medd

Part of speech
Verb I  
English gloss
to lay down
to spread over a surface 
Root
m-d-d 
Features
trans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
meddejt Perfective P1 Sg Positive
meddejtx Perfective P1 Sg Negative
meddejtlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
meddejtlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
meddejtlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
meddejtlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
meddejtilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
meddejtilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
meddejtilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
meddejtilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
meddejtilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
meddejtilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
meddejtek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
meddejtekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
meddejtu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
meddejthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
meddejthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddejthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddejthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddejthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddejthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddejthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddejthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddejthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddejthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddejthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddejtha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
meddejthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
meddejthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddejthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddejthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddejthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddejthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddejthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddejthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddejthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddejthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddejthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddejtkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
meddejtkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
meddejthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
meddejthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
meddejthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
meddejthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
meddejthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddejthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddejthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddejthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddejthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
meddejthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
meddejthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
meddejthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
meddejt Perfective P2 Sg Positive
meddejtx Perfective P2 Sg Negative
meddejtli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
meddejtlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
meddejtlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
meddejtlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
meddejtlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
meddejtlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
meddejtilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
meddejtilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
meddejtilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
meddejtilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
meddejtilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
meddejtilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
meddejtilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
meddejtilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
meddejtni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
meddejtnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
meddejtek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
meddejtekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
meddejtu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
meddejthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
meddejthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddejthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddejthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddejthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddejthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddejthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddejthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddejthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddejthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddejthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddejthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddejthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddejthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddejthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddejtha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
meddejthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
meddejthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
meddejthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddejthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddejthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddejthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddejthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddejthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddejthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddejthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
meddejthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
meddejthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddejthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddejthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddejthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddejtna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
meddejtniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
meddejtkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
meddejtkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
meddejthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
meddejthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
meddejthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
meddejthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
meddejthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
meddejthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
meddejthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddejthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddejthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddejthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddejthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
meddejthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
meddejthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
meddejthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
meddejthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
meddejthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
medd Perfective P3 Sg Masc Positive
meddx Perfective P3 Sg Masc Negative
meddli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddlix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddlek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddlekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddlu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddlux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
meddhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
meddhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
meddhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
meddhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
meddhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
meddhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
meddhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
meddhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
meddhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
meddhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
meddhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
meddhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
meddet Perfective P3 Sg Fem Positive
medditx Perfective P3 Sg Fem Negative
meddetli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
meddetlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddetlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddetlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddetlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddetlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
medditilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
medditilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
medditilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
medditilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
medditilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
medditilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
medditilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
medditilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
medditni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
medditnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
medditek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
medditekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
medditu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
medditha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
meddithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
meddithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
meddithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
medditna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
medditniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
medditkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
medditkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
meddithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
meddithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
meddithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
meddithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
meddithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
meddithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
meddithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
meddithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
meddithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
meddejna Perfective P1 Pl Positive
meddejniex Perfective P1 Pl Negative
meddejnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
meddejnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
meddejnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
meddejnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
meddejnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
meddejnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
meddejnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
meddejnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
meddejnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
meddejnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
meddejnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
meddejniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
meddejnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
meddejnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
meddejniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddejnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddejniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddejnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddejniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddejnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddejniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddejnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddejniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddejnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddejnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
meddejnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
meddejniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddejnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddejniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddejnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddejniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddejnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddejniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddejnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddejniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddejnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddejniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
meddejnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
meddejniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
meddejnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
meddejniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
meddejnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
meddejniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddejnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddejniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddejnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddejniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
meddejnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
meddejniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
meddejnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
meddejtu Perfective P2 Pl Positive
meddejtux Perfective P2 Pl Negative
meddejtuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
meddejtulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
meddejtulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
meddejtulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
meddejtulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
meddejtulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
meddejtulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
meddejtulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
meddejtulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
meddejtulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
meddejtulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
meddejtulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
meddejtulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
meddejtulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
meddejtuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
meddejtunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
meddejtuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
meddejtuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
meddejtuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
meddejtuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
meddejtuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddejtuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddejtuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddejtuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddejtuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddejtuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddejtuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddejtuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddejtuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddejtuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddejtuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddejtuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddejtuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddejtuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddejtuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
meddejtuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
meddejtuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
meddejtuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddejtuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddejtuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddejtuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddejtuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddejtuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddejtuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddejtuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
meddejtuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
meddejtuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddejtuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddejtuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddejtuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddejtuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
meddejtuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
meddejtukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
meddejtukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
meddejtuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
meddejtuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
meddejtuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
meddejtuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
meddejtuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
meddejtuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
meddejtuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddejtuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddejtuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddejtuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddejtuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
meddejtuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
meddejtuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
meddejtuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
meddejtuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
meddejtuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
meddew Perfective P3 Pl Positive
meddewx Perfective P3 Pl Negative
meddewli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
meddewlix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
meddewlek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
meddewlekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
meddewlu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddewlux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddewlha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddewlhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddewlna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
meddewlniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
meddewlkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
meddewlkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
meddewlhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
meddewlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
meddewni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
meddewnix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
meddewek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
meddewekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
meddewu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddewhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddewhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddewhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddewhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddewhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddewhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddewhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddewhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddewhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddewhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddewhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddewhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddewhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddewhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddewhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddewha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddewhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddewhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
meddewhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddewhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddewhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddewhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddewhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddewhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddewhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddewhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
meddewhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
meddewhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddewhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddewhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddewhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddewna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
meddewniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
meddewkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
meddewkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
meddewhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
meddewhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
meddewhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
meddewhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
meddewhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
meddewhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
meddewhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddewhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddewhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddewhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddewhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
meddewhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
meddewhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
meddewhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
meddewhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
meddewhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
mmedd Imperfective P1 Sg Positive
mmeddx Imperfective P1 Sg Negative
mmeddlek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
mmeddlekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
mmeddlu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
mmeddlux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
mmeddilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
mmeddilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
mmeddilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
mmeddilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
mmeddilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
mmeddilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
mmeddek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
mmeddekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
mmeddu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
mmeddhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
mmeddhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mmeddhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mmeddhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mmeddhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mmeddhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mmeddhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mmeddhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mmeddhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mmeddhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mmeddhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mmeddha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
mmeddhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
mmeddhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mmeddhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mmeddhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mmeddhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mmeddhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mmeddhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mmeddhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mmeddhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mmeddhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mmeddhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mmeddkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
mmeddkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
mmeddhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
mmeddhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
mmeddhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
mmeddhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
mmeddhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mmeddhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mmeddhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mmeddhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mmeddhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
mmeddhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
mmeddhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
mmeddhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tmedd Imperfective P2 Sg Positive
tmeddx Imperfective P2 Sg Negative
tmeddli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tmeddlix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tmeddlek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tmeddlekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tmeddlu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddlux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmeddilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmeddilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tmeddilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tmeddilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tmeddilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tmeddilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tmeddilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tmeddni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tmeddnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tmeddek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tmeddekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tmeddu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmeddhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmeddhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmeddhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmeddhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tmeddniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tmeddkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tmeddkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tmeddhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tmeddhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tmeddhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tmeddhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tmeddhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tmeddhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jmedd Imperfective P3 Sg Masc Positive
jmeddx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jmeddli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmeddlix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmeddlek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmeddlekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmeddlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmeddlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmeddilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmeddilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmeddilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmeddilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmeddilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmeddilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmeddilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmeddilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmeddni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmeddnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmeddek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmeddekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmeddu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmeddhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmeddhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmeddhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmeddhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmeddhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmeddhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmeddhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmeddhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmeddhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmeddhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmeddhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmeddhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmeddhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmeddhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmeddhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmeddha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmeddhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmeddhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jmeddhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jmeddhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jmeddhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jmeddhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jmeddhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jmeddhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jmeddhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jmeddhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jmeddhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jmeddhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jmeddhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jmeddhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jmeddhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jmeddna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmeddniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmeddkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmeddkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmeddhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmeddhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmeddhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jmeddhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jmeddhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jmeddhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jmeddhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmeddhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmeddhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmeddhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmeddhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jmeddhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jmeddhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jmeddhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jmeddhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jmeddhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tmedd Imperfective P3 Sg Fem Positive
tmeddx Imperfective P3 Sg Fem Negative
tmeddli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddlix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddlek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddlekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmeddhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmeddhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tmeddhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tmeddhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tmeddhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
mmeddu Imperfective P1 Pl Positive
mmeddux Imperfective P1 Pl Negative
mmeddulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
mmeddulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
mmeddulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
mmeddulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
mmeddulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
mmeddulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
mmeddulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
mmeddulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
mmeddulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
mmeddulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
mmedduek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
mmedduekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
mmedduu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
mmedduhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
mmedduhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mmedduhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mmedduhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mmedduhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mmedduhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mmedduhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mmedduhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mmedduhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mmedduhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mmedduhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mmedduha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
mmedduhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
mmedduhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mmedduhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mmedduhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mmedduhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mmedduhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mmedduhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mmedduhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mmedduhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mmedduhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mmedduhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mmeddukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
mmeddukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
mmedduhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
mmedduhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
mmedduhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
mmedduhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
mmedduhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mmedduhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mmedduhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mmedduhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mmedduhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
mmedduhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
mmedduhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
mmedduhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tmeddu Imperfective P2 Pl Positive
tmeddux Imperfective P2 Pl Negative
tmedduli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tmeddulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tmeddulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tmeddulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tmeddulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tmeddulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tmeddulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tmeddulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tmeddulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tmeddulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tmedduni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tmeddunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tmedduek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tmedduekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tmedduu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmedduhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmedduhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmedduhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmedduhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmedduhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmedduhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmedduhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmedduhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmedduhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmedduhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmedduhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmedduhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmedduhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmedduhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmedduhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmedduha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmedduhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmedduhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmedduhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmedduhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmedduhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmedduhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmedduhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmedduhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmedduhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmedduhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmedduhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmedduhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmedduhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmedduhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmedduhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmedduna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tmedduniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tmeddukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tmeddukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tmedduhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tmedduhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tmedduhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tmedduhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tmedduhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmedduhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tmedduhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmedduhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmedduhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmedduhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmedduhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tmedduhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tmedduhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmedduhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tmedduhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmedduhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jmeddu Imperfective P3 Pl Positive
jmeddux Imperfective P3 Pl Negative
jmedduli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jmeddulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jmeddulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jmeddulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jmeddulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmeddulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmeddulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmeddulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmeddulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jmeddulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jmeddulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jmeddulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jmeddulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jmeddulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jmedduni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jmeddunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jmedduek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jmedduekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jmedduu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmedduhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmedduhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmedduhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmedduhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmedduhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmedduhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmedduhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmedduhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmedduhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmedduhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmedduhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmedduhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmedduhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmedduhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmedduhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmedduha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmedduhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmedduhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jmedduhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jmedduhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jmedduhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jmedduhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jmedduhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jmedduhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jmedduhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jmedduhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jmedduhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jmedduhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jmedduhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jmedduhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jmedduhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jmedduna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jmedduniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jmeddukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jmeddukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jmedduhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jmedduhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jmedduhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jmedduhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jmedduhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jmedduhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jmedduhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmedduhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmedduhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmedduhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmedduhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jmedduhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jmedduhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jmedduhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jmedduhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jmedduhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
medd Imperative P2 Sg Positive
tmeddx Imperative P2 Sg Negative
meddli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tmeddlix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
meddlek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tmeddlekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
meddlu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddlux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
meddilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
meddilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tmeddilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
meddilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tmeddilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
meddilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tmeddilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
meddni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tmeddnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
meddek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tmeddekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
meddu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
meddhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
meddhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
meddhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tmeddniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
meddkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tmeddkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
meddhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tmeddhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
meddhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
meddhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
meddhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tmeddhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
meddhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
meddhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
meddu Imperative P2 Pl Positive
tmeddux Imperative P2 Pl Negative
medduli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tmeddulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
meddulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tmeddulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
meddulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
meddulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
meddulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tmeddulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
meddulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tmeddulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
meddulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tmeddulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
medduni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tmeddunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
medduek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tmedduekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
medduu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmedduhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
medduhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmedduhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
medduhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmedduhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
medduhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmedduhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
medduhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmedduhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
medduhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmedduhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
medduhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmedduhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
medduhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmedduhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
medduha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmedduhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
medduhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmedduhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
medduhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmedduhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
medduhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmedduhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
medduhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmedduhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
medduhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmedduhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
medduhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmedduhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
medduhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmedduhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
medduna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tmedduniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
meddukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tmeddukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
medduhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tmedduhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
medduhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tmedduhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
medduhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmedduhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
medduhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmedduhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
medduhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmedduhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
medduhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tmedduhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
medduhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmedduhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
medduhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmedduhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative