tlaqqax

Part of speech
Verb V  
English gloss
to be made wedge-shaped
to be chipped 
Root
l-q-x 
Features
intrans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
tlaqqaxt Perfective P1 Sg Positive
tlaqqaxtx Perfective P1 Sg Negative
tlaqqaxtlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
tlaqqaxtlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
tlaqqaxtlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxtlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxtilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxtilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxtilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
tlaqqaxtilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
tlaqqaxtilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
tlaqqaxtilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
tlaqqaxtek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
tlaqqaxtekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
tlaqqaxtu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqaxthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqaxthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqaxthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqaxthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqaxthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqaxtha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqaxthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqaxthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqaxthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqaxthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqaxthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqaxtkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
tlaqqaxtkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
tlaqqaxthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
tlaqqaxthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
tlaqqaxthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqaxt Perfective P2 Sg Positive
tlaqqaxtx Perfective P2 Sg Negative
tlaqqaxtli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
tlaqqaxtlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
tlaqqaxtlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
tlaqqaxtlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
tlaqqaxtlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxtlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxtilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxtilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxtilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
tlaqqaxtilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
tlaqqaxtilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
tlaqqaxtilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
tlaqqaxtilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
tlaqqaxtilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
tlaqqaxtni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
tlaqqaxtnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
tlaqqaxtek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
tlaqqaxtekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
tlaqqaxtu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqaxthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqaxthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqaxthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqaxthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqaxthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqaxthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqaxthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqaxthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqaxthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqaxtha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqaxthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqaxthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqaxthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqaxthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqaxthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqaxthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqaxthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqaxthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqaxthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqaxtna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
tlaqqaxtniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
tlaqqaxtkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
tlaqqaxtkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
tlaqqaxthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
tlaqqaxthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
tlaqqaxthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqaxthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqaxthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqaxthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqaxthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqax Perfective P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxx Perfective P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqaxlix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqaxlek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqaxlekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqaxlu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxlux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqaxilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqaxilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqaxilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqaxilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqaxilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqaxni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqaxnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqaxek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqaxekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqaxu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqaxhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqaxhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqaxhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqaxhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqaxhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqaxhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqaxhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqaxhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqaxhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqaxha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqaxhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqaxhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqaxhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqaxhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqaxhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqaxhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqaxhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqaxhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqaxhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqaxna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqaxniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqaxkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqaxkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqaxhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqaxhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqaxhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqaxhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqaxhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqaxhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqaxhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqxet Perfective P3 Sg Fem Positive
tlaqqxitx Perfective P3 Sg Fem Negative
tlaqqxetli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqxetlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqxetlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqxetlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqxetlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqxetlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqxitilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqxitilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqxitilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqxitilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqxitilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqxitilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqxitilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqxitilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqxitni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqxitnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqxitek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqxitekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqxitu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqxithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqxithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqxithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqxithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqxithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqxithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqxithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqxithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqxithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqxithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqxithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqxithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqxithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqxithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqxithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqxitha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqxithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqxithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqxithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqxithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqxithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqxithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqxithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqxithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqxithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqxithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqxithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqxithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqxithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqxithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqxithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqxitna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqxitniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqxitkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqxitkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqxithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqxithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqxithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqxithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqxithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqxithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqxithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqxithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqxithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqxithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqxithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqxithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqxithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqxithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqxithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqxithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqaxna Perfective P1 Pl Positive
tlaqqaxniex Perfective P1 Pl Negative
tlaqqaxnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
tlaqqaxnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqaxnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqaxniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqaxnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqaxniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqaxnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqaxnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqaxnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqaxniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqaxnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqaxniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqaxnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqaxniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
tlaqqaxniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqaxtu Perfective P2 Pl Positive
tlaqqaxtux Perfective P2 Pl Negative
tlaqqaxtuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
tlaqqaxtulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
tlaqqaxtulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxtulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxtulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxtulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxtulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxtulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxtulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
tlaqqaxtulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
tlaqqaxtulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxtulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxtulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxtulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
tlaqqaxtuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
tlaqqaxtunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
tlaqqaxtuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxtuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxtuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxtuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxtuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqaxtuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqaxtuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqaxtuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqaxtuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxtuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxtuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxtuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxtuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqaxtuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqaxtuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqaxtuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqaxtuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqaxtuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqaxtuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxtuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxtuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqaxtuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqaxtuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqaxtuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqaxtuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxtuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxtuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxtuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxtuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqaxtuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqaxtuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqaxtuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqaxtuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqaxtuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqaxtuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
tlaqqaxtuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
tlaqqaxtukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxtukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxtuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxtuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
tlaqqaxtuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqaxtuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqaxtuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqaxtuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxtuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqaxtuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxtuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqaxtuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxtuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqaxtuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqaxtuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqaxtuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxtuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqaxtuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqxu Perfective P3 Pl Positive
tlaqqxux Perfective P3 Pl Negative
tlaqqxuli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqxulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqxulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqxulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqxulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqxulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqxulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqxulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqxulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqxulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqxulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqxulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqxulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqxulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqxuni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqxunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqxuek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqxuekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqxuu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tlaqqxuhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqxuhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tlaqqxuhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqxuhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tlaqqxuhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqxuhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tlaqqxuhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqxuhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tlaqqxuhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqxuha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tlaqqxuhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqxuhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tlaqqxuhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqxuhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tlaqqxuhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqxuhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tlaqqxuhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqxuhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tlaqqxuhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqxuna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqxuniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqxukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqxukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqxuhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqxuhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqxuhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tlaqqxuhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqxuhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tlaqqxuhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqxuhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tlaqqxuhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tlaqqxuhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tlaqqxuhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqxuhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tlaqqxuhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqxuhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tlaqqxuhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nitlaqqax Imperfective P1 Sg Positive
nitlaqqaxx Imperfective P1 Sg Negative
nitlaqqaxlek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nitlaqqaxlekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nitlaqqaxlu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nitlaqqaxlux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nitlaqqaxilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nitlaqqaxilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nitlaqqaxilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nitlaqqaxilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nitlaqqaxilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nitlaqqaxilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nitlaqqaxek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nitlaqqaxekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nitlaqqaxu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nitlaqqaxhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nitlaqqaxhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nitlaqqaxhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nitlaqqaxhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nitlaqqaxhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nitlaqqaxhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nitlaqqaxhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nitlaqqaxhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nitlaqqaxhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nitlaqqaxhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nitlaqqaxhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nitlaqqaxha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nitlaqqaxhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nitlaqqaxhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nitlaqqaxhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nitlaqqaxhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nitlaqqaxhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nitlaqqaxhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nitlaqqaxhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nitlaqqaxhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nitlaqqaxhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nitlaqqaxhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nitlaqqaxhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nitlaqqaxkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nitlaqqaxkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nitlaqqaxhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nitlaqqaxhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nitlaqqaxhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nitlaqqaxhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nitlaqqaxhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nitlaqqaxhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nitlaqqaxhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nitlaqqaxhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nitlaqqaxhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nitlaqqaxhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nitlaqqaxhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nitlaqqaxhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
titlaqqax Imperfective P2 Sg Positive
titlaqqaxx Imperfective P2 Sg Negative
titlaqqaxli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
titlaqqaxlix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
titlaqqaxlek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
titlaqqaxlekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
titlaqqaxlu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxlux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
titlaqqaxilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
titlaqqaxilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
titlaqqaxilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
titlaqqaxilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
titlaqqaxilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
titlaqqaxilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
titlaqqaxilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
titlaqqaxni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
titlaqqaxnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
titlaqqaxek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
titlaqqaxekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
titlaqqaxu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
titlaqqaxhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titlaqqaxhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titlaqqaxhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titlaqqaxhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titlaqqaxhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titlaqqaxhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titlaqqaxhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titlaqqaxhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titlaqqaxhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titlaqqaxhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titlaqqaxhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titlaqqaxhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titlaqqaxha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
titlaqqaxhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titlaqqaxhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titlaqqaxhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titlaqqaxhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titlaqqaxhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titlaqqaxhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titlaqqaxhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titlaqqaxhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titlaqqaxhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titlaqqaxhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titlaqqaxhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titlaqqaxhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titlaqqaxna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
titlaqqaxniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
titlaqqaxkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
titlaqqaxkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
titlaqqaxhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
titlaqqaxhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
titlaqqaxhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
titlaqqaxhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
titlaqqaxhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
titlaqqaxhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
titlaqqaxhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titlaqqaxhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titlaqqaxhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
titlaqqaxhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
titlaqqaxhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
titlaqqaxhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
titlaqqaxhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
titlaqqaxhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jitlaqqax Imperfective P3 Sg Masc Positive
jitlaqqaxx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jitlaqqaxli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitlaqqaxlix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitlaqqaxlek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitlaqqaxlekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitlaqqaxlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitlaqqaxlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitlaqqaxilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitlaqqaxilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitlaqqaxilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitlaqqaxilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitlaqqaxilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitlaqqaxilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitlaqqaxilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitlaqqaxilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitlaqqaxni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitlaqqaxnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitlaqqaxek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitlaqqaxekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitlaqqaxu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitlaqqaxhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitlaqqaxhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitlaqqaxhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitlaqqaxhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitlaqqaxhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitlaqqaxhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitlaqqaxhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitlaqqaxhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitlaqqaxhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitlaqqaxhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitlaqqaxhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitlaqqaxhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitlaqqaxhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitlaqqaxhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitlaqqaxhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitlaqqaxha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitlaqqaxhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitlaqqaxhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jitlaqqaxhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jitlaqqaxhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jitlaqqaxhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jitlaqqaxhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jitlaqqaxhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jitlaqqaxhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jitlaqqaxhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jitlaqqaxhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jitlaqqaxhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jitlaqqaxhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jitlaqqaxhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jitlaqqaxhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jitlaqqaxhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jitlaqqaxna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitlaqqaxniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitlaqqaxkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitlaqqaxkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitlaqqaxhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitlaqqaxhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitlaqqaxhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jitlaqqaxhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jitlaqqaxhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jitlaqqaxhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jitlaqqaxhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitlaqqaxhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitlaqqaxhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitlaqqaxhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitlaqqaxhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jitlaqqaxhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jitlaqqaxhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jitlaqqaxhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jitlaqqaxhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jitlaqqaxhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
titlaqqax Imperfective P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxx Imperfective P3 Sg Fem Negative
titlaqqaxli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titlaqqaxlix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titlaqqaxlek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titlaqqaxlekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titlaqqaxlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titlaqqaxilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titlaqqaxilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titlaqqaxilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titlaqqaxilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titlaqqaxilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titlaqqaxilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titlaqqaxilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titlaqqaxni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titlaqqaxnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titlaqqaxek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titlaqqaxekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titlaqqaxu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titlaqqaxhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titlaqqaxhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titlaqqaxhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titlaqqaxhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titlaqqaxhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titlaqqaxhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titlaqqaxhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titlaqqaxhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titlaqqaxhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titlaqqaxhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titlaqqaxhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titlaqqaxhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titlaqqaxha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titlaqqaxhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titlaqqaxhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titlaqqaxhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titlaqqaxhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titlaqqaxhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titlaqqaxhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titlaqqaxhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titlaqqaxhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titlaqqaxhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titlaqqaxhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titlaqqaxhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titlaqqaxhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titlaqqaxna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titlaqqaxniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titlaqqaxkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titlaqqaxkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titlaqqaxhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titlaqqaxhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titlaqqaxhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
titlaqqaxhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
titlaqqaxhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
titlaqqaxhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
titlaqqaxhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titlaqqaxhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titlaqqaxhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
titlaqqaxhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
titlaqqaxhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
titlaqqaxhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
titlaqqaxhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
titlaqqaxhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nitlaqqxu Imperfective P1 Pl Positive
nitlaqqxux Imperfective P1 Pl Negative
nitlaqqxulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nitlaqqxulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nitlaqqxulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nitlaqqxulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nitlaqqxulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nitlaqqxulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nitlaqqxulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nitlaqqxulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nitlaqqxulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nitlaqqxulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nitlaqqxuek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nitlaqqxuekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nitlaqqxuu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nitlaqqxuhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nitlaqqxuhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nitlaqqxuhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nitlaqqxuhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nitlaqqxuhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nitlaqqxuhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nitlaqqxuhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nitlaqqxuhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nitlaqqxuhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nitlaqqxuhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nitlaqqxuhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nitlaqqxuha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nitlaqqxuhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nitlaqqxuhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nitlaqqxuhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nitlaqqxuhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nitlaqqxuhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nitlaqqxuhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nitlaqqxuhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nitlaqqxuhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nitlaqqxuhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nitlaqqxuhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nitlaqqxuhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nitlaqqxukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nitlaqqxukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nitlaqqxuhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nitlaqqxuhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nitlaqqxuhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nitlaqqxuhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nitlaqqxuhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nitlaqqxuhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nitlaqqxuhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nitlaqqxuhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nitlaqqxuhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nitlaqqxuhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nitlaqqxuhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nitlaqqxuhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
titlaqqxu Imperfective P2 Pl Positive
titlaqqxux Imperfective P2 Pl Negative
titlaqqxuli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
titlaqqxulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
titlaqqxulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
titlaqqxulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
titlaqqxulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titlaqqxulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
titlaqqxulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titlaqqxulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
titlaqqxulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
titlaqqxulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
titlaqqxulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
titlaqqxulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
titlaqqxulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
titlaqqxulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
titlaqqxuni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
titlaqqxunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
titlaqqxuek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
titlaqqxuekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
titlaqqxuu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titlaqqxuhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
titlaqqxuhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titlaqqxuhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titlaqqxuhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titlaqqxuhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titlaqqxuhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titlaqqxuhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titlaqqxuhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titlaqqxuhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titlaqqxuhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titlaqqxuhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titlaqqxuhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titlaqqxuhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titlaqqxuhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titlaqqxuhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titlaqqxuha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titlaqqxuhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
titlaqqxuhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titlaqqxuhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titlaqqxuhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titlaqqxuhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titlaqqxuhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titlaqqxuhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titlaqqxuhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titlaqqxuhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titlaqqxuhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titlaqqxuhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titlaqqxuhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titlaqqxuhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titlaqqxuhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titlaqqxuhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titlaqqxuna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
titlaqqxuniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
titlaqqxukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
titlaqqxukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
titlaqqxuhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
titlaqqxuhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
titlaqqxuhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
titlaqqxuhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
titlaqqxuhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
titlaqqxuhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
titlaqqxuhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titlaqqxuhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titlaqqxuhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titlaqqxuhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titlaqqxuhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
titlaqqxuhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
titlaqqxuhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
titlaqqxuhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
titlaqqxuhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
titlaqqxuhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jitlaqqxu Imperfective P3 Pl Positive
jitlaqqxux Imperfective P3 Pl Negative
jitlaqqxuli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jitlaqqxulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jitlaqqxulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jitlaqqxulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jitlaqqxulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitlaqqxulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitlaqqxulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitlaqqxulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitlaqqxulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jitlaqqxulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jitlaqqxulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jitlaqqxulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jitlaqqxulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jitlaqqxulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jitlaqqxuni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jitlaqqxunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jitlaqqxuek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jitlaqqxuekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jitlaqqxuu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitlaqqxuhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitlaqqxuhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitlaqqxuhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitlaqqxuhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitlaqqxuhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitlaqqxuhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitlaqqxuhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitlaqqxuhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitlaqqxuhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitlaqqxuhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitlaqqxuhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitlaqqxuhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitlaqqxuhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitlaqqxuhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitlaqqxuhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitlaqqxuha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitlaqqxuhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitlaqqxuhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jitlaqqxuhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jitlaqqxuhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jitlaqqxuhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jitlaqqxuhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jitlaqqxuhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jitlaqqxuhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jitlaqqxuhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jitlaqqxuhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jitlaqqxuhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jitlaqqxuhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jitlaqqxuhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jitlaqqxuhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jitlaqqxuhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jitlaqqxuna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jitlaqqxuniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jitlaqqxukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jitlaqqxukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jitlaqqxuhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jitlaqqxuhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jitlaqqxuhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jitlaqqxuhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jitlaqqxuhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jitlaqqxuhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jitlaqqxuhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitlaqqxuhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitlaqqxuhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitlaqqxuhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitlaqqxuhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jitlaqqxuhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jitlaqqxuhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jitlaqqxuhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jitlaqqxuhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jitlaqqxuhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqax Imperative P2 Sg Positive
titlaqqaxx Imperative P2 Sg Negative
tlaqqaxli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
titlaqqaxlix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
tlaqqaxlek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
titlaqqaxlekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
tlaqqaxlu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxlux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
titlaqqaxilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
tlaqqaxilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
titlaqqaxilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
tlaqqaxilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
titlaqqaxilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
tlaqqaxni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
titlaqqaxnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
tlaqqaxek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
titlaqqaxekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
tlaqqaxu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titlaqqaxhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqaxhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titlaqqaxhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqaxhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titlaqqaxhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqaxhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titlaqqaxhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqaxhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titlaqqaxhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqaxha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titlaqqaxhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqaxhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titlaqqaxhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqaxhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titlaqqaxhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqaxhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titlaqqaxhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqaxhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titlaqqaxhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqaxna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
titlaqqaxniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
tlaqqaxkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
titlaqqaxkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
tlaqqaxhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
titlaqqaxhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
tlaqqaxhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
titlaqqaxhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqaxhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
titlaqqaxhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqaxhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titlaqqaxhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqaxhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titlaqqaxhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqaxhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
titlaqqaxhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqaxhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
titlaqqaxhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqaxhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
titlaqqaxhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tlaqqxu Imperative P2 Pl Positive
titlaqqxux Imperative P2 Pl Negative
tlaqqxuli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
titlaqqxulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
tlaqqxulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
titlaqqxulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
tlaqqxulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titlaqqxulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqxulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titlaqqxulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqxulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
titlaqqxulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
tlaqqxulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
titlaqqxulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
tlaqqxulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
titlaqqxulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
tlaqqxuni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
titlaqqxunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
tlaqqxuek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
titlaqqxuekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
tlaqqxuu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titlaqqxuhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titlaqqxuhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tlaqqxuhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titlaqqxuhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tlaqqxuhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titlaqqxuhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titlaqqxuhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titlaqqxuhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tlaqqxuhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titlaqqxuhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tlaqqxuhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titlaqqxuhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tlaqqxuha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titlaqqxuhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titlaqqxuhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tlaqqxuhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titlaqqxuhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tlaqqxuhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titlaqqxuhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titlaqqxuhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titlaqqxuhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tlaqqxuhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titlaqqxuhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tlaqqxuhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titlaqqxuhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tlaqqxuna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
titlaqqxuniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
tlaqqxukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
titlaqqxukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
tlaqqxuhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
titlaqqxuhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
tlaqqxuhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
titlaqqxuhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tlaqqxuhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
titlaqqxuhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tlaqqxuhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titlaqqxuhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tlaqqxuhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titlaqqxuhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tlaqqxuhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
titlaqqxuhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tlaqqxuhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
titlaqqxuhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tlaqqxuhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
titlaqqxuhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative