nħela

Part of speech
Verb VII  
English gloss
to become sweet 
Root
ħ-l-w 
Features
intrans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
nħlejt Perfective P1 Sg Positive
nħlejtx Perfective P1 Sg Negative
nħlewtlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
nħlewtlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
nħlewtlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nħlewtlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nħlewtilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nħlewtilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nħlewtilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
nħlewtilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
nħlewtilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
nħlewtilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
nħlewtek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
nħlewtekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
nħlewtu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nħlewthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nħlewthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nħlewthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħlewthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nħlewthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħlewthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nħlewthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħlewthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nħlewthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħlewthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nħlewthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħlewtha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nħlewthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nħlewthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nħlewthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħlewthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nħlewthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħlewthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nħlewthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħlewthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nħlewthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħlewthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nħlewthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħlewtkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
nħlewtkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
nħlewthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
nħlewthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
nħlewthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nħlewthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nħlewthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nħlewthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nħlewthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nħlewthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nħlewthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nħlewthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
nħlejt Perfective P2 Sg Positive
nħlejtx Perfective P2 Sg Negative
nħlewtli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
nħlewtlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
nħlewtlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
nħlewtlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
nħlewtlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
nħlewtlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
nħlewtilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
nħlewtilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
nħlewtilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
nħlewtilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
nħlewtilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
nħlewtilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
nħlewtilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
nħlewtilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
nħlewtni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
nħlewtnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
nħlewtek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
nħlewtekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
nħlewtu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
nħlewthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
nħlewthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nħlewthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nħlewthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nħlewthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħlewthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nħlewthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħlewthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nħlewthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħlewthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nħlewthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nħlewthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nħlewthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħlewthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nħlewthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħlewtha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
nħlewthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
nħlewthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nħlewthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nħlewthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nħlewthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħlewthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nħlewthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħlewthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nħlewthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħlewthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nħlewthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nħlewthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nħlewthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħlewthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nħlewthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħlewtna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
nħlewtniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
nħlewtkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
nħlewtkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
nħlewthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
nħlewthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
nħlewthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
nħlewthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
nħlewthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nħlewthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nħlewthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nħlewthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nħlewthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
nħlewthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
nħlewthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nħlewthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nħlewthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nħlewthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
nħela Perfective P3 Sg Masc Positive
nħeliex Perfective P3 Sg Masc Negative
nħelali Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nħelalix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nħelalek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nħelalekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħelalu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nħelalux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħelieilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nħelieilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħelieilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nħelieilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nħelieilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nħelieilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħelieilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nħelieilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħelieni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nħelinix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nħelieek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nħeliekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħelieu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nħelihux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħeliehuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nħelihulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nħeliehulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nħelihulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħeliehulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nħelihulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħeliehulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nħelihulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħeliehulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nħelihulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nħeliehulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nħelihulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħeliehulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nħelihulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħelieha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nħelihiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħeliehieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nħelihilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nħeliehielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nħelihilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħeliehielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nħelihilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħeliehielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nħelihilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħeliehielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nħelihilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nħeliehielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nħelihilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħeliehielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nħelihilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħeliena Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nħeliniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nħeliekom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nħelikomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħeliehom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nħelihomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħeliehomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
nħelihomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
nħeliehomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
nħelihomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
nħeliehomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nħelihomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħeliehomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nħelihomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħeliehomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
nħelihomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
nħeliehomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
nħelihomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
nħeliehomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
nħelihomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
nħliet Perfective P3 Sg Fem Positive
nħlietx Perfective P3 Sg Fem Negative
nħlietli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nħlietlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nħlietlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nħlietlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħlietlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nħlietlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħlietilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nħlietilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħlietilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nħlietilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nħlietilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nħlietilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħlietilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nħlietilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħlietni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nħlietnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nħlietek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nħlietekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħlietu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nħliethux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħliethuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nħliethulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nħliethulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nħliethulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħliethulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nħliethulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħliethulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nħliethulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħliethulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nħliethulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nħliethulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nħliethulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħliethulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nħliethulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħlietha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nħliethiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħliethieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nħliethilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nħliethielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nħliethilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħliethielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nħliethilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħliethielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nħliethilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħliethielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nħliethilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nħliethielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nħliethilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħliethielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nħliethilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħlietna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nħlietniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nħlietkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nħlietkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħliethom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nħliethomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħliethomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
nħliethomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
nħliethomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
nħliethomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
nħliethomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nħliethomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħliethomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nħliethomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħliethomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
nħliethomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
nħliethomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
nħliethomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
nħliethomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
nħliethomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nħlejna Perfective P1 Pl Positive
nħlejniex Perfective P1 Pl Negative
nħlewnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
nħlewnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
nħlewnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nħlewnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nħlewnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
nħlewnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
nħlewnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
nħlewnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
nħlewnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
nħlewniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
nħlewnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nħlewnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nħlewnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħlewniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nħlewnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħlewniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nħlewnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħlewniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nħlewnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħlewniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nħlewnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħlewnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nħlewnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nħlewnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħlewniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nħlewnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħlewniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nħlewnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħlewniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nħlewnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħlewniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nħlewnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħlewniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
nħlewnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
nħlewniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
nħlewnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
nħlewniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nħlewnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nħlewniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nħlewnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nħlewnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nħlewnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nħlewniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nħlewnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nħlejtu Perfective P2 Pl Positive
nħlejtux Perfective P2 Pl Negative
nħlewtuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
nħlewtulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
nħlewtulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
nħlewtulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
nħlewtulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
nħlewtulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewtulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
nħlewtulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewtulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
nħlewtulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
nħlewtulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
nħlewtulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
nħlewtulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
nħlewtulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
nħlewtuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
nħlewtunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
nħlewtuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
nħlewtuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
nħlewtuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
nħlewtuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewtuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nħlewtuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nħlewtuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nħlewtuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħlewtuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nħlewtuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħlewtuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nħlewtuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħlewtuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nħlewtuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nħlewtuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nħlewtuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħlewtuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nħlewtuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħlewtuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
nħlewtuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewtuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nħlewtuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nħlewtuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nħlewtuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħlewtuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nħlewtuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħlewtuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nħlewtuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħlewtuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nħlewtuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nħlewtuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nħlewtuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħlewtuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nħlewtuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħlewtuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
nħlewtuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
nħlewtukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
nħlewtukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
nħlewtuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
nħlewtuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
nħlewtuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
nħlewtuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
nħlewtuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nħlewtuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nħlewtuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nħlewtuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewtuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nħlewtuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewtuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
nħlewtuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
nħlewtuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nħlewtuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nħlewtuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nħlewtuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nħlew Perfective P3 Pl Positive
nħlewx Perfective P3 Pl Negative
nħlewli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
nħlewlix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
nħlewlek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
nħlewlekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
nħlewlu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nħlewlux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewlha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nħlewlhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewlna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
nħlewlniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
nħlewlkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
nħlewlkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
nħlewlhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
nħlewlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
nħlewni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
nħlewnix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
nħlewek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
nħlewekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
nħlewu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nħlewhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nħlewhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nħlewhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nħlewhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħlewhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nħlewhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħlewhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nħlewhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħlewhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nħlewhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nħlewhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nħlewhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħlewhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nħlewhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħlewha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nħlewhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nħlewhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nħlewhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nħlewhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħlewhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nħlewhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħlewhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nħlewhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħlewhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nħlewhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nħlewhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nħlewhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħlewhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nħlewhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħlewna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
nħlewniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
nħlewkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
nħlewkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
nħlewhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
nħlewhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
nħlewhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
nħlewhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
nħlewhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nħlewhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nħlewhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nħlewhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nħlewhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
nħlewhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
nħlewhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nħlewhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nħlewhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nħlewhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ninħela Imperfective P1 Sg Positive
ninħeliex Imperfective P1 Sg Negative
ninħelalek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
ninħelalekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
ninħelalu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ninħelalux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ninħelailha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ninħelailhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ninħelailkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
ninħelailkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
ninħelailhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
ninħelailhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
ninħelaek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
ninħelaekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
ninħelau Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ninħelahux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ninħelahulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ninħelahulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ninħelahulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ninħelahulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ninħelahulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ninħelahulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ninħelahulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ninħelahulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ninħelahulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ninħelahulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ninħelaha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ninħelahiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ninħelahielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ninħelahilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ninħelahielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ninħelahilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ninħelahielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ninħelahilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ninħelahielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ninħelahilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ninħelahielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ninħelahilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ninħelakom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
ninħelakomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
ninħelahom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
ninħelahomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
ninħelahomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ninħelahomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ninħelahomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ninħelahomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ninħelahomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ninħelahomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ninħelahomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ninħelahomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ninħelahomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ninħelahomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tinħela Imperfective P2 Sg Positive
tinħeliex Imperfective P2 Sg Negative
tinħelali Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tinħelalix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tinħelalek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tinħelalekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tinħelalu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tinħelalux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tinħelailha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tinħelailhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tinħelailna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tinħelailniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tinħelailkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tinħelailkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tinħelailhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tinħelailhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tinħelani Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tinħelanix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tinħelaek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tinħelaekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tinħelau Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tinħelahux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tinħelahuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tinħelahulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tinħelahulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tinħelahulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tinħelahulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tinħelahulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tinħelahulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tinħelahulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tinħelahulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tinħelahulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tinħelahulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tinħelahulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tinħelahulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tinħelahulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tinħelaha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tinħelahiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tinħelahieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tinħelahilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tinħelahielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tinħelahilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tinħelahielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tinħelahilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tinħelahielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tinħelahilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tinħelahielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tinħelahilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tinħelahielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tinħelahilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tinħelahielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tinħelahilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tinħelana Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tinħelaniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tinħelakom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tinħelakomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tinħelahom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tinħelahomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tinħelahomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tinħelahomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tinħelahomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tinħelahomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tinħelahomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tinħelahomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tinħelahomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tinħelahomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tinħelahomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tinħelahomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tinħelahomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tinħelahomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tinħelahomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tinħelahomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jinħela Imperfective P3 Sg Masc Positive
jinħeliex Imperfective P3 Sg Masc Negative
jinħelali Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jinħelalix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jinħelalek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jinħelalekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jinħelalu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jinħelalux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jinħelailha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jinħelailhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jinħelailna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jinħelailniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jinħelailkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jinħelailkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jinħelailhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jinħelailhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jinħelani Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jinħelanix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jinħelaek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jinħelaekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jinħelau Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jinħelahux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jinħelahuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jinħelahulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jinħelahulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jinħelahulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jinħelahulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jinħelahulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jinħelahulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jinħelahulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jinħelahulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jinħelahulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jinħelahulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jinħelahulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jinħelahulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jinħelahulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jinħelaha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jinħelahiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jinħelahieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jinħelahilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jinħelahielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jinħelahilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jinħelahielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jinħelahilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jinħelahielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jinħelahilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jinħelahielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jinħelahilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jinħelahielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jinħelahilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jinħelahielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jinħelahilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jinħelana Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jinħelaniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jinħelakom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jinħelakomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jinħelahom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jinħelahomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jinħelahomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jinħelahomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jinħelahomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jinħelahomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jinħelahomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jinħelahomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jinħelahomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jinħelahomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jinħelahomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jinħelahomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jinħelahomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jinħelahomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jinħelahomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jinħelahomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tinħela Imperfective P3 Sg Fem Positive
tinħeliex Imperfective P3 Sg Fem Negative
tinħelali Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tinħelalix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tinħelalek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tinħelalekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tinħelalu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tinħelalux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tinħelailha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tinħelailhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tinħelailna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tinħelailniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tinħelailkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tinħelailkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tinħelailhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tinħelailhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tinħelani Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tinħelanix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tinħelaek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tinħelaekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tinħelau Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tinħelahux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tinħelahuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tinħelahulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tinħelahulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tinħelahulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tinħelahulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tinħelahulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tinħelahulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tinħelahulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tinħelahulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tinħelahulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tinħelahulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tinħelahulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tinħelahulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tinħelahulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tinħelaha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tinħelahiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tinħelahieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tinħelahilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tinħelahielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tinħelahilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tinħelahielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tinħelahilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tinħelahielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tinħelahilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tinħelahielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tinħelahilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tinħelahielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tinħelahilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tinħelahielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tinħelahilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tinħelana Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tinħelaniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tinħelakom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tinħelakomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tinħelahom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tinħelahomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tinħelahomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tinħelahomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tinħelahomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tinħelahomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tinħelahomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tinħelahomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tinħelahomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tinħelahomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tinħelahomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tinħelahomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tinħelahomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tinħelahomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tinħelahomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tinħelahomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
ninħlew Imperfective P1 Pl Positive
ninħlewx Imperfective P1 Pl Negative
ninħlewlek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
ninħlewlekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
ninħlewlu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ninħlewlux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ninħlewlha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ninħlewlhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ninħlewlkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
ninħlewlkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
ninħlewlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
ninħlewlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
ninħlewek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
ninħlewekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
ninħlewu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ninħlewhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ninħlewhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ninħlewhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ninħlewhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ninħlewhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ninħlewhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ninħlewhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ninħlewhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ninħlewhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ninħlewhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ninħlewhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ninħlewha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ninħlewhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ninħlewhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ninħlewhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ninħlewhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ninħlewhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ninħlewhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ninħlewhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ninħlewhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ninħlewhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ninħlewhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ninħlewhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ninħlewkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
ninħlewkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
ninħlewhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
ninħlewhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
ninħlewhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ninħlewhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ninħlewhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ninħlewhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ninħlewhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ninħlewhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ninħlewhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ninħlewhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ninħlewhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ninħlewhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tinħlew Imperfective P2 Pl Positive
tinħlewx Imperfective P2 Pl Negative
tinħlewli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tinħlewlix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tinħlewlek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tinħlewlekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tinħlewlu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tinħlewlux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tinħlewlha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tinħlewlhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tinħlewlna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tinħlewlniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tinħlewlkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tinħlewlkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tinħlewlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tinħlewlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tinħlewni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tinħlewnix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tinħlewek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tinħlewekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tinħlewu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tinħlewhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tinħlewhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tinħlewhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tinħlewhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tinħlewhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tinħlewhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tinħlewhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tinħlewhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tinħlewhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tinħlewhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tinħlewhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tinħlewhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tinħlewhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tinħlewhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tinħlewhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tinħlewha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tinħlewhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tinħlewhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tinħlewhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tinħlewhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tinħlewhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tinħlewhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tinħlewhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tinħlewhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tinħlewhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tinħlewhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tinħlewhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tinħlewhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tinħlewhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tinħlewhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tinħlewhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tinħlewna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tinħlewniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tinħlewkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tinħlewkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tinħlewhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tinħlewhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tinħlewhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tinħlewhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tinħlewhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tinħlewhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tinħlewhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tinħlewhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tinħlewhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tinħlewhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tinħlewhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tinħlewhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tinħlewhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tinħlewhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tinħlewhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tinħlewhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jinħlew Imperfective P3 Pl Positive
jinħlewx Imperfective P3 Pl Negative
jinħlewli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jinħlewlix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jinħlewlek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jinħlewlekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jinħlewlu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jinħlewlux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jinħlewlha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jinħlewlhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jinħlewlna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jinħlewlniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jinħlewlkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jinħlewlkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jinħlewlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jinħlewlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jinħlewni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jinħlewnix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jinħlewek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jinħlewekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jinħlewu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jinħlewhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jinħlewhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jinħlewhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jinħlewhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jinħlewhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jinħlewhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jinħlewhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jinħlewhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jinħlewhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jinħlewhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jinħlewhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jinħlewhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jinħlewhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jinħlewhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jinħlewhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jinħlewha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jinħlewhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jinħlewhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jinħlewhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jinħlewhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jinħlewhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jinħlewhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jinħlewhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jinħlewhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jinħlewhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jinħlewhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jinħlewhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jinħlewhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jinħlewhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jinħlewhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jinħlewhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jinħlewna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jinħlewniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jinħlewkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jinħlewkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jinħlewhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jinħlewhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jinħlewhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jinħlewhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jinħlewhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jinħlewhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jinħlewhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jinħlewhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jinħlewhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jinħlewhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jinħlewhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jinħlewhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jinħlewhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jinħlewhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jinħlewhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jinħlewhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nħela Imperative P2 Sg Positive
tinħeliex Imperative P2 Sg Negative
nħelali Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tinħelalix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
nħelalek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tinħelalekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
nħelalu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tinħelalux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
nħelailha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tinħelailhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
nħelailna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tinħelailniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
nħelailkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tinħelailkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
nħelailhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tinħelailhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
nħelani Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tinħelanix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
nħelaek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tinħelaekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
nħelau Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tinħelahux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
nħelahuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tinħelahulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nħelahulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tinħelahulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħelahulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tinħelahulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħelahulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tinħelahulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħelahulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tinħelahulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nħelahulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tinħelahulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħelahulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tinħelahulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħelaha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tinħelahiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
nħelahieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tinħelahilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nħelahielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tinħelahilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħelahielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tinħelahilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħelahielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tinħelahilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħelahielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tinħelahilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nħelahielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tinħelahilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħelahielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tinħelahilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħelana Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tinħelaniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
nħelakom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tinħelakomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
nħelahom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tinħelahomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
nħelahomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tinħelahomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
nħelahomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tinħelahomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nħelahomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tinħelahomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħelahomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tinħelahomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħelahomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tinħelahomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
nħelahomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tinħelahomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nħelahomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tinħelahomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
nħlew Imperative P2 Pl Positive
tinħlewx Imperative P2 Pl Negative
nħlewli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tinħlewlix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
nħlewlek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tinħlewlekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
nħlewlu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tinħlewlux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewlha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tinħlewlhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewlna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tinħlewlniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
nħlewlkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tinħlewlkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
nħlewlhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tinħlewlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
nħlewni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tinħlewnix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
nħlewek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tinħlewekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
nħlewu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tinħlewhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tinħlewhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nħlewhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tinħlewhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nħlewhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tinħlewhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nħlewhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tinħlewhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nħlewhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tinħlewhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nħlewhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tinħlewhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nħlewhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tinħlewhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nħlewha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tinħlewhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tinħlewhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nħlewhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tinħlewhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nħlewhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tinħlewhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nħlewhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tinħlewhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nħlewhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tinħlewhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nħlewhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tinħlewhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nħlewhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tinħlewhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nħlewna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tinħlewniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
nħlewkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tinħlewkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
nħlewhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tinħlewhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
nħlewhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tinħlewhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
nħlewhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tinħlewhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nħlewhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tinħlewhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nħlewhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tinħlewhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nħlewhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tinħlewhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
nħlewhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tinħlewhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nħlewhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tinħlewhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative