tmedd (*tmedded)

Part of speech
Verb VI  
Root
m-d-d 
Features
 
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
tmeddt Perfective P1 Sg Positive
tmeddtx Perfective P1 Sg Negative
tmeddtlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
tmeddtlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
tmeddtlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddtlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
tmeddtilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddtilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
tmeddtilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
tmeddtilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
tmeddtilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
tmeddtilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
tmeddtek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
tmeddtekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
tmeddtu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
tmeddthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddtha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
tmeddthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddtkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
tmeddtkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
tmeddthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
tmeddthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
tmeddthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tmeddt Perfective P2 Sg Positive
tmeddtx Perfective P2 Sg Negative
tmeddtli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
tmeddtlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
tmeddtlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
tmeddtlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
tmeddtlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddtlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmeddtilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddtilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmeddtilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
tmeddtilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
tmeddtilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
tmeddtilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
tmeddtilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
tmeddtilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
tmeddtni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
tmeddtnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
tmeddtek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
tmeddtekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
tmeddtu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmeddthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmeddthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmeddthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmeddthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddtha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmeddthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmeddthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddtna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
tmeddtniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
tmeddtkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
tmeddtkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
tmeddthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
tmeddthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
tmeddthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tmeddthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tmeddthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tmeddthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tmedd Perfective P3 Sg Masc Positive
tmeddx Perfective P3 Sg Masc Negative
tmeddli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddlix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmeddlek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddlekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddlu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddlux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmeddilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmeddek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmeddhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmeddhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmeddkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
tmeddhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
tmeddhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
tmeddhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tmeddet Perfective P3 Sg Fem Positive
tmedditx Perfective P3 Sg Fem Negative
tmeddetli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddetlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddetlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddetlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddetlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddetlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmedditilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmedditilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmedditilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmedditilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmedditilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmedditilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmedditilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmedditilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmedditni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmedditnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmedditek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmedditekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmedditu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmeddithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmeddithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmedditha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmedditna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmedditniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmedditkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmedditkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tmeddithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tmeddithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tmeddithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
tmeddna Perfective P1 Pl Positive
tmeddniex Perfective P1 Pl Negative
tmeddnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
tmeddnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
tmeddnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
tmeddnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
tmeddnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
tmeddnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
tmeddnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
tmeddniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
tmeddnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
tmeddnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
tmeddniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
tmeddnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
tmeddniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tmeddtu Perfective P2 Pl Positive
tmeddtux Perfective P2 Pl Negative
tmeddtuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
tmeddtulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
tmeddtulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
tmeddtulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
tmeddtulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddtulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddtulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddtulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddtulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
tmeddtulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
tmeddtulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
tmeddtulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
tmeddtulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
tmeddtulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
tmeddtuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
tmeddtunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
tmeddtuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
tmeddtuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
tmeddtuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddtuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddtuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmeddtuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmeddtuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmeddtuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddtuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmeddtuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddtuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmeddtuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddtuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmeddtuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmeddtuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmeddtuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddtuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmeddtuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddtuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddtuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddtuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmeddtuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddtuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmeddtuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddtuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmeddtuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddtuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmeddtuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddtuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmeddtuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddtuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmeddtuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddtuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmeddtuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddtuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
tmeddtuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
tmeddtukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
tmeddtukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
tmeddtuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
tmeddtuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
tmeddtuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddtuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tmeddtuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddtuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddtuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddtuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddtuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddtuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddtuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tmeddtuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tmeddtuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddtuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddtuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddtuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tmeddu Perfective P3 Pl Positive
tmeddux Perfective P3 Pl Negative
tmedduli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
tmeddulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
tmeddulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmeddulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmeddulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
tmeddulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
tmeddulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
tmeddulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
tmedduni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
tmeddunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
tmedduek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
tmedduekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
tmedduu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmedduhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmedduhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmedduhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmedduhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmedduhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmedduhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmedduhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmedduhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmedduhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmedduhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmedduhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmedduhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmedduhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmedduhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmedduhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmedduha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmedduhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmedduhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmedduhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmedduhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmedduhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmedduhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmedduhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmedduhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmedduhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmedduhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmedduhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmedduhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmedduhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmedduhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmedduhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmedduna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
tmedduniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
tmeddukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
tmeddukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
tmedduhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
tmedduhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
tmedduhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tmedduhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tmedduhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmedduhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tmedduhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmedduhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmedduhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmedduhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmedduhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tmedduhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tmedduhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmedduhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tmedduhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmedduhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nitmedd Imperfective P1 Sg Positive
nitmeddx Imperfective P1 Sg Negative
nitmeddlek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nitmeddlekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nitmeddlu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nitmeddlux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nitmeddilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nitmeddilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nitmeddilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nitmeddilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nitmeddilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nitmeddilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nitmeddek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nitmeddekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nitmeddu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nitmeddhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nitmeddhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nitmeddhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nitmeddhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nitmeddhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nitmeddhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nitmeddhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nitmeddhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nitmeddhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nitmeddhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nitmeddhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nitmeddha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nitmeddhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nitmeddhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nitmeddhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nitmeddhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nitmeddhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nitmeddhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nitmeddhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nitmeddhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nitmeddhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nitmeddhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nitmeddhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nitmeddkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nitmeddkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nitmeddhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nitmeddhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nitmeddhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nitmeddhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nitmeddhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nitmeddhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nitmeddhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nitmeddhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nitmeddhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nitmeddhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nitmeddhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nitmeddhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
titmedd Imperfective P2 Sg Positive
titmeddx Imperfective P2 Sg Negative
titmeddli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
titmeddlix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
titmeddlek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
titmeddlekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
titmeddlu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titmeddlux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
titmeddilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titmeddilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
titmeddilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
titmeddilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
titmeddilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
titmeddilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
titmeddilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
titmeddilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
titmeddni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
titmeddnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
titmeddek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
titmeddekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
titmeddu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titmeddhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
titmeddhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titmeddhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titmeddhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titmeddhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titmeddhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titmeddhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titmeddhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titmeddhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titmeddhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titmeddhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titmeddhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titmeddhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titmeddhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titmeddhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titmeddha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titmeddhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
titmeddhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmeddhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titmeddhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmeddhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titmeddhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmeddhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titmeddhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmeddhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titmeddhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmeddhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titmeddhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmeddhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titmeddhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmeddhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titmeddna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
titmeddniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
titmeddkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
titmeddkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
titmeddhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
titmeddhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
titmeddhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
titmeddhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
titmeddhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
titmeddhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
titmeddhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titmeddhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titmeddhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titmeddhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titmeddhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
titmeddhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
titmeddhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
titmeddhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
titmeddhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
titmeddhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jitmedd Imperfective P3 Sg Masc Positive
jitmeddx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jitmeddli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitmeddlix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitmeddlek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitmeddlekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitmeddlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitmeddlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitmeddilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitmeddilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitmeddilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitmeddilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitmeddilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitmeddilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitmeddilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitmeddilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitmeddni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitmeddnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitmeddek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitmeddekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitmeddu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitmeddhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitmeddhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitmeddhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitmeddhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitmeddhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitmeddhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitmeddhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitmeddhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitmeddhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitmeddhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitmeddhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitmeddhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitmeddhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitmeddhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitmeddhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitmeddha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitmeddhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitmeddhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jitmeddhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jitmeddhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jitmeddhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jitmeddhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jitmeddhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jitmeddhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jitmeddhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jitmeddhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jitmeddhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jitmeddhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jitmeddhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jitmeddhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jitmeddhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jitmeddna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitmeddniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitmeddkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitmeddkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitmeddhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitmeddhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitmeddhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jitmeddhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jitmeddhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jitmeddhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jitmeddhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitmeddhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitmeddhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitmeddhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitmeddhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jitmeddhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jitmeddhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jitmeddhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jitmeddhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jitmeddhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
titmedd Imperfective P3 Sg Fem Positive
titmeddx Imperfective P3 Sg Fem Negative
titmeddli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmeddlix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titmeddlek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmeddlekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titmeddlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmeddlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titmeddilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmeddilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titmeddilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmeddilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titmeddilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmeddilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titmeddilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmeddilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titmeddni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmeddnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titmeddek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmeddekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titmeddu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmeddhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titmeddhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titmeddhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titmeddhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titmeddhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titmeddhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titmeddhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titmeddhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titmeddhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titmeddhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titmeddhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titmeddhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titmeddhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titmeddhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titmeddhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titmeddha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmeddhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titmeddhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmeddhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titmeddhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmeddhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titmeddhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmeddhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titmeddhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmeddhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titmeddhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmeddhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titmeddhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmeddhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titmeddhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmeddhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titmeddna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmeddniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titmeddkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmeddkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titmeddhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmeddhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titmeddhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
titmeddhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
titmeddhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
titmeddhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
titmeddhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titmeddhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titmeddhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titmeddhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titmeddhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
titmeddhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
titmeddhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
titmeddhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
titmeddhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
titmeddhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nitmeddu Imperfective P1 Pl Positive
nitmeddux Imperfective P1 Pl Negative
nitmeddulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nitmeddulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nitmeddulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nitmeddulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nitmeddulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nitmeddulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nitmeddulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nitmeddulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nitmeddulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nitmeddulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nitmedduek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nitmedduekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nitmedduu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nitmedduhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nitmedduhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nitmedduhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nitmedduhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nitmedduhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nitmedduhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nitmedduhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nitmedduhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nitmedduhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nitmedduhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nitmedduhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nitmedduha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nitmedduhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nitmedduhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nitmedduhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nitmedduhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nitmedduhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nitmedduhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nitmedduhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nitmedduhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nitmedduhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nitmedduhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nitmedduhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nitmeddukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nitmeddukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nitmedduhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nitmedduhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nitmedduhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nitmedduhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nitmedduhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nitmedduhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nitmedduhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nitmedduhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nitmedduhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nitmedduhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nitmedduhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nitmedduhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
titmeddu Imperfective P2 Pl Positive
titmeddux Imperfective P2 Pl Negative
titmedduli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
titmeddulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
titmeddulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
titmeddulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
titmeddulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titmeddulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
titmeddulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titmeddulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
titmeddulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
titmeddulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
titmeddulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
titmeddulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
titmeddulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
titmeddulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
titmedduni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
titmeddunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
titmedduek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
titmedduekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
titmedduu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titmedduhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
titmedduhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titmedduhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titmedduhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titmedduhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titmedduhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titmedduhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titmedduhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titmedduhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titmedduhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titmedduhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titmedduhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titmedduhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titmedduhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titmedduhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titmedduha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titmedduhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
titmedduhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmedduhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titmedduhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmedduhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titmedduhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmedduhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titmedduhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmedduhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titmedduhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmedduhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titmedduhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmedduhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titmedduhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmedduhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titmedduna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
titmedduniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
titmeddukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
titmeddukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
titmedduhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
titmedduhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
titmedduhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
titmedduhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
titmedduhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
titmedduhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
titmedduhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titmedduhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titmedduhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titmedduhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titmedduhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
titmedduhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
titmedduhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
titmedduhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
titmedduhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
titmedduhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jitmeddu Imperfective P3 Pl Positive
jitmeddux Imperfective P3 Pl Negative
jitmedduli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jitmeddulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jitmeddulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jitmeddulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jitmeddulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitmeddulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitmeddulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitmeddulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitmeddulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jitmeddulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jitmeddulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jitmeddulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jitmeddulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jitmeddulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jitmedduni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jitmeddunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jitmedduek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jitmedduekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jitmedduu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitmedduhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitmedduhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitmedduhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitmedduhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitmedduhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitmedduhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitmedduhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitmedduhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitmedduhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitmedduhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitmedduhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitmedduhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitmedduhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitmedduhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitmedduhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitmedduha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitmedduhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitmedduhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jitmedduhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jitmedduhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jitmedduhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jitmedduhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jitmedduhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jitmedduhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jitmedduhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jitmedduhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jitmedduhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jitmedduhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jitmedduhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jitmedduhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jitmedduhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jitmedduna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jitmedduniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jitmeddukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jitmeddukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jitmedduhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jitmedduhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jitmedduhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jitmedduhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jitmedduhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jitmedduhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jitmedduhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitmedduhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitmedduhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitmedduhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitmedduhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jitmedduhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jitmedduhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jitmedduhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jitmedduhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jitmedduhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tmedd Imperative P2 Sg Positive
titmeddx Imperative P2 Sg Negative
tmeddli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
titmeddlix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
tmeddlek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
titmeddlekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
tmeddlu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titmeddlux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmeddilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titmeddilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmeddilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
titmeddilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
tmeddilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
titmeddilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
tmeddilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
titmeddilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
tmeddni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
titmeddnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
tmeddek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
titmeddekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
tmeddu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titmeddhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmeddhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titmeddhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmeddhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titmeddhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmeddhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titmeddhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmeddhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titmeddhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmeddhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titmeddhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmeddhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titmeddhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmeddhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titmeddhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmeddha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titmeddhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmeddhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmeddhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmeddhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmeddhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmeddhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmeddhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmeddhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmeddhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmeddhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmeddhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmeddhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmeddhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmeddhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmeddhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmeddna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
titmeddniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
tmeddkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
titmeddkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
tmeddhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
titmeddhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
tmeddhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
titmeddhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tmeddhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
titmeddhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tmeddhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titmeddhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titmeddhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
titmeddhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tmeddhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
titmeddhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tmeddhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
titmeddhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tmeddu Imperative P2 Pl Positive
titmeddux Imperative P2 Pl Negative
tmedduli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
titmeddulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
tmeddulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
titmeddulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
tmeddulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titmeddulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmeddulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titmeddulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmeddulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
titmeddulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
tmeddulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
titmeddulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
tmeddulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
titmeddulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
tmedduni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
titmeddunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
tmedduek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
titmedduekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
tmedduu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titmedduhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmedduhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titmedduhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmedduhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titmedduhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmedduhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titmedduhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmedduhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titmedduhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmedduhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titmedduhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmedduhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titmedduhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmedduhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titmedduhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmedduha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titmedduhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmedduhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmedduhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmedduhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmedduhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmedduhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmedduhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmedduhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmedduhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmedduhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmedduhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmedduhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmedduhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmedduhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmedduhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmedduna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
titmedduniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
tmeddukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
titmeddukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
tmedduhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
titmedduhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
tmedduhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
titmedduhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tmedduhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
titmedduhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tmedduhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titmedduhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmedduhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titmedduhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmedduhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
titmedduhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tmedduhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
titmedduhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tmedduhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
titmedduhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative