħallihomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jitħallihomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jitħallihomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jitħallihomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jitħallihomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jitħallihomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
titħalli Imperfective P3 Sg Fem Positive
titħallix Imperfective P3 Sg Fem Negative
titħallili Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titħallilix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titħallilek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titħallilekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titħallilu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titħallilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titħalliilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titħalliilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titħalliilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titħalliilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titħalliilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titħalliilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titħalliilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titħalliilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titħallini Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titħallinix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titħalliek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titħalliekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titħalliu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titħallihux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titħallihuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titħallihulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titħallihulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titħallihulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titħallihulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titħallihulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titħallihulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titħallihulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titħallihulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titħallihulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titħallihulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titħallihulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titħallihulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titħallihulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titħalliha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titħallihiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titħallihieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titħallihilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titħallihielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titħallihilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titħallihielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titħallihilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titħallihielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titħallihilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titħallihielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titħallihilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titħallihielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titħallihilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titħallihielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titħallihilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titħallina Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titħalliniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titħallikom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titħallikomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titħallihom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titħallihomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titħallihomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
titħallihomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
titħallihomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
titħallihomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
titħallihomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titħallihomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titħallihomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titħallihomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titħallihomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
titħallihomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
titħallihomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
titħallihomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
titħallihomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
titħallihomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nitħallu Imperfective P1 Pl Positive
nitħallux Imperfective P1 Pl Negative
nitħallulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nitħallulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nitħallulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nitħallulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nitħallulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nitħallulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nitħallulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nitħallulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nitħallulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nitħallulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nitħalluek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nitħalluekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nitħalluu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nitħalluhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nitħalluhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nitħalluhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nitħalluhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nitħalluhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nitħalluhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nitħalluhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nitħalluhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nitħalluhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nitħalluhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nitħalluhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nitħalluha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nitħalluhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nitħalluhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nitħalluhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nitħalluhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nitħalluhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nitħalluhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nitħalluhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nitħalluhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nitħalluhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nitħalluhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nitħalluhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nitħallukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nitħallukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nitħalluhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nitħalluhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nitħalluhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nitħalluhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nitħalluhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nitħalluhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nitħalluhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nitħalluhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nitħalluhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nitħalluhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nitħalluhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nitħalluhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
titħallu Imperfective P2 Pl Positive
titħallux Imperfective P2 Pl Negative
titħalluli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
titħallulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
titħallulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
titħallulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
titħallulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titħallulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
titħallulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titħallulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
titħallulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
titħallulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
titħallulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
titħallulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
titħallulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
titħallulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
titħalluni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
titħallunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
titħalluek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
titħalluekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
titħalluu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titħalluhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
titħalluhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titħalluhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titħalluhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titħalluhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titħalluhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titħalluhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titħalluhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titħalluhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titħalluhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titħalluhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titħalluhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titħalluhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titħalluhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titħalluhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titħalluha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titħalluhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
titħalluhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titħalluhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titħalluhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titħalluhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titħalluhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titħalluhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titħalluhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titħalluhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titħalluhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titħalluhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titħalluhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titħalluhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titħalluhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titħalluhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titħalluna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
titħalluniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
titħallukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
titħallukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
titħalluhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
titħalluhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
titħalluhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
titħalluhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
titħalluhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
titħalluhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
titħalluhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titħalluhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titħalluhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titħalluhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titħalluhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
titħalluhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
titħalluhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
titħalluhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
titħalluhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
titħalluhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jitħallu Imperfective P3 Pl Positive
jitħallux Imperfective P3 Pl Negative
jitħalluli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jitħallulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jitħallulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jitħallulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jitħallulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitħallulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitħallulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitħallulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitħallulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jitħallulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jitħallulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jitħallulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jitħallulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jitħallulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jitħalluni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jitħallunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jitħalluek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jitħalluekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jitħalluu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitħalluhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitħalluhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitħalluhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitħalluhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitħalluhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitħalluhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitħalluhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitħalluhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitħalluhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitħalluhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitħalluhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitħalluhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitħalluhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitħalluhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitħalluhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitħalluha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitħalluhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitħalluhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jitħalluhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jitħalluhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jitħalluhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jitħalluhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jitħalluhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jitħalluhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jitħalluhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jitħalluhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jitħalluhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jitħalluhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jitħalluhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jitħalluhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jitħalluhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jitħalluna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jitħalluniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jitħallukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jitħallukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jitħalluhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jitħalluhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jitħalluhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jitħalluhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jitħalluhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jitħalluhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jitħalluhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitħalluhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitħalluhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitħalluhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitħalluhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jitħalluhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jitħalluhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jitħalluhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jitħalluhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jitħalluhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tħalli Imperative P2 Sg Positive
titħallix Imperative P2 Sg Negative
tħallili Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
titħallilix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
tħallilek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
titħallilekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
tħallilu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titħallilux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tħalliilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titħalliilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tħalliilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
titħalliilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
tħalliilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
titħalliilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
tħalliilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
titħalliilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
tħallini Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
titħallinix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
tħalliek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
titħalliekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
tħalliu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titħallihux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tħallihuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titħallihulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħallihulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titħallihulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħallihulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titħallihulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħallihulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titħallihulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħallihulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titħallihulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħallihulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titħallihulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħallihulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titħallihulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħalliha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titħallihiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tħallihieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titħallihilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħallihielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titħallihilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħallihielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titħallihilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħallihielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titħallihilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħallihielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titħallihilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħallihielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titħallihilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħallihielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titħallihilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħallina Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
titħalliniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
tħallikom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
titħallikomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
tħallihom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
titħallihomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
tħallihomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
titħallihomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tħallihomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
titħallihomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tħallihomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titħallihomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallihomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titħallihomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallihomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
titħallihomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tħallihomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
titħallihomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tħallihomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
titħallihomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tħallu Imperative P2 Pl Positive
titħallux Imperative P2 Pl Negative
tħalluli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
titħallulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
tħallulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
titħallulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
tħallulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titħallulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tħallulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titħallulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tħallulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
titħallulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
tħallulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
titħallulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
tħallulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
titħallulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
tħalluni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
titħallunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
tħalluek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
titħalluekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
tħalluu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titħalluhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tħalluhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titħalluhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tħalluhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titħalluhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tħalluhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titħalluhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tħalluhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titħalluhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tħalluhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titħalluhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tħalluhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titħalluhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tħalluhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titħalluhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tħalluha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titħalluhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tħalluhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titħalluhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tħalluhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titħalluhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tħalluhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titħalluhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tħalluhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titħalluhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tħalluhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titħalluhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tħalluhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titħalluhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tħalluhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titħalluhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tħalluna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
titħalluniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
tħallukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
titħallukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
tħalluhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
titħalluhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
tħalluhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
titħalluhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tħalluhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
titħalluhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tħalluhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titħalluhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tħalluhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titħalluhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tħalluhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
titħalluhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tħalluhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
titħalluhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tħalluhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
titħalluhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative