ntmedd

Part of speech
Verb VII  
English gloss
to be laid down 
Root
m-d-d 
Features
intrans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
ntmeddejt Perfective P1 Sg Positive
ntmeddejtx Perfective P1 Sg Negative
ntmeddejtlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ntmeddejtlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ntmeddejtlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ntmeddejtlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ntmeddejtilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ntmeddejtilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ntmeddejtilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ntmeddejtilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ntmeddejtilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ntmeddejtilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ntmeddejtek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ntmeddejtekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ntmeddejtu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ntmeddejthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ntmeddejthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntmeddejthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntmeddejthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntmeddejthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntmeddejthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntmeddejthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntmeddejthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntmeddejthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntmeddejthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntmeddejthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntmeddejtha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ntmeddejthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ntmeddejthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntmeddejthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntmeddejthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntmeddejthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntmeddejthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntmeddejthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntmeddejthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntmeddejthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntmeddejthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntmeddejthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntmeddejtkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ntmeddejtkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ntmeddejthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ntmeddejthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ntmeddejthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ntmeddejthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ntmeddejthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmeddejthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddejthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmeddejthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddejthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ntmeddejthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ntmeddejthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ntmeddejthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ntmeddejt Perfective P2 Sg Positive
ntmeddejtx Perfective P2 Sg Negative
ntmeddejtli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ntmeddejtlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ntmeddejtlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ntmeddejtlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ntmeddejtlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ntmeddejtlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ntmeddejtilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ntmeddejtilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ntmeddejtilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ntmeddejtilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ntmeddejtilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ntmeddejtilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ntmeddejtilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ntmeddejtilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ntmeddejtni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ntmeddejtnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ntmeddejtek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ntmeddejtekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ntmeddejtu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ntmeddejthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ntmeddejthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntmeddejthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntmeddejthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntmeddejthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntmeddejthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntmeddejthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntmeddejthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntmeddejthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntmeddejthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntmeddejthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntmeddejthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntmeddejthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntmeddejthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntmeddejthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntmeddejtha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ntmeddejthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ntmeddejthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntmeddejthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntmeddejthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntmeddejthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntmeddejthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntmeddejthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntmeddejthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntmeddejthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntmeddejthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntmeddejthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntmeddejthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntmeddejthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntmeddejthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntmeddejthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntmeddejtna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ntmeddejtniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ntmeddejtkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ntmeddejtkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ntmeddejthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ntmeddejthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ntmeddejthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
ntmeddejthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
ntmeddejthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ntmeddejthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ntmeddejthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmeddejthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddejthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmeddejthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddejthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
ntmeddejthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
ntmeddejthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ntmeddejthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ntmeddejthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ntmeddejthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ntmedd Perfective P3 Sg Masc Positive
ntmeddx Perfective P3 Sg Masc Negative
ntmeddli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntmeddlix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntmeddlek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntmeddlekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntmeddlu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntmeddlux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntmeddilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntmeddilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntmeddilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntmeddilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntmeddilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntmeddilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntmeddilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntmeddilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntmeddni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntmeddnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntmeddek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntmeddekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntmeddu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntmeddhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntmeddhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntmeddhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntmeddhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntmeddhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntmeddhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntmeddhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntmeddhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntmeddhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntmeddhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntmeddhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntmeddhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntmeddhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntmeddhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntmeddhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntmeddha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntmeddhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntmeddhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntmeddhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntmeddhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntmeddhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntmeddhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntmeddhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntmeddhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntmeddhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntmeddhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntmeddhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntmeddhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntmeddhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntmeddhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntmeddhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntmeddna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntmeddniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntmeddkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntmeddkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntmeddhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntmeddhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntmeddhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
ntmeddhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
ntmeddhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
ntmeddhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
ntmeddhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmeddhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmeddhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
ntmeddhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
ntmeddhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
ntmeddhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
ntmeddhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
ntmeddhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
ntmeddet Perfective P3 Sg Fem Positive
ntmedditx Perfective P3 Sg Fem Negative
ntmeddetli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntmeddetlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntmeddetlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntmeddetlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntmeddetlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntmeddetlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntmedditilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntmedditilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntmedditilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntmedditilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntmedditilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntmedditilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntmedditilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntmedditilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntmedditni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntmedditnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntmedditek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntmedditekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntmedditu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntmeddithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntmeddithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntmeddithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntmeddithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntmeddithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntmeddithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntmeddithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntmeddithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntmeddithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntmeddithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntmeddithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntmeddithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntmeddithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntmeddithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntmeddithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntmedditha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntmeddithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntmeddithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntmeddithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntmeddithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntmeddithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntmeddithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntmeddithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntmeddithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntmeddithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntmeddithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntmeddithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntmeddithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntmeddithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntmeddithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntmeddithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntmedditna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntmedditniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntmedditkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntmedditkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntmeddithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntmeddithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntmeddithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
ntmeddithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
ntmeddithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
ntmeddithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
ntmeddithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmeddithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmeddithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
ntmeddithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
ntmeddithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
ntmeddithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
ntmeddithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
ntmeddithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
ntmeddejna Perfective P1 Pl Positive
ntmeddejniex Perfective P1 Pl Negative
ntmeddejnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ntmeddejnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ntmeddejnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmeddejnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddejnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmeddejnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddejnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ntmeddejnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ntmeddejnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ntmeddejnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ntmeddejnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ntmeddejniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ntmeddejnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmeddejnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddejniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntmeddejnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntmeddejniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntmeddejnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntmeddejniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntmeddejnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntmeddejniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntmeddejnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntmeddejniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntmeddejnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntmeddejnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmeddejnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddejniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntmeddejnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntmeddejniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntmeddejnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntmeddejniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntmeddejnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntmeddejniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntmeddejnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntmeddejniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntmeddejnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntmeddejniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ntmeddejnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ntmeddejniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ntmeddejnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ntmeddejniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ntmeddejnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ntmeddejniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmeddejnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddejniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmeddejnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddejniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ntmeddejnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ntmeddejniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ntmeddejnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ntmeddejtu Perfective P2 Pl Positive
ntmeddejtux Perfective P2 Pl Negative
ntmeddejtuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ntmeddejtulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ntmeddejtulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ntmeddejtulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ntmeddejtulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmeddejtulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddejtulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmeddejtulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddejtulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ntmeddejtulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ntmeddejtulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ntmeddejtulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ntmeddejtulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ntmeddejtulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ntmeddejtuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ntmeddejtunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ntmeddejtuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ntmeddejtuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ntmeddejtuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmeddejtuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddejtuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntmeddejtuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntmeddejtuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntmeddejtuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntmeddejtuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntmeddejtuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntmeddejtuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntmeddejtuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntmeddejtuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntmeddejtuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntmeddejtuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntmeddejtuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntmeddejtuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntmeddejtuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntmeddejtuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmeddejtuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddejtuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntmeddejtuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntmeddejtuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntmeddejtuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntmeddejtuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntmeddejtuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntmeddejtuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntmeddejtuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntmeddejtuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntmeddejtuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntmeddejtuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntmeddejtuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntmeddejtuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntmeddejtuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntmeddejtuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ntmeddejtuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ntmeddejtukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ntmeddejtukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ntmeddejtuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ntmeddejtuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ntmeddejtuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
ntmeddejtuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ntmeddejtuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ntmeddejtuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ntmeddejtuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmeddejtuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddejtuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmeddejtuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddejtuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
ntmeddejtuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ntmeddejtuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ntmeddejtuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ntmeddejtuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ntmeddejtuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ntmeddu Perfective P3 Pl Positive
ntmeddux Perfective P3 Pl Negative
ntmedduli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
ntmeddulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
ntmeddulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
ntmeddulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
ntmeddulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmeddulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmeddulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
ntmeddulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
ntmeddulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
ntmeddulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
ntmeddulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
ntmeddulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
ntmedduni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
ntmeddunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
ntmedduek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
ntmedduekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
ntmedduu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmedduhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmedduhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntmedduhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntmedduhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntmedduhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntmedduhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntmedduhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntmedduhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntmedduhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntmedduhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntmedduhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntmedduhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntmedduhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntmedduhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntmedduhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntmedduha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmedduhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmedduhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntmedduhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntmedduhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntmedduhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntmedduhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntmedduhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntmedduhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntmedduhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntmedduhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntmedduhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntmedduhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntmedduhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntmedduhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntmedduhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntmedduna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
ntmedduniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
ntmeddukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
ntmeddukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
ntmedduhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
ntmedduhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
ntmedduhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
ntmedduhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ntmedduhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ntmedduhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ntmedduhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntmedduhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmedduhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntmedduhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmedduhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
ntmedduhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ntmedduhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ntmedduhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ntmedduhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ntmedduhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nintmedd Imperfective P1 Sg Positive
nintmeddx Imperfective P1 Sg Negative
nintmeddlek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nintmeddlekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nintmeddlu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nintmeddlux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nintmeddilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nintmeddilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nintmeddilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nintmeddilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nintmeddilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nintmeddilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nintmeddek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nintmeddekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nintmeddu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nintmeddhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nintmeddhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nintmeddhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nintmeddhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nintmeddhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nintmeddhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nintmeddhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nintmeddhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nintmeddhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nintmeddhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nintmeddhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nintmeddha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nintmeddhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nintmeddhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nintmeddhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nintmeddhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nintmeddhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nintmeddhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nintmeddhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nintmeddhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nintmeddhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nintmeddhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nintmeddhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nintmeddkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nintmeddkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nintmeddhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nintmeddhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nintmeddhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nintmeddhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nintmeddhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nintmeddhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nintmeddhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nintmeddhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nintmeddhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nintmeddhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nintmeddhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nintmeddhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tintmedd Imperfective P2 Sg Positive
tintmeddx Imperfective P2 Sg Negative
tintmeddli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tintmeddlix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tintmeddlek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tintmeddlekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tintmeddlu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tintmeddlux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tintmeddilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tintmeddilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tintmeddilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tintmeddilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tintmeddilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tintmeddilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tintmeddilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tintmeddilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tintmeddni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tintmeddnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tintmeddek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tintmeddekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tintmeddu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tintmeddhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tintmeddhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tintmeddhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tintmeddhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tintmeddhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tintmeddhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tintmeddhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tintmeddhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tintmeddhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tintmeddhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tintmeddhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tintmeddhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tintmeddhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tintmeddhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tintmeddhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tintmeddha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tintmeddhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tintmeddhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintmeddhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tintmeddhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintmeddhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tintmeddhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintmeddhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tintmeddhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintmeddhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tintmeddhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintmeddhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tintmeddhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintmeddhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tintmeddhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintmeddhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tintmeddna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tintmeddniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tintmeddkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tintmeddkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tintmeddhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tintmeddhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tintmeddhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tintmeddhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tintmeddhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tintmeddhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tintmeddhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tintmeddhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tintmeddhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tintmeddhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tintmeddhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tintmeddhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tintmeddhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tintmeddhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tintmeddhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tintmeddhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jintmedd Imperfective P3 Sg Masc Positive
jintmeddx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jintmeddli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jintmeddlix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jintmeddlek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jintmeddlekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jintmeddlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jintmeddlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jintmeddilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jintmeddilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jintmeddilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jintmeddilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jintmeddilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jintmeddilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jintmeddilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jintmeddilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jintmeddni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jintmeddnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jintmeddek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jintmeddekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jintmeddu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jintmeddhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jintmeddhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jintmeddhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jintmeddhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jintmeddhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jintmeddhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jintmeddhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jintmeddhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jintmeddhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jintmeddhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jintmeddhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jintmeddhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jintmeddhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jintmeddhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jintmeddhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jintmeddha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jintmeddhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jintmeddhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jintmeddhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jintmeddhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jintmeddhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jintmeddhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jintmeddhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jintmeddhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jintmeddhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jintmeddhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jintmeddhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jintmeddhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jintmeddhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jintmeddhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jintmeddhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jintmeddna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jintmeddniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jintmeddkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jintmeddkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jintmeddhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jintmeddhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jintmeddhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jintmeddhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jintmeddhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jintmeddhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jintmeddhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jintmeddhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jintmeddhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jintmeddhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jintmeddhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jintmeddhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jintmeddhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jintmeddhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jintmeddhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jintmeddhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tintmedd Imperfective P3 Sg Fem Positive
tintmeddx Imperfective P3 Sg Fem Negative
tintmeddli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintmeddlix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tintmeddlek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintmeddlekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tintmeddlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintmeddlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tintmeddilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintmeddilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tintmeddilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintmeddilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tintmeddilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintmeddilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tintmeddilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintmeddilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tintmeddni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintmeddnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tintmeddek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintmeddekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tintmeddu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintmeddhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tintmeddhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tintmeddhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tintmeddhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tintmeddhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tintmeddhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tintmeddhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tintmeddhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tintmeddhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tintmeddhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tintmeddhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tintmeddhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tintmeddhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tintmeddhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tintmeddhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tintmeddha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintmeddhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tintmeddhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintmeddhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tintmeddhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintmeddhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tintmeddhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintmeddhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tintmeddhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintmeddhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tintmeddhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintmeddhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tintmeddhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintmeddhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tintmeddhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintmeddhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tintmeddna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintmeddniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tintmeddkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintmeddkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tintmeddhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintmeddhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tintmeddhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tintmeddhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tintmeddhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tintmeddhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tintmeddhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tintmeddhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tintmeddhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tintmeddhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tintmeddhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tintmeddhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tintmeddhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tintmeddhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tintmeddhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tintmeddhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nintmeddu Imperfective P1 Pl Positive
nintmeddux Imperfective P1 Pl Negative
nintmeddulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nintmeddulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nintmeddulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nintmeddulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nintmeddulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nintmeddulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nintmeddulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nintmeddulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nintmeddulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nintmeddulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nintmedduek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nintmedduekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nintmedduu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nintmedduhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nintmedduhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nintmedduhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nintmedduhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nintmedduhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nintmedduhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nintmedduhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nintmedduhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nintmedduhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nintmedduhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nintmedduhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nintmedduha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nintmedduhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nintmedduhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nintmedduhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nintmedduhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nintmedduhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nintmedduhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nintmedduhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nintmedduhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nintmedduhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nintmedduhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nintmedduhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nintmeddukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nintmeddukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nintmedduhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nintmedduhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nintmedduhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nintmedduhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nintmedduhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nintmedduhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nintmedduhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nintmedduhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nintmedduhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nintmedduhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nintmedduhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nintmedduhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tintmeddu Imperfective P2 Pl Positive
tintmeddux Imperfective P2 Pl Negative
tintmedduli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tintmeddulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tintmeddulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tintmeddulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tintmeddulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tintmeddulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tintmeddulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tintmeddulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tintmeddulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tintmeddulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tintmeddulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tintmeddulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tintmeddulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tintmeddulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tintmedduni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tintmeddunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tintmedduek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tintmedduekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tintmedduu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tintmedduhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tintmedduhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tintmedduhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tintmedduhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tintmedduhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tintmedduhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tintmedduhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tintmedduhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tintmedduhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tintmedduhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tintmedduhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tintmedduhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tintmedduhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tintmedduhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tintmedduhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tintmedduha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tintmedduhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tintmedduhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintmedduhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tintmedduhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintmedduhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tintmedduhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintmedduhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tintmedduhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintmedduhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tintmedduhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintmedduhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tintmedduhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintmedduhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tintmedduhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintmedduhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tintmedduna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tintmedduniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tintmeddukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tintmeddukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tintmedduhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tintmedduhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tintmedduhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tintmedduhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tintmedduhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tintmedduhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tintmedduhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tintmedduhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tintmedduhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tintmedduhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tintmedduhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tintmedduhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tintmedduhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tintmedduhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tintmedduhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tintmedduhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jintmeddu Imperfective P3 Pl Positive
jintmeddux Imperfective P3 Pl Negative
jintmedduli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jintmeddulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jintmeddulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jintmeddulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jintmeddulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jintmeddulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jintmeddulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jintmeddulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jintmeddulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jintmeddulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jintmeddulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jintmeddulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jintmeddulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jintmeddulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jintmedduni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jintmeddunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jintmedduek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jintmedduekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jintmedduu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jintmedduhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jintmedduhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jintmedduhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jintmedduhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jintmedduhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jintmedduhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jintmedduhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jintmedduhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jintmedduhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jintmedduhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jintmedduhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jintmedduhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jintmedduhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jintmedduhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jintmedduhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jintmedduha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jintmedduhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jintmedduhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jintmedduhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jintmedduhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jintmedduhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jintmedduhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jintmedduhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jintmedduhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jintmedduhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jintmedduhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jintmedduhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jintmedduhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jintmedduhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jintmedduhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jintmedduhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jintmedduna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jintmedduniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jintmeddukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jintmeddukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jintmedduhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jintmedduhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jintmedduhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jintmedduhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jintmedduhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jintmedduhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jintmedduhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jintmedduhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jintmedduhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jintmedduhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jintmedduhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jintmedduhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jintmedduhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jintmedduhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jintmedduhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jintmedduhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ntmedd Imperative P2 Sg Positive
tintmeddx Imperative P2 Sg Negative
ntmeddli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tintmeddlix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
ntmeddlek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tintmeddlekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
ntmeddlu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tintmeddlux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ntmeddilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tintmeddilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ntmeddilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tintmeddilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
ntmeddilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tintmeddilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
ntmeddilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tintmeddilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
ntmeddni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tintmeddnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
ntmeddek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tintmeddekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
ntmeddu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tintmeddhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ntmeddhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tintmeddhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntmeddhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tintmeddhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntmeddhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tintmeddhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntmeddhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tintmeddhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntmeddhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tintmeddhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntmeddhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tintmeddhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntmeddhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tintmeddhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntmeddha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tintmeddhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ntmeddhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintmeddhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntmeddhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintmeddhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntmeddhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintmeddhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntmeddhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintmeddhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntmeddhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintmeddhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntmeddhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintmeddhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntmeddhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintmeddhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntmeddna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tintmeddniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
ntmeddkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tintmeddkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
ntmeddhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tintmeddhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
ntmeddhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tintmeddhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
ntmeddhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tintmeddhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ntmeddhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tintmeddhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tintmeddhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tintmeddhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
ntmeddhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tintmeddhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ntmeddhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tintmeddhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ntmeddu Imperative P2 Pl Positive
tintmeddux Imperative P2 Pl Negative
ntmedduli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tintmeddulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
ntmeddulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tintmeddulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
ntmeddulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tintmeddulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmeddulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tintmeddulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmeddulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tintmeddulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
ntmeddulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tintmeddulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
ntmeddulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tintmeddulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
ntmedduni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tintmeddunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
ntmedduek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tintmedduekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
ntmedduu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tintmedduhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmedduhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tintmedduhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntmedduhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tintmedduhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntmedduhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tintmedduhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntmedduhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tintmedduhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntmedduhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tintmedduhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntmedduhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tintmedduhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntmedduhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tintmedduhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntmedduha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tintmedduhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmedduhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintmedduhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntmedduhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintmedduhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntmedduhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintmedduhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntmedduhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintmedduhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntmedduhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintmedduhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntmedduhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintmedduhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntmedduhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintmedduhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntmedduna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tintmedduniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
ntmeddukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tintmeddukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
ntmedduhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tintmedduhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
ntmedduhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tintmedduhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ntmedduhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tintmedduhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ntmedduhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tintmedduhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntmedduhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tintmedduhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntmedduhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tintmedduhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ntmedduhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tintmedduhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ntmedduhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tintmedduhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative