ħliel

Part of speech
Verb IX  
English gloss
to become sweet 
Root
ħ-l-w 
Features
intrans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
ħlielt Perfective P1 Sg Positive
ħlieltx Perfective P1 Sg Negative
ħlieltlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ħlieltlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ħlieltlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ħlieltlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ħlieltilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ħlieltilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ħlieltilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ħlieltilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ħlieltilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ħlieltilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ħlieltek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ħlieltekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ħlieltu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ħlielthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ħlielthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlielthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlielthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlielthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlielthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlielthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlielthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlielthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlielthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlielthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlieltha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ħlielthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ħlielthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlielthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlielthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlielthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlielthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlielthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlielthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlielthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlielthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlielthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlieltkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ħlieltkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ħlielthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ħlielthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ħlielthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ħlielthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ħlielthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlielthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlielthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlielthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlielthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ħlielthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ħlielthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ħlielthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ħlielt Perfective P2 Sg Positive
ħlieltx Perfective P2 Sg Negative
ħlieltli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ħlieltlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ħlieltlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ħlieltlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ħlieltlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ħlieltlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ħlieltilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ħlieltilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ħlieltilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ħlieltilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ħlieltilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ħlieltilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ħlieltilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ħlieltilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ħlieltni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ħlieltnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ħlieltek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ħlieltekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ħlieltu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ħlielthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ħlielthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħlielthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħlielthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlielthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlielthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlielthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlielthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlielthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlielthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħlielthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlielthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlielthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlielthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlielthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlieltha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ħlielthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ħlielthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlielthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlielthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlielthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlielthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlielthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlielthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlielthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlielthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlielthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlielthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlielthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlielthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlielthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlieltna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ħlieltniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ħlieltkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ħlieltkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ħlielthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ħlielthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ħlielthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
ħlielthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
ħlielthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ħlielthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ħlielthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlielthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlielthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlielthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlielthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
ħlielthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
ħlielthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ħlielthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ħlielthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ħlielthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ħliel Perfective P3 Sg Masc Positive
ħliilx Perfective P3 Sg Masc Negative
ħlielli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħliellix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħliellek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħliellekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħliellu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħliellux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlielilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlielilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlielilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħlielilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlielilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlielilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlielilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlielilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlielni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħlielnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħlielek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlielekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlielhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlielhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħlielhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħlielhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlielhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlielhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlielhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlielhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlielhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlielhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħlielhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlielhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlielhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlielhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlielhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlielhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlielhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlielhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlielhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlielhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlielhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlielhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlielhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlielhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlielhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlielhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlielhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlielhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlielhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlielhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlielna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħlielniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlielkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlielkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlielhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlielhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
ħlielhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
ħlielhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
ħlielhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
ħlielhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlielhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlielhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlielhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlielhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
ħlielhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
ħlielhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
ħlielhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
ħlielhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
ħlielhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
ħlielet Perfective P3 Sg Fem Positive
ħlilitx Perfective P3 Sg Fem Negative
ħlieletli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlieletlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlieletlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlieletlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlieletlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlieletlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlielitilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlielitilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlielitilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlielitilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlielitilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlielitilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlielitilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlielitilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlielitni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlielitnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlielitek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlielitekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlielitu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlielithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlielithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħlielithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħlielithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlielithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlielithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlielithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlielithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlielithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlielithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħlielithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlielithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlielithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlielithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlielithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlielitha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlielithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlielithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlielithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlielithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlielithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlielithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlielithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlielithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlielithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlielithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlielithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlielithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlielithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlielithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlielithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlielitna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlielitniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlielitkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlielitkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlielithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlielithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlielithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
ħlielithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
ħlielithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
ħlielithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
ħlielithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlielithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlielithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlielithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlielithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
ħlielithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
ħlielithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
ħlielithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
ħlielithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
ħlielithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
ħlielna Perfective P1 Pl Positive
ħlilniex Perfective P1 Pl Negative
ħlielnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ħlielnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ħlielnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlielnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlielnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlielnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlielnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ħlielnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ħlielnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ħlielnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ħlielnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ħlielniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ħlielnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlielnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlielniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlielnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlielniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlielnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlielniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlielnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlielniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlielnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlielniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlielnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlielnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlielnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlielniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlielnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlielniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlielnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlielniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlielnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlielniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlielnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlielniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlielnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlielniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ħlielnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ħlielniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ħlielnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ħlielniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ħlielnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ħlielniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlielnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlielniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlielnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlielniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ħlielnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ħlielniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ħlielnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ħlieltu Perfective P2 Pl Positive
ħliltux Perfective P2 Pl Negative
ħlieltuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ħlieltulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ħlieltulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ħlieltulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ħlieltulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlieltulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlieltulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlieltulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlieltulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ħlieltulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ħlieltulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ħlieltulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ħlieltulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ħlieltulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ħlieltuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ħlieltunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ħlieltuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ħlieltuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ħlieltuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlieltuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlieltuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħlieltuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħlieltuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlieltuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlieltuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlieltuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlieltuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlieltuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlieltuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħlieltuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlieltuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlieltuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlieltuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlieltuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlieltuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlieltuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlieltuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlieltuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlieltuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlieltuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlieltuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlieltuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlieltuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlieltuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlieltuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlieltuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlieltuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlieltuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlieltuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlieltuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlieltuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ħlieltuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ħlieltukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ħlieltukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ħlieltuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ħlieltuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ħlieltuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
ħlieltuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ħlieltuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ħlieltuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ħlieltuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlieltuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlieltuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlieltuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlieltuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
ħlieltuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ħlieltuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ħlieltuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ħlieltuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ħlieltuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ħlielu Perfective P3 Pl Positive
ħlilux Perfective P3 Pl Negative
ħlieluli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
ħlielulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
ħlielulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
ħlielulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
ħlielulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlielulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlielulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlielulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlielulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
ħlielulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
ħlielulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
ħlielulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
ħlielulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
ħlielulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
ħlieluni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
ħlielunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
ħlieluek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
ħlieluekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
ħlieluu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlieluhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlieluhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ħlieluhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħlieluhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ħlieluhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlieluhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ħlieluhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlieluhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ħlieluhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlieluhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ħlieluhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlieluhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ħlieluhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlieluhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ħlieluhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlieluha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlieluhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlieluhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ħlieluhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlieluhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ħlieluhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlieluhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ħlieluhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlieluhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ħlieluhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlieluhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ħlieluhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlieluhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ħlieluhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlieluhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ħlieluhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlieluna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
ħlieluniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
ħlielukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
ħlielukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
ħlieluhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
ħlieluhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
ħlieluhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
ħlieluhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ħlieluhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ħlieluhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ħlieluhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ħlieluhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlieluhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ħlieluhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlieluhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
ħlieluhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ħlieluhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ħlieluhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ħlieluhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ħlieluhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
niħliel Imperfective P1 Sg Positive
niħliilx Imperfective P1 Sg Negative
niħliellek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
niħliellekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
niħliellu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
niħliellux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
niħlielilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
niħlielilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
niħlielilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
niħlielilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
niħlielilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
niħlielilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
niħlielek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
niħlielekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
niħlielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
niħlielhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
niħlielhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
niħlielhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
niħlielhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
niħlielhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
niħlielhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
niħlielhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
niħlielhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
niħlielhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
niħlielhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
niħlielhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
niħlielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
niħlielhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
niħlielhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
niħlielhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
niħlielhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
niħlielhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
niħlielhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
niħlielhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
niħlielhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
niħlielhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
niħlielhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
niħlielhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
niħlielkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
niħlielkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
niħlielhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
niħlielhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
niħlielhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
niħlielhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
niħlielhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
niħlielhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
niħlielhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
niħlielhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
niħlielhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
niħlielhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
niħlielhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
niħlielhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tiħliel Imperfective P2 Sg Positive
tiħliilx Imperfective P2 Sg Negative
tiħlielli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tiħliellix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tiħliellek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tiħliellekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tiħliellu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tiħliellux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tiħlielilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tiħlielilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tiħlielilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tiħlielilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tiħlielilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tiħlielilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tiħlielilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tiħlielilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tiħlielni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tiħlielnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tiħlielek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tiħlielekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tiħlielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tiħlielhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tiħlielhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tiħlielhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tiħlielhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tiħlielhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tiħlielhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tiħlielhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tiħlielhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tiħlielhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tiħlielhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tiħlielhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tiħlielhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tiħlielhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tiħlielhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tiħlielhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tiħlielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tiħlielhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tiħlielhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħlielhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tiħlielhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħlielhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tiħlielhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħlielhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tiħlielhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħlielhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tiħlielhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħlielhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tiħlielhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħlielhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tiħlielhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħlielhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tiħlielna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tiħlielniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tiħlielkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tiħlielkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tiħlielhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tiħlielhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tiħlielhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tiħlielhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tiħlielhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tiħlielhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tiħlielhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlielhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tiħlielhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlielhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tiħlielhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tiħlielhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tiħlielhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tiħlielhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tiħlielhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tiħlielhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jiħliel Imperfective P3 Sg Masc Positive
jiħliilx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jiħlielli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jiħliellix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jiħliellek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jiħliellekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jiħliellu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jiħliellux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jiħlielilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jiħlielilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jiħlielilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jiħlielilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jiħlielilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jiħlielilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jiħlielilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jiħlielilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jiħlielni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jiħlielnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jiħlielek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jiħlielekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jiħlielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jiħlielhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jiħlielhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jiħlielhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jiħlielhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jiħlielhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jiħlielhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jiħlielhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jiħlielhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jiħlielhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jiħlielhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jiħlielhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jiħlielhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jiħlielhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jiħlielhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jiħlielhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jiħlielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jiħlielhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jiħlielhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jiħlielhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jiħlielhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jiħlielhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jiħlielhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jiħlielhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jiħlielhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jiħlielhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jiħlielhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jiħlielhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jiħlielhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jiħlielhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jiħlielhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jiħlielhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jiħlielna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jiħlielniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jiħlielkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jiħlielkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jiħlielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jiħlielhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jiħlielhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jiħlielhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jiħlielhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jiħlielhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jiħlielhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jiħlielhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jiħlielhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jiħlielhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jiħlielhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jiħlielhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jiħlielhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jiħlielhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jiħlielhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jiħlielhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tiħliel Imperfective P3 Sg Fem Positive
tiħliilx Imperfective P3 Sg Fem Negative
tiħlielli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħliellix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tiħliellek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħliellekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tiħliellu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħliellux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tiħlielilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħlielilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tiħlielilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħlielilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tiħlielilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħlielilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tiħlielilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħlielilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tiħlielni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħlielnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tiħlielek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħlielekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tiħlielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħlielhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tiħlielhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tiħlielhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tiħlielhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tiħlielhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tiħlielhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tiħlielhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tiħlielhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tiħlielhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tiħlielhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tiħlielhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tiħlielhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tiħlielhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tiħlielhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tiħlielhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tiħlielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħlielhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tiħlielhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħlielhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tiħlielhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħlielhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tiħlielhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħlielhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tiħlielhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħlielhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tiħlielhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħlielhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tiħlielhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħlielhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tiħlielhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħlielhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tiħlielna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħlielniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tiħlielkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħlielkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tiħlielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħlielhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tiħlielhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tiħlielhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tiħlielhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tiħlielhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tiħlielhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlielhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tiħlielhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlielhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tiħlielhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tiħlielhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tiħlielhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tiħlielhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tiħlielhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tiħlielhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
niħlielu Imperfective P1 Pl Positive
niħlilux Imperfective P1 Pl Negative
niħlielulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
niħlielulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
niħlielulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
niħlielulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
niħlielulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
niħlielulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
niħlielulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
niħlielulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
niħlielulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
niħlielulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
niħlieluek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
niħlieluekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
niħlieluu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
niħlieluhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
niħlieluhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
niħlieluhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
niħlieluhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
niħlieluhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
niħlieluhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
niħlieluhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
niħlieluhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
niħlieluhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
niħlieluhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
niħlieluhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
niħlieluha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
niħlieluhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
niħlieluhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
niħlieluhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
niħlieluhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
niħlieluhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
niħlieluhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
niħlieluhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
niħlieluhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
niħlieluhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
niħlieluhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
niħlieluhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
niħlielukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
niħlielukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
niħlieluhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
niħlieluhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
niħlieluhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
niħlieluhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
niħlieluhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
niħlieluhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
niħlieluhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
niħlieluhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
niħlieluhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
niħlieluhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
niħlieluhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
niħlieluhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tiħlielu Imperfective P2 Pl Positive
tiħlilux Imperfective P2 Pl Negative
tiħlieluli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tiħlielulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tiħlielulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tiħlielulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tiħlielulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlielulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tiħlielulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlielulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tiħlielulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tiħlielulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tiħlielulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tiħlielulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tiħlielulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tiħlielulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tiħlieluni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tiħlielunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tiħlieluek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tiħlieluekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tiħlieluu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlieluhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tiħlieluhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tiħlieluhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tiħlieluhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tiħlieluhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tiħlieluhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tiħlieluhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tiħlieluhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tiħlieluhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tiħlieluhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tiħlieluhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tiħlieluhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tiħlieluhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tiħlieluhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tiħlieluhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tiħlieluha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlieluhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tiħlieluhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħlieluhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tiħlieluhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħlieluhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tiħlieluhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħlieluhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tiħlieluhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħlieluhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tiħlieluhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħlieluhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tiħlieluhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħlieluhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tiħlieluhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħlieluhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tiħlieluna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tiħlieluniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tiħlielukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tiħlielukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tiħlieluhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tiħlieluhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tiħlieluhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tiħlieluhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tiħlieluhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tiħlieluhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tiħlieluhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlieluhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tiħlieluhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlieluhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tiħlieluhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tiħlieluhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tiħlieluhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tiħlieluhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tiħlieluhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tiħlieluhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jiħlielu Imperfective P3 Pl Positive
jiħlilux Imperfective P3 Pl Negative
jiħlieluli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jiħlielulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jiħlielulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jiħlielulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jiħlielulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jiħlielulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jiħlielulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jiħlielulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jiħlielulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jiħlielulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jiħlielulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jiħlielulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jiħlielulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jiħlielulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jiħlieluni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jiħlielunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jiħlieluek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jiħlieluekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jiħlieluu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jiħlieluhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jiħlieluhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jiħlieluhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jiħlieluhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jiħlieluhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jiħlieluhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jiħlieluhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jiħlieluhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jiħlieluhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jiħlieluhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jiħlieluhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jiħlieluhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jiħlieluhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jiħlieluhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jiħlieluhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jiħlieluha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jiħlieluhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jiħlieluhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jiħlieluhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jiħlieluhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jiħlieluhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jiħlieluhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jiħlieluhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jiħlieluhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jiħlieluhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jiħlieluhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jiħlieluhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jiħlieluhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jiħlieluhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jiħlieluhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jiħlieluhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jiħlieluna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jiħlieluniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jiħlielukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jiħlielukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jiħlieluhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jiħlieluhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jiħlieluhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jiħlieluhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jiħlieluhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jiħlieluhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jiħlieluhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jiħlieluhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jiħlieluhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jiħlieluhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jiħlieluhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jiħlieluhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jiħlieluhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jiħlieluhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jiħlieluhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jiħlieluhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ħliel Imperative P2 Sg Positive
tiħliilx Imperative P2 Sg Negative
ħlielli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tiħliellix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
ħliellek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tiħliellekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
ħliellu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tiħliellux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ħlielilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tiħlielilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ħlielilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tiħlielilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
ħlielilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tiħlielilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
ħlielilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tiħlielilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
ħlielni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tiħlielnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
ħlielek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tiħlielekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
ħlielu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tiħlielhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ħlielhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tiħlielhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħlielhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tiħlielhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlielhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tiħlielhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlielhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tiħlielhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlielhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tiħlielhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlielhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tiħlielhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlielhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tiħlielhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tiħlielhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ħlielhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħlielhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlielhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħlielhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlielhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħlielhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlielhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħlielhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlielhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħlielhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlielhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħlielhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlielhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħlielhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlielna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tiħlielniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
ħlielkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tiħlielkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
ħlielhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tiħlielhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
ħlielhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tiħlielhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
ħlielhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tiħlielhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ħlielhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlielhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlielhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlielhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlielhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tiħlielhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
ħlielhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tiħlielhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ħlielhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tiħlielhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ħlielu Imperative P2 Pl Positive
tiħlilux Imperative P2 Pl Negative
ħlieluli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tiħlielulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
ħlielulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tiħlielulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
ħlielulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlielulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlielulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlielulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlielulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tiħlielulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
ħlielulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tiħlielulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
ħlielulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tiħlielulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
ħlieluni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tiħlielunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
ħlieluek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tiħlieluekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
ħlieluu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlieluhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlieluhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tiħlieluhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ħlieluhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tiħlieluhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ħlieluhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tiħlieluhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ħlieluhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tiħlieluhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ħlieluhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tiħlieluhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ħlieluhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tiħlieluhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ħlieluhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tiħlieluhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ħlieluha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlieluhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlieluhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tiħlieluhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ħlieluhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tiħlieluhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ħlieluhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tiħlieluhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ħlieluhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tiħlieluhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ħlieluhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tiħlieluhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ħlieluhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tiħlieluhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ħlieluhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tiħlieluhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ħlieluna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tiħlieluniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
ħlielukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tiħlielukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
ħlieluhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tiħlieluhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
ħlieluhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tiħlieluhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ħlieluhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tiħlieluhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ħlieluhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tiħlieluhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ħlieluhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tiħlieluhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ħlieluhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tiħlieluhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ħlieluhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tiħlieluhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ħlieluhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tiħlieluhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative