laqqax

Part of speech
Verb II  
English gloss
to chip or cut into small pieces
to shape in the form of a wedge 
Root
l-q-x 
Features
trans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
laqqaxt Perfective P1 Sg Positive
laqqaxtx Perfective P1 Sg Negative
laqqaxtlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
laqqaxtlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
laqqaxtlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
laqqaxtlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
laqqaxtilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
laqqaxtilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
laqqaxtilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
laqqaxtilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
laqqaxtilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
laqqaxtilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
laqqaxtek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
laqqaxtekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
laqqaxtu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
laqqaxthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
laqqaxthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
laqqaxthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
laqqaxthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
laqqaxthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
laqqaxthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
laqqaxthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
laqqaxthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
laqqaxthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
laqqaxthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
laqqaxthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
laqqaxtha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
laqqaxthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
laqqaxthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
laqqaxthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
laqqaxthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
laqqaxthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
laqqaxthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
laqqaxthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
laqqaxthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
laqqaxthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
laqqaxthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
laqqaxthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
laqqaxtkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
laqqaxtkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
laqqaxthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
laqqaxthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
laqqaxthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
laqqaxthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
laqqaxthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqaxthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqaxthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqaxthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqaxthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
laqqaxthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
laqqaxthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
laqqaxthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
laqqaxt Perfective P2 Sg Positive
laqqaxtx Perfective P2 Sg Negative
laqqaxtli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
laqqaxtlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
laqqaxtlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
laqqaxtlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
laqqaxtlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
laqqaxtlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
laqqaxtilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
laqqaxtilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
laqqaxtilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
laqqaxtilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
laqqaxtilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
laqqaxtilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
laqqaxtilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
laqqaxtilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
laqqaxtni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
laqqaxtnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
laqqaxtek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
laqqaxtekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
laqqaxtu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
laqqaxthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
laqqaxthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
laqqaxthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
laqqaxthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
laqqaxthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
laqqaxthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
laqqaxthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
laqqaxthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
laqqaxthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
laqqaxthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
laqqaxthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
laqqaxthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
laqqaxthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
laqqaxthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
laqqaxthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
laqqaxtha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
laqqaxthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
laqqaxthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
laqqaxthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
laqqaxthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
laqqaxthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
laqqaxthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
laqqaxthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
laqqaxthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
laqqaxthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
laqqaxthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
laqqaxthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
laqqaxthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
laqqaxthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
laqqaxthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
laqqaxthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
laqqaxtna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
laqqaxtniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
laqqaxtkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
laqqaxtkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
laqqaxthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
laqqaxthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
laqqaxthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
laqqaxthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
laqqaxthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
laqqaxthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
laqqaxthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqaxthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqaxthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqaxthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqaxthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
laqqaxthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
laqqaxthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
laqqaxthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
laqqaxthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
laqqaxthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
laqqax Perfective P3 Sg Masc Positive
laqqaxx Perfective P3 Sg Masc Negative
laqqaxli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
laqqaxlix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
laqqaxlek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
laqqaxlekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
laqqaxlu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
laqqaxlux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
laqqaxilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
laqqaxilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
laqqaxilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
laqqaxilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
laqqaxilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
laqqaxilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
laqqaxilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
laqqaxilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
laqqaxni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
laqqaxnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
laqqaxek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
laqqaxekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
laqqaxu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
laqqaxhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
laqqaxhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
laqqaxhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
laqqaxhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
laqqaxhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
laqqaxhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
laqqaxhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
laqqaxhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
laqqaxhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
laqqaxhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
laqqaxhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
laqqaxhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
laqqaxhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
laqqaxhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
laqqaxhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
laqqaxha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
laqqaxhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
laqqaxhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
laqqaxhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
laqqaxhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
laqqaxhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
laqqaxhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
laqqaxhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
laqqaxhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
laqqaxhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
laqqaxhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
laqqaxhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
laqqaxhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
laqqaxhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
laqqaxhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
laqqaxhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
laqqaxna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
laqqaxniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
laqqaxkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
laqqaxkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
laqqaxhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
laqqaxhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
laqqaxhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
laqqaxhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
laqqaxhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
laqqaxhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
laqqaxhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqaxhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqaxhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqaxhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqaxhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
laqqaxhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
laqqaxhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
laqqaxhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
laqqaxhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
laqqaxhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
laqqxet Perfective P3 Sg Fem Positive
laqqxitx Perfective P3 Sg Fem Negative
laqqxetli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
laqqxetlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
laqqxetlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
laqqxetlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
laqqxetlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
laqqxetlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
laqqxitilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
laqqxitilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
laqqxitilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
laqqxitilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
laqqxitilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
laqqxitilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
laqqxitilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
laqqxitilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
laqqxitni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
laqqxitnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
laqqxitek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
laqqxitekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
laqqxitu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
laqqxithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
laqqxithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
laqqxithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
laqqxithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
laqqxithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
laqqxithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
laqqxithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
laqqxithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
laqqxithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
laqqxithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
laqqxithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
laqqxithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
laqqxithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
laqqxithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
laqqxithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
laqqxitha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
laqqxithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
laqqxithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
laqqxithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
laqqxithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
laqqxithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
laqqxithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
laqqxithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
laqqxithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
laqqxithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
laqqxithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
laqqxithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
laqqxithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
laqqxithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
laqqxithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
laqqxithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
laqqxitna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
laqqxitniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
laqqxitkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
laqqxitkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
laqqxithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
laqqxithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
laqqxithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
laqqxithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
laqqxithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
laqqxithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
laqqxithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqxithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqxithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqxithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqxithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
laqqxithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
laqqxithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
laqqxithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
laqqxithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
laqqxithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
laqqaxna Perfective P1 Pl Positive
laqqaxniex Perfective P1 Pl Negative
laqqaxnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
laqqaxnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
laqqaxnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqaxnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqaxnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqaxnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqaxnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
laqqaxnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
laqqaxnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
laqqaxnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
laqqaxnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
laqqaxniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
laqqaxnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqaxnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqaxniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
laqqaxnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
laqqaxniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
laqqaxnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
laqqaxniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
laqqaxnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
laqqaxniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
laqqaxnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
laqqaxniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
laqqaxnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
laqqaxnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqaxnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqaxniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
laqqaxnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
laqqaxniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
laqqaxnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
laqqaxniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
laqqaxnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
laqqaxniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
laqqaxnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
laqqaxniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
laqqaxnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
laqqaxniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
laqqaxnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
laqqaxniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
laqqaxnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
laqqaxniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
laqqaxnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
laqqaxniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqaxnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqaxniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqaxnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqaxniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
laqqaxnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
laqqaxniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
laqqaxnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
laqqaxtu Perfective P2 Pl Positive
laqqaxtux Perfective P2 Pl Negative
laqqaxtuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
laqqaxtulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
laqqaxtulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
laqqaxtulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
laqqaxtulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqaxtulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqaxtulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqaxtulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqaxtulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
laqqaxtulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
laqqaxtulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
laqqaxtulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
laqqaxtulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
laqqaxtulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
laqqaxtuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
laqqaxtunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
laqqaxtuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
laqqaxtuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
laqqaxtuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqaxtuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqaxtuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
laqqaxtuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
laqqaxtuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
laqqaxtuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
laqqaxtuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
laqqaxtuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
laqqaxtuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
laqqaxtuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
laqqaxtuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
laqqaxtuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
laqqaxtuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
laqqaxtuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
laqqaxtuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
laqqaxtuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
laqqaxtuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqaxtuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqaxtuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
laqqaxtuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
laqqaxtuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
laqqaxtuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
laqqaxtuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
laqqaxtuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
laqqaxtuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
laqqaxtuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
laqqaxtuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
laqqaxtuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
laqqaxtuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
laqqaxtuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
laqqaxtuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
laqqaxtuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
laqqaxtuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
laqqaxtuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
laqqaxtukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
laqqaxtukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
laqqaxtuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
laqqaxtuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
laqqaxtuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
laqqaxtuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
laqqaxtuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
laqqaxtuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
laqqaxtuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqaxtuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqaxtuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqaxtuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqaxtuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
laqqaxtuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
laqqaxtuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
laqqaxtuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
laqqaxtuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
laqqaxtuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
laqqxu Perfective P3 Pl Positive
laqqxux Perfective P3 Pl Negative
laqqxuli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
laqqxulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
laqqxulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
laqqxulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
laqqxulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqxulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqxulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqxulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqxulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
laqqxulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
laqqxulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
laqqxulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
laqqxulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
laqqxulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
laqqxuni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
laqqxunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
laqqxuek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
laqqxuekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
laqqxuu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqxuhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqxuhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
laqqxuhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
laqqxuhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
laqqxuhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
laqqxuhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
laqqxuhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
laqqxuhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
laqqxuhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
laqqxuhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
laqqxuhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
laqqxuhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
laqqxuhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
laqqxuhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
laqqxuhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
laqqxuha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqxuhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqxuhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
laqqxuhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
laqqxuhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
laqqxuhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
laqqxuhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
laqqxuhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
laqqxuhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
laqqxuhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
laqqxuhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
laqqxuhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
laqqxuhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
laqqxuhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
laqqxuhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
laqqxuhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
laqqxuna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
laqqxuniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
laqqxukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
laqqxukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
laqqxuhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
laqqxuhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
laqqxuhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
laqqxuhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
laqqxuhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
laqqxuhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
laqqxuhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
laqqxuhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqxuhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
laqqxuhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqxuhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
laqqxuhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
laqqxuhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
laqqxuhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
laqqxuhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
laqqxuhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
llaqqax Imperfective P1 Sg Positive
llaqqaxx Imperfective P1 Sg Negative
llaqqaxlek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
llaqqaxlekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
llaqqaxlu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
llaqqaxlux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
llaqqaxilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
llaqqaxilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
llaqqaxilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
llaqqaxilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
llaqqaxilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
llaqqaxilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
llaqqaxek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
llaqqaxekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
llaqqaxu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
llaqqaxhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
llaqqaxhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
llaqqaxhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
llaqqaxhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
llaqqaxhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
llaqqaxhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
llaqqaxhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
llaqqaxhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
llaqqaxhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
llaqqaxhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
llaqqaxhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
llaqqaxha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
llaqqaxhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
llaqqaxhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
llaqqaxhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
llaqqaxhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
llaqqaxhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
llaqqaxhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
llaqqaxhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
llaqqaxhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
llaqqaxhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
llaqqaxhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
llaqqaxhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
llaqqaxkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
llaqqaxkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
llaqqaxhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
llaqqaxhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
llaqqaxhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
llaqqaxhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
llaqqaxhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
llaqqaxhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
llaqqaxhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
llaqqaxhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
llaqqaxhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
llaqqaxhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
llaqqaxhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
llaqqaxhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqax Imperfective P2 Sg Positive
tlaqqaxx Imperfective P2 Sg Negative
tlaqqaxli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tlaqqaxlix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tlaqqaxlek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tlaqqaxlekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tlaqqaxlu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxlux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tlaqqaxilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tlaqqaxilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tlaqqaxilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tlaqqaxilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tlaqqaxilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tlaqqaxni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tlaqqaxnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tlaqqaxek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tlaqqaxekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tlaqqaxu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqaxhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqaxhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqaxhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqaxhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqaxhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqaxhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqaxhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqaxhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqaxhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqaxha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqaxhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqaxhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqaxhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqaxhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqaxhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqaxhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqaxhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqaxhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqaxhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqaxna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tlaqqaxniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tlaqqaxkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tlaqqaxkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tlaqqaxhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tlaqqaxhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tlaqqaxhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqaxhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqaxhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqaxhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqaxhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jlaqqax Imperfective P3 Sg Masc Positive
jlaqqaxx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jlaqqaxli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jlaqqaxlix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jlaqqaxlek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jlaqqaxlekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jlaqqaxlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jlaqqaxlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jlaqqaxilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jlaqqaxilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jlaqqaxilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jlaqqaxilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jlaqqaxilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jlaqqaxilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jlaqqaxilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jlaqqaxilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jlaqqaxni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jlaqqaxnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jlaqqaxek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jlaqqaxekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jlaqqaxu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jlaqqaxhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jlaqqaxhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jlaqqaxhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jlaqqaxhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jlaqqaxhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jlaqqaxhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jlaqqaxhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jlaqqaxhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jlaqqaxhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jlaqqaxhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jlaqqaxhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jlaqqaxhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jlaqqaxhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jlaqqaxhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jlaqqaxhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jlaqqaxha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jlaqqaxhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jlaqqaxhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jlaqqaxhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jlaqqaxhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jlaqqaxhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jlaqqaxhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jlaqqaxhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jlaqqaxhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jlaqqaxhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jlaqqaxhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jlaqqaxhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jlaqqaxhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jlaqqaxhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jlaqqaxhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jlaqqaxhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jlaqqaxna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jlaqqaxniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jlaqqaxkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jlaqqaxkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jlaqqaxhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jlaqqaxhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jlaqqaxhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jlaqqaxhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jlaqqaxhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jlaqqaxhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jlaqqaxhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jlaqqaxhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jlaqqaxhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jlaqqaxhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jlaqqaxhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jlaqqaxhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jlaqqaxhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jlaqqaxhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jlaqqaxhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jlaqqaxhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqax Imperfective P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxx Imperfective P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqaxlix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqaxlek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqaxlekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqaxlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqaxilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqaxilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqaxilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqaxilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqaxilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqaxni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqaxnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqaxek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqaxekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqaxu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqaxhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqaxhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqaxhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqaxhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqaxhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqaxhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqaxhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqaxhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqaxhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqaxha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqaxhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqaxhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqaxhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqaxhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqaxhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqaxhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqaxhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqaxhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqaxhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqaxna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqaxniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqaxkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqaxkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqaxhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqaxhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqaxhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqaxhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqaxhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqaxhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqaxhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
llaqqxu Imperfective P1 Pl Positive
llaqqxux Imperfective P1 Pl Negative
llaqqxulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
llaqqxulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
llaqqxulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
llaqqxulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
llaqqxulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
llaqqxulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
llaqqxulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
llaqqxulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
llaqqxulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
llaqqxulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
llaqqxuek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
llaqqxuekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
llaqqxuu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
llaqqxuhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
llaqqxuhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
llaqqxuhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
llaqqxuhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
llaqqxuhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
llaqqxuhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
llaqqxuhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
llaqqxuhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
llaqqxuhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
llaqqxuhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
llaqqxuhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
llaqqxuha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
llaqqxuhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
llaqqxuhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
llaqqxuhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
llaqqxuhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
llaqqxuhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
llaqqxuhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
llaqqxuhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
llaqqxuhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
llaqqxuhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
llaqqxuhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
llaqqxuhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
llaqqxukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
llaqqxukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
llaqqxuhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
llaqqxuhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
llaqqxuhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
llaqqxuhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
llaqqxuhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
llaqqxuhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
llaqqxuhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
llaqqxuhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
llaqqxuhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
llaqqxuhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
llaqqxuhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
llaqqxuhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqxu Imperfective P2 Pl Positive
tlaqqxux Imperfective P2 Pl Negative
tlaqqxuli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tlaqqxulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tlaqqxulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tlaqqxulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tlaqqxulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqxulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqxulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqxulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqxulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tlaqqxulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tlaqqxulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tlaqqxulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tlaqqxulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tlaqqxulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tlaqqxuni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tlaqqxunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tlaqqxuek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tlaqqxuekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tlaqqxuu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqxuhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqxuhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqxuhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqxuhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqxuhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqxuhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqxuhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqxuhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqxuhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqxuha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqxuhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqxuhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqxuhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqxuhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqxuhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqxuhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqxuhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqxuhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqxuhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqxuna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tlaqqxuniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tlaqqxukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tlaqqxukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tlaqqxuhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tlaqqxuhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tlaqqxuhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqxuhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqxuhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqxuhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqxuhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqxuhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqxuhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqxuhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqxuhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqxuhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jlaqqxu Imperfective P3 Pl Positive
jlaqqxux Imperfective P3 Pl Negative
jlaqqxuli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jlaqqxulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jlaqqxulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jlaqqxulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jlaqqxulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jlaqqxulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jlaqqxulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jlaqqxulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jlaqqxulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jlaqqxulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jlaqqxulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jlaqqxulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jlaqqxulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jlaqqxulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jlaqqxuni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jlaqqxunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jlaqqxuek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jlaqqxuekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jlaqqxuu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jlaqqxuhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jlaqqxuhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jlaqqxuhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jlaqqxuhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jlaqqxuhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jlaqqxuhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jlaqqxuhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jlaqqxuhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jlaqqxuhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jlaqqxuhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jlaqqxuhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jlaqqxuhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jlaqqxuhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jlaqqxuhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jlaqqxuhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jlaqqxuha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jlaqqxuhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jlaqqxuhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jlaqqxuhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jlaqqxuhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jlaqqxuhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jlaqqxuhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jlaqqxuhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jlaqqxuhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jlaqqxuhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jlaqqxuhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jlaqqxuhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jlaqqxuhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jlaqqxuhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jlaqqxuhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jlaqqxuhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jlaqqxuna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jlaqqxuniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jlaqqxukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jlaqqxukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jlaqqxuhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jlaqqxuhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jlaqqxuhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jlaqqxuhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jlaqqxuhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jlaqqxuhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jlaqqxuhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jlaqqxuhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jlaqqxuhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jlaqqxuhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jlaqqxuhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jlaqqxuhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jlaqqxuhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jlaqqxuhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jlaqqxuhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jlaqqxuhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
laqqax Imperative P2 Sg Positive
tlaqqaxx Imperative P2 Sg Negative
laqqaxli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tlaqqaxlix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
laqqaxlek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tlaqqaxlekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
laqqaxlu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxlux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
laqqaxilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
laqqaxilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tlaqqaxilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
laqqaxilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tlaqqaxilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
laqqaxilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tlaqqaxilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
laqqaxni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tlaqqaxnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
laqqaxek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tlaqqaxekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
laqqaxu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
laqqaxhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqaxhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
laqqaxhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqaxhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
laqqaxhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
laqqaxhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
laqqaxhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqaxhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
laqqaxhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqaxhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
laqqaxhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqaxhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
laqqaxha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
laqqaxhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqaxhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
laqqaxhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqaxhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
laqqaxhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
laqqaxhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
laqqaxhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqaxhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
laqqaxhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqaxhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
laqqaxhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqaxhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
laqqaxna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tlaqqaxniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
laqqaxkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tlaqqaxkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
laqqaxhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tlaqqaxhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
laqqaxhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqaxhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
laqqaxhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
laqqaxhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqaxhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqaxhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqaxhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
laqqaxhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
laqqaxhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
laqqxu Imperative P2 Pl Positive
tlaqqxux Imperative P2 Pl Negative
laqqxuli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tlaqqxulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
laqqxulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tlaqqxulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
laqqxulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqxulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqxulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqxulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqxulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tlaqqxulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
laqqxulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tlaqqxulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
laqqxulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tlaqqxulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
laqqxuni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tlaqqxunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
laqqxuek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tlaqqxuekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
laqqxuu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqxuhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqxuhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
laqqxuhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqxuhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
laqqxuhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
laqqxuhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
laqqxuhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqxuhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
laqqxuhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqxuhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
laqqxuhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqxuhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
laqqxuha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqxuhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqxuhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
laqqxuhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqxuhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
laqqxuhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
laqqxuhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
laqqxuhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqxuhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
laqqxuhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqxuhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
laqqxuhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqxuhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
laqqxuna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tlaqqxuniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
laqqxukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tlaqqxukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
laqqxuhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tlaqqxuhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
laqqxuhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqxuhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
laqqxuhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqxuhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
laqqxuhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
laqqxuhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
laqqxuhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqxuhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
laqqxuhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqxuhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
laqqxuhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqxuhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative