medded

Part of speech
Verb II  
English gloss
to lay down
to spread over a surface 
Root
m-d-d 
Features
trans. hyp.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
meddidt Perfective P1 Sg Positive
meddidtx Perfective P1 Sg Negative
meddidtlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
meddidtlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
meddidtlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
meddidtlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
meddidtilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
meddidtilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
meddidtilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
meddidtilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
meddidtilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
meddidtilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
meddidtek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
meddidtekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
meddidtu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
meddidthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
meddidthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddidthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddidthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddidthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddidthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddidthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddidthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddidthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddidthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddidthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddidtha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
meddidthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
meddidthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddidthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddidthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddidthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddidthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddidthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddidthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddidthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddidthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddidthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddidtkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
meddidtkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
meddidthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
meddidthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
meddidthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
meddidthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
meddidthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddidthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddidthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddidthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddidthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
meddidthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
meddidthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
meddidthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
meddidt Perfective P2 Sg Positive
meddidtx Perfective P2 Sg Negative
meddidtli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
meddidtlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
meddidtlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
meddidtlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
meddidtlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
meddidtlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
meddidtilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
meddidtilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
meddidtilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
meddidtilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
meddidtilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
meddidtilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
meddidtilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
meddidtilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
meddidtni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
meddidtnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
meddidtek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
meddidtekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
meddidtu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
meddidthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
meddidthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddidthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddidthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddidthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddidthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddidthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddidthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddidthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddidthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddidthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddidthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddidthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddidthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddidthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddidtha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
meddidthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
meddidthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
meddidthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddidthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddidthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddidthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddidthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddidthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddidthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddidthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
meddidthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
meddidthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddidthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddidthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddidthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddidtna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
meddidtniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
meddidtkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
meddidtkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
meddidthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
meddidthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
meddidthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
meddidthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
meddidthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
meddidthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
meddidthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddidthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddidthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddidthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddidthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
meddidthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
meddidthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
meddidthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
meddidthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
meddidthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
medded Perfective P3 Sg Masc Positive
meddedx Perfective P3 Sg Masc Negative
meddedli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddedlix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddedlek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddedlekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddedlu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddedlux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddedilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddedilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddedilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddedilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddedilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddedilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddedilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddedilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddedni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddednix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddedek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddedekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddedu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddedhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddedhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddedhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddedhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddedhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddedhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddedhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddedhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddedhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddedhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddedhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddedhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddedhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddedhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddedhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddedha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddedhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddedhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
meddedhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddedhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddedhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddedhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddedhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddedhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddedhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddedhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
meddedhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
meddedhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddedhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddedhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddedhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddedna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddedniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddedkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddedkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddedhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddedhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddedhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
meddedhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
meddedhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
meddedhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
meddedhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddedhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddedhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddedhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddedhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
meddedhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
meddedhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
meddedhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
meddedhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
meddedhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
meddet Perfective P3 Sg Fem Positive
medditx Perfective P3 Sg Fem Negative
meddetli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
meddetlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddetlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddetlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddetlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddetlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
medditilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
medditilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
medditilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
medditilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
medditilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
medditilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
medditilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
medditilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
medditni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
medditnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
medditek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
medditekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
medditu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
medditha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
meddithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
meddithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
meddithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
medditna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
medditniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
medditkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
medditkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
meddithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
meddithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
meddithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
meddithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
meddithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
meddithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
meddithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
meddithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
meddithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
meddidna Perfective P1 Pl Positive
meddidniex Perfective P1 Pl Negative
meddidnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
meddidnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
meddidnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
meddidnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
meddidnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
meddidnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
meddidnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
meddidnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
meddidnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
meddidnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
meddidnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
meddidniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
meddidnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
meddidnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
meddidniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddidnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddidniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddidnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddidniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddidnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddidniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddidnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddidniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddidnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddidnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
meddidnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
meddidniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddidnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddidniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddidnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddidniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddidnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddidniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddidnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddidniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddidnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddidniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
meddidnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
meddidniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
meddidnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
meddidniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
meddidnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
meddidniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddidnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddidniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddidnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddidniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
meddidnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
meddidniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
meddidnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
meddidtu Perfective P2 Pl Positive
meddidtux Perfective P2 Pl Negative
meddidtuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
meddidtulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
meddidtulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
meddidtulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
meddidtulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
meddidtulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
meddidtulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
meddidtulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
meddidtulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
meddidtulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
meddidtulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
meddidtulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
meddidtulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
meddidtulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
meddidtuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
meddidtunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
meddidtuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
meddidtuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
meddidtuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
meddidtuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
meddidtuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
meddidtuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddidtuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
meddidtuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddidtuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
meddidtuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddidtuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
meddidtuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddidtuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
meddidtuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddidtuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
meddidtuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddidtuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
meddidtuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddidtuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
meddidtuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
meddidtuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
meddidtuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddidtuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
meddidtuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddidtuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
meddidtuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddidtuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
meddidtuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddidtuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
meddidtuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
meddidtuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
meddidtuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddidtuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
meddidtuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddidtuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
meddidtuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
meddidtukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
meddidtukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
meddidtuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
meddidtuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
meddidtuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
meddidtuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
meddidtuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
meddidtuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
meddidtuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddidtuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddidtuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddidtuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddidtuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
meddidtuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
meddidtuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
meddidtuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
meddidtuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
meddidtuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
meddu Perfective P3 Pl Positive
meddux Perfective P3 Pl Negative
medduli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
meddulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
meddulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
meddulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
meddulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
meddulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
meddulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
meddulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
meddulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
meddulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
meddulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
meddulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
medduni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
meddunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
medduek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
medduekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
medduu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
medduhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
medduhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
medduhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
medduhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
medduhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
medduhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
medduhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
medduhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
medduhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
medduhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
medduhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
medduhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
medduhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
medduhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
medduhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
medduha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
medduhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
medduhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
medduhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
medduhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
medduhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
medduhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
medduhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
medduhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
medduhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
medduhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
medduhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
medduhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
medduhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
medduhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
medduhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
medduna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
medduniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
meddukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
meddukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
medduhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
medduhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
medduhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
medduhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
medduhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
medduhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
medduhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
medduhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
medduhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
medduhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
medduhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
medduhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
medduhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
medduhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
medduhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
medduhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
mmedded Imperfective P1 Sg Positive
mmeddedx Imperfective P1 Sg Negative
mmeddedlek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
mmeddedlekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
mmeddedlu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
mmeddedlux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
mmeddedilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
mmeddedilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
mmeddedilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
mmeddedilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
mmeddedilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
mmeddedilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
mmeddedek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
mmeddedekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
mmeddedu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
mmeddedhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
mmeddedhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mmeddedhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mmeddedhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mmeddedhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mmeddedhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mmeddedhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mmeddedhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mmeddedhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mmeddedhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mmeddedhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mmeddedha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
mmeddedhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
mmeddedhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mmeddedhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mmeddedhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mmeddedhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mmeddedhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mmeddedhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mmeddedhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mmeddedhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mmeddedhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mmeddedhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mmeddedkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
mmeddedkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
mmeddedhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
mmeddedhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
mmeddedhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
mmeddedhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
mmeddedhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mmeddedhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mmeddedhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mmeddedhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mmeddedhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
mmeddedhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
mmeddedhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
mmeddedhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tmedded Imperfective P2 Sg Positive
tmeddedx Imperfective P2 Sg Negative
tmeddedli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tmeddedlix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tmeddedlek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tmeddedlekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tmeddedlu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddedlux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmeddedilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddedilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmeddedilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tmeddedilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tmeddedilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tmeddedilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tmeddedilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tmeddedilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tmeddedni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tmeddednix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tmeddedek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tmeddedekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tmeddedu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddedhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmeddedhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddedhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmeddedhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddedhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddedhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddedhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddedhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddedhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddedhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddedhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmeddedhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddedhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddedhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddedhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddedha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddedhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmeddedhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddedhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddedhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddedhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddedhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddedhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddedhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddedhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddedhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddedhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddedhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddedhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddedhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddedhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddedna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tmeddedniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tmeddedkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tmeddedkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tmeddedhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tmeddedhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tmeddedhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddedhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tmeddedhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddedhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddedhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddedhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddedhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddedhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddedhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tmeddedhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tmeddedhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddedhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddedhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddedhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jmedded Imperfective P3 Sg Masc Positive
jmeddedx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jmeddedli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmeddedlix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmeddedlek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmeddedlekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmeddedlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmeddedlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmeddedilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmeddedilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmeddedilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmeddedilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmeddedilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmeddedilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmeddedilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmeddedilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmeddedni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmeddednix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmeddedek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmeddedekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmeddedu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmeddedhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmeddedhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmeddedhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmeddedhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmeddedhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmeddedhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmeddedhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmeddedhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmeddedhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmeddedhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmeddedhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmeddedhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmeddedhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmeddedhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmeddedhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmeddedha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmeddedhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmeddedhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jmeddedhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jmeddedhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jmeddedhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jmeddedhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jmeddedhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jmeddedhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jmeddedhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jmeddedhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jmeddedhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jmeddedhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jmeddedhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jmeddedhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jmeddedhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jmeddedna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmeddedniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmeddedkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmeddedkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmeddedhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmeddedhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmeddedhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jmeddedhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jmeddedhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jmeddedhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jmeddedhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmeddedhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmeddedhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmeddedhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmeddedhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jmeddedhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jmeddedhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jmeddedhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jmeddedhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jmeddedhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tmedded Imperfective P3 Sg Fem Positive
tmeddedx Imperfective P3 Sg Fem Negative
tmeddedli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddedlix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddedlek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddedlekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddedlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddedlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddedilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddedilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddedilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddedilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddedilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddedilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddedilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddedilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddedni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddednix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddedek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddedekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddedu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddedhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddedhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddedhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmeddedhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddedhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddedhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddedhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddedhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddedhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddedhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddedhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmeddedhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddedhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddedhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddedhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddedha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddedhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddedhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddedhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddedhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddedhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddedhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddedhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddedhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddedhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddedhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddedhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddedhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddedhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddedhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddedhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddedna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddedniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddedkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddedkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddedhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddedhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddedhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddedhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tmeddedhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddedhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddedhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddedhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddedhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddedhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddedhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tmeddedhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tmeddedhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddedhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddedhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddedhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
mmeddu Imperfective P1 Pl Positive
mmeddux Imperfective P1 Pl Negative
mmeddulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
mmeddulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
mmeddulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
mmeddulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
mmeddulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
mmeddulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
mmeddulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
mmeddulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
mmeddulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
mmeddulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
mmedduek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
mmedduekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
mmedduu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
mmedduhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
mmedduhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mmedduhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mmedduhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mmedduhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mmedduhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mmedduhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mmedduhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mmedduhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mmedduhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mmedduhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mmedduha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
mmedduhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
mmedduhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mmedduhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mmedduhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mmedduhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mmedduhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mmedduhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mmedduhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mmedduhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mmedduhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mmedduhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mmeddukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
mmeddukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
mmedduhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
mmedduhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
mmedduhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
mmedduhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
mmedduhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mmedduhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mmedduhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mmedduhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mmedduhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
mmedduhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
mmedduhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
mmedduhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tmeddu Imperfective P2 Pl Positive
tmeddux Imperfective P2 Pl Negative
tmedduli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tmeddulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tmeddulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tmeddulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tmeddulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tmeddulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tmeddulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tmeddulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tmeddulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tmeddulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tmedduni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tmeddunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tmedduek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tmedduekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tmedduu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmedduhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmedduhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmedduhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmedduhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmedduhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmedduhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmedduhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmedduhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmedduhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmedduhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmedduhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmedduhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmedduhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmedduhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmedduhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmedduha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmedduhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmedduhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmedduhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmedduhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmedduhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmedduhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmedduhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmedduhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmedduhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmedduhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmedduhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmedduhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmedduhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmedduhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmedduhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmedduna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tmedduniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tmeddukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tmeddukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tmedduhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tmedduhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tmedduhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tmedduhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tmedduhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmedduhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tmedduhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmedduhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmedduhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmedduhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmedduhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tmedduhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tmedduhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmedduhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tmedduhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmedduhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jmeddu Imperfective P3 Pl Positive
jmeddux Imperfective P3 Pl Negative
jmedduli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jmeddulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jmeddulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jmeddulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jmeddulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmeddulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmeddulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmeddulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmeddulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jmeddulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jmeddulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jmeddulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jmeddulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jmeddulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jmedduni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jmeddunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jmedduek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jmedduekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jmedduu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmedduhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmedduhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmedduhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmedduhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmedduhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmedduhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmedduhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmedduhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmedduhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmedduhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmedduhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmedduhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmedduhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmedduhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmedduhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmedduha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmedduhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmedduhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jmedduhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jmedduhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jmedduhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jmedduhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jmedduhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jmedduhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jmedduhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jmedduhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jmedduhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jmedduhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jmedduhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jmedduhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jmedduhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jmedduna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jmedduniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jmeddukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jmeddukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jmedduhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jmedduhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jmedduhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jmedduhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jmedduhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jmedduhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jmedduhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmedduhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmedduhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmedduhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmedduhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jmedduhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jmedduhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jmedduhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jmedduhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jmedduhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
medded Imperative P2 Sg Positive
tmeddedx Imperative P2 Sg Negative
meddedli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tmeddedlix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
meddedlek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tmeddedlekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
meddedlu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddedlux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
meddedilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddedilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
meddedilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tmeddedilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
meddedilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tmeddedilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
meddedilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tmeddedilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
meddedni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tmeddednix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
meddedek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tmeddedekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
meddedu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddedhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
meddedhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddedhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
meddedhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddedhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
meddedhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddedhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
meddedhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddedhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
meddedhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddedhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
meddedhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddedhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
meddedhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddedhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
meddedha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddedhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
meddedhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddedhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
meddedhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddedhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
meddedhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddedhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
meddedhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddedhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
meddedhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddedhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
meddedhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddedhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
meddedhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddedhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
meddedna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tmeddedniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
meddedkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tmeddedkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
meddedhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tmeddedhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
meddedhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddedhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
meddedhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddedhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
meddedhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddedhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
meddedhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddedhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
meddedhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tmeddedhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
meddedhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddedhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
meddedhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddedhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
meddu Imperative P2 Pl Positive
tmeddux Imperative P2 Pl Negative
medduli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tmeddulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
meddulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tmeddulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
meddulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
meddulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
meddulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tmeddulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
meddulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tmeddulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
meddulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tmeddulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
medduni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tmeddunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
medduek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tmedduekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
medduu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmedduhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
medduhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmedduhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
medduhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmedduhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
medduhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmedduhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
medduhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmedduhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
medduhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmedduhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
medduhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmedduhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
medduhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmedduhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
medduha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmedduhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
medduhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmedduhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
medduhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmedduhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
medduhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmedduhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
medduhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmedduhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
medduhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmedduhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
medduhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmedduhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
medduhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmedduhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
medduna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tmedduniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
meddukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tmeddukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
medduhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tmedduhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
medduhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tmedduhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
medduhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmedduhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
medduhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmedduhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
medduhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmedduhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
medduhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tmedduhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
medduhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmedduhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
medduhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmedduhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative