mtedd

Part of speech
Verb VIII  
English gloss
to lie down
to have a nap 
Root
m-d-d 
Features
intrans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
mteddejt Perfective P1 Sg Positive
mteddejtx Perfective P1 Sg Negative
mteddejtlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
mteddejtlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
mteddejtlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
mteddejtlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
mteddejtilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
mteddejtilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
mteddejtilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
mteddejtilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
mteddejtilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
mteddejtilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
mteddejtek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
mteddejtekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
mteddejtu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
mteddejthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
mteddejthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mteddejthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mteddejthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mteddejthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mteddejthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mteddejthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mteddejthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mteddejthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mteddejthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mteddejthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mteddejtha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
mteddejthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
mteddejthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mteddejthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mteddejthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mteddejthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mteddejthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mteddejthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mteddejthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mteddejthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mteddejthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mteddejthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mteddejtkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
mteddejtkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
mteddejthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
mteddejthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
mteddejthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
mteddejthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
mteddejthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mteddejthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddejthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mteddejthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddejthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
mteddejthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
mteddejthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
mteddejthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
mteddejt Perfective P2 Sg Positive
mteddejtx Perfective P2 Sg Negative
mteddejtli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
mteddejtlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
mteddejtlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
mteddejtlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
mteddejtlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
mteddejtlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
mteddejtilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
mteddejtilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
mteddejtilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
mteddejtilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
mteddejtilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
mteddejtilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
mteddejtilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
mteddejtilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
mteddejtni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
mteddejtnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
mteddejtek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
mteddejtekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
mteddejtu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
mteddejthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
mteddejthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mteddejthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mteddejthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mteddejthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mteddejthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mteddejthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mteddejthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mteddejthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mteddejthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mteddejthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mteddejthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mteddejthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mteddejthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mteddejthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mteddejtha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
mteddejthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
mteddejthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mteddejthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mteddejthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mteddejthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mteddejthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mteddejthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mteddejthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mteddejthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mteddejthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mteddejthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mteddejthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mteddejthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mteddejthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mteddejthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mteddejtna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
mteddejtniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
mteddejtkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
mteddejtkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
mteddejthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
mteddejthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
mteddejthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
mteddejthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
mteddejthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
mteddejthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
mteddejthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mteddejthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddejthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mteddejthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddejthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
mteddejthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
mteddejthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
mteddejthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
mteddejthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
mteddejthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
mtedd Perfective P3 Sg Masc Positive
mteddx Perfective P3 Sg Masc Negative
mteddli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mteddlix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mteddlek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mteddlekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mteddlu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mteddlux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mteddilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mteddilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mteddilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mteddilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mteddilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mteddilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mteddilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mteddilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mteddni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mteddnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mteddek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mteddekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mteddu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mteddhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mteddhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mteddhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mteddhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mteddhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mteddhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mteddhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mteddhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mteddhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mteddhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mteddhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mteddhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mteddhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mteddhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mteddhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mteddha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mteddhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mteddhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mteddhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mteddhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mteddhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mteddhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mteddhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mteddhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mteddhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mteddhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mteddhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mteddhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mteddhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mteddhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mteddhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mteddna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mteddniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mteddkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mteddkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mteddhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mteddhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mteddhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
mteddhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
mteddhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
mteddhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
mteddhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mteddhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mteddhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
mteddhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
mteddhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
mteddhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
mteddhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
mteddhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
mteddet Perfective P3 Sg Fem Positive
mtedditx Perfective P3 Sg Fem Negative
mteddetli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mteddetlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mteddetlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mteddetlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mteddetlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mteddetlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mtedditilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mtedditilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mtedditilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mtedditilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mtedditilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mtedditilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mtedditilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mtedditilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mtedditni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mtedditnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mtedditek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mtedditekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mtedditu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mteddithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mteddithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mteddithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mteddithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mteddithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mteddithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mteddithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mteddithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mteddithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mteddithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mteddithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mteddithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mteddithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mteddithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mteddithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mtedditha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mteddithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mteddithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mteddithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mteddithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mteddithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mteddithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mteddithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mteddithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mteddithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mteddithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mteddithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mteddithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mteddithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mteddithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mteddithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mtedditna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mtedditniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mtedditkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mtedditkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mteddithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mteddithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mteddithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
mteddithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
mteddithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
mteddithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
mteddithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mteddithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mteddithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
mteddithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
mteddithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
mteddithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
mteddithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
mteddithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
mteddejna Perfective P1 Pl Positive
mteddejniex Perfective P1 Pl Negative
mteddejnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
mteddejnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
mteddejnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
mteddejnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddejnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
mteddejnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddejnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
mteddejnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
mteddejnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
mteddejnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
mteddejnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
mteddejniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
mteddejnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
mteddejnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddejniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mteddejnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mteddejniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mteddejnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mteddejniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mteddejnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mteddejniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mteddejnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mteddejniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mteddejnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mteddejnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
mteddejnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddejniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mteddejnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mteddejniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mteddejnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mteddejniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mteddejnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mteddejniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mteddejnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mteddejniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mteddejnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mteddejniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
mteddejnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
mteddejniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
mteddejnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
mteddejniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
mteddejnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
mteddejniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mteddejnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddejniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mteddejnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddejniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
mteddejnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
mteddejniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
mteddejnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
mteddejtu Perfective P2 Pl Positive
mteddejtux Perfective P2 Pl Negative
mteddejtuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
mteddejtulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
mteddejtulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
mteddejtulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
mteddejtulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
mteddejtulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddejtulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
mteddejtulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddejtulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
mteddejtulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
mteddejtulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
mteddejtulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
mteddejtulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
mteddejtulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
mteddejtuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
mteddejtunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
mteddejtuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
mteddejtuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
mteddejtuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
mteddejtuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddejtuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mteddejtuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mteddejtuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mteddejtuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mteddejtuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mteddejtuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mteddejtuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mteddejtuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mteddejtuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mteddejtuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mteddejtuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mteddejtuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mteddejtuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mteddejtuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mteddejtuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
mteddejtuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddejtuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mteddejtuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mteddejtuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mteddejtuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mteddejtuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mteddejtuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mteddejtuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mteddejtuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mteddejtuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mteddejtuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mteddejtuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mteddejtuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mteddejtuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mteddejtuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mteddejtuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
mteddejtuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
mteddejtukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
mteddejtukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
mteddejtuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
mteddejtuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
mteddejtuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
mteddejtuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
mteddejtuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
mteddejtuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
mteddejtuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mteddejtuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddejtuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mteddejtuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddejtuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
mteddejtuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
mteddejtuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
mteddejtuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
mteddejtuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
mteddejtuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
mteddu Perfective P3 Pl Positive
mteddux Perfective P3 Pl Negative
mtedduli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
mteddulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
mteddulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
mteddulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
mteddulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mteddulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mteddulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
mteddulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
mteddulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
mteddulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
mteddulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
mteddulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
mtedduni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
mteddunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
mtedduek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
mtedduekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
mtedduu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mtedduhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mtedduhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mtedduhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mtedduhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mtedduhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mtedduhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mtedduhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mtedduhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mtedduhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mtedduhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mtedduhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mtedduhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mtedduhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mtedduhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mtedduhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mtedduha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mtedduhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mtedduhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mtedduhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mtedduhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mtedduhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mtedduhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mtedduhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mtedduhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mtedduhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mtedduhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mtedduhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mtedduhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mtedduhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mtedduhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mtedduhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mtedduna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
mtedduniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
mteddukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
mteddukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
mtedduhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
mtedduhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
mtedduhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
mtedduhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
mtedduhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
mtedduhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
mtedduhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mtedduhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mtedduhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mtedduhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mtedduhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
mtedduhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
mtedduhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
mtedduhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
mtedduhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
mtedduhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nimtedd Imperfective P1 Sg Positive
nimteddx Imperfective P1 Sg Negative
nimteddlek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nimteddlekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nimteddlu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nimteddlux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nimteddilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nimteddilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nimteddilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nimteddilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nimteddilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nimteddilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nimteddek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nimteddekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nimteddu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nimteddhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nimteddhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nimteddhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nimteddhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nimteddhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nimteddhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nimteddhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nimteddhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nimteddhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nimteddhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nimteddhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nimteddha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nimteddhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nimteddhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nimteddhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nimteddhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nimteddhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nimteddhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nimteddhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nimteddhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nimteddhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nimteddhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nimteddhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nimteddkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nimteddkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nimteddhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nimteddhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nimteddhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nimteddhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nimteddhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nimteddhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nimteddhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nimteddhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nimteddhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nimteddhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nimteddhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nimteddhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
timtedd Imperfective P2 Sg Positive
timteddx Imperfective P2 Sg Negative
timteddli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
timteddlix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
timteddlek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
timteddlekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
timteddlu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
timteddlux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
timteddilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
timteddilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
timteddilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
timteddilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
timteddilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
timteddilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
timteddilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
timteddilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
timteddni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
timteddnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
timteddek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
timteddekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
timteddu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
timteddhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
timteddhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
timteddhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
timteddhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
timteddhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
timteddhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
timteddhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
timteddhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
timteddhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
timteddhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
timteddhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
timteddhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
timteddhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
timteddhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
timteddhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
timteddha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
timteddhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
timteddhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
timteddhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
timteddhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
timteddhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
timteddhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
timteddhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
timteddhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
timteddhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
timteddhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
timteddhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
timteddhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
timteddhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
timteddhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
timteddhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
timteddna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
timteddniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
timteddkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
timteddkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
timteddhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
timteddhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
timteddhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
timteddhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
timteddhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
timteddhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
timteddhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
timteddhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
timteddhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
timteddhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
timteddhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
timteddhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
timteddhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
timteddhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
timteddhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
timteddhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jimtedd Imperfective P3 Sg Masc Positive
jimteddx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jimteddli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jimteddlix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jimteddlek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jimteddlekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jimteddlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jimteddlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jimteddilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jimteddilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jimteddilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jimteddilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jimteddilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jimteddilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jimteddilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jimteddilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jimteddni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jimteddnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jimteddek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jimteddekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jimteddu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jimteddhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jimteddhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jimteddhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jimteddhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jimteddhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jimteddhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jimteddhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jimteddhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jimteddhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jimteddhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jimteddhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jimteddhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jimteddhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jimteddhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jimteddhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jimteddha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jimteddhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jimteddhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jimteddhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jimteddhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jimteddhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jimteddhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jimteddhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jimteddhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jimteddhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jimteddhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jimteddhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jimteddhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jimteddhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jimteddhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jimteddhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jimteddna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jimteddniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jimteddkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jimteddkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jimteddhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jimteddhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jimteddhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jimteddhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jimteddhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jimteddhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jimteddhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jimteddhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jimteddhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jimteddhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jimteddhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jimteddhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jimteddhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jimteddhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jimteddhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jimteddhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
timtedd Imperfective P3 Sg Fem Positive
timteddx Imperfective P3 Sg Fem Negative
timteddli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
timteddlix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
timteddlek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
timteddlekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
timteddlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
timteddlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
timteddilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
timteddilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
timteddilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
timteddilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
timteddilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
timteddilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
timteddilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
timteddilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
timteddni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
timteddnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
timteddek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
timteddekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
timteddu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
timteddhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
timteddhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
timteddhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
timteddhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
timteddhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
timteddhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
timteddhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
timteddhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
timteddhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
timteddhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
timteddhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
timteddhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
timteddhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
timteddhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
timteddhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
timteddha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
timteddhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
timteddhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
timteddhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
timteddhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
timteddhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
timteddhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
timteddhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
timteddhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
timteddhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
timteddhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
timteddhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
timteddhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
timteddhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
timteddhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
timteddhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
timteddna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
timteddniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
timteddkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
timteddkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
timteddhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
timteddhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
timteddhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
timteddhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
timteddhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
timteddhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
timteddhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
timteddhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
timteddhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
timteddhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
timteddhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
timteddhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
timteddhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
timteddhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
timteddhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
timteddhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nimteddu Imperfective P1 Pl Positive
nimteddux Imperfective P1 Pl Negative
nimteddulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nimteddulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nimteddulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nimteddulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nimteddulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nimteddulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nimteddulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nimteddulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nimteddulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nimteddulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nimtedduek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nimtedduekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nimtedduu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nimtedduhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nimtedduhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nimtedduhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nimtedduhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nimtedduhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nimtedduhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nimtedduhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nimtedduhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nimtedduhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nimtedduhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nimtedduhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nimtedduha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nimtedduhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nimtedduhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nimtedduhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nimtedduhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nimtedduhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nimtedduhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nimtedduhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nimtedduhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nimtedduhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nimtedduhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nimtedduhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nimteddukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nimteddukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nimtedduhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nimtedduhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nimtedduhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nimtedduhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nimtedduhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nimtedduhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nimtedduhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nimtedduhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nimtedduhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nimtedduhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nimtedduhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nimtedduhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
timteddu Imperfective P2 Pl Positive
timteddux Imperfective P2 Pl Negative
timtedduli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
timteddulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
timteddulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
timteddulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
timteddulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
timteddulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
timteddulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
timteddulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
timteddulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
timteddulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
timteddulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
timteddulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
timteddulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
timteddulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
timtedduni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
timteddunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
timtedduek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
timtedduekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
timtedduu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
timtedduhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
timtedduhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
timtedduhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
timtedduhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
timtedduhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
timtedduhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
timtedduhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
timtedduhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
timtedduhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
timtedduhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
timtedduhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
timtedduhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
timtedduhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
timtedduhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
timtedduhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
timtedduha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
timtedduhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
timtedduhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
timtedduhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
timtedduhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
timtedduhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
timtedduhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
timtedduhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
timtedduhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
timtedduhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
timtedduhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
timtedduhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
timtedduhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
timtedduhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
timtedduhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
timtedduhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
timtedduna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
timtedduniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
timteddukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
timteddukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
timtedduhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
timtedduhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
timtedduhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
timtedduhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
timtedduhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
timtedduhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
timtedduhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
timtedduhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
timtedduhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
timtedduhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
timtedduhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
timtedduhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
timtedduhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
timtedduhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
timtedduhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
timtedduhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jimteddu Imperfective P3 Pl Positive
jimteddux Imperfective P3 Pl Negative
jimtedduli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jimteddulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jimteddulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jimteddulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jimteddulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jimteddulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jimteddulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jimteddulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jimteddulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jimteddulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jimteddulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jimteddulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jimteddulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jimteddulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jimtedduni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jimteddunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jimtedduek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jimtedduekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jimtedduu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jimtedduhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jimtedduhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jimtedduhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jimtedduhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jimtedduhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jimtedduhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jimtedduhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jimtedduhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jimtedduhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jimtedduhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jimtedduhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jimtedduhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jimtedduhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jimtedduhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jimtedduhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jimtedduha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jimtedduhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jimtedduhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jimtedduhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jimtedduhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jimtedduhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jimtedduhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jimtedduhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jimtedduhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jimtedduhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jimtedduhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jimtedduhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jimtedduhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jimtedduhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jimtedduhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jimtedduhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jimtedduna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jimtedduniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jimteddukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jimteddukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jimtedduhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jimtedduhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jimtedduhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jimtedduhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jimtedduhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jimtedduhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jimtedduhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jimtedduhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jimtedduhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jimtedduhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jimtedduhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jimtedduhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jimtedduhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jimtedduhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jimtedduhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jimtedduhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
mtedd Imperative P2 Sg Positive
timteddx Imperative P2 Sg Negative
mteddli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
timteddlix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
mteddlek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
timteddlekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
mteddlu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
timteddlux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
mteddilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
timteddilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
mteddilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
timteddilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
mteddilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
timteddilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
mteddilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
timteddilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
mteddni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
timteddnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
mteddek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
timteddekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
mteddu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
timteddhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
mteddhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
timteddhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mteddhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
timteddhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mteddhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
timteddhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mteddhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
timteddhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mteddhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
timteddhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mteddhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
timteddhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mteddhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
timteddhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mteddha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
timteddhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
mteddhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
timteddhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mteddhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
timteddhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mteddhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
timteddhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mteddhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
timteddhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mteddhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
timteddhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mteddhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
timteddhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mteddhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
timteddhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mteddna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
timteddniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
mteddkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
timteddkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
mteddhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
timteddhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
mteddhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
timteddhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
mteddhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
timteddhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
mteddhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
timteddhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
timteddhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
timteddhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
mteddhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
timteddhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
mteddhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
timteddhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
mteddu Imperative P2 Pl Positive
timteddux Imperative P2 Pl Negative
mtedduli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
timteddulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
mteddulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
timteddulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
mteddulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
timteddulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
mteddulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
timteddulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
mteddulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
timteddulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
mteddulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
timteddulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
mteddulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
timteddulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
mtedduni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
timteddunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
mtedduek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
timtedduekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
mtedduu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
timtedduhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
mtedduhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
timtedduhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mtedduhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
timtedduhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mtedduhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
timtedduhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mtedduhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
timtedduhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mtedduhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
timtedduhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mtedduhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
timtedduhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mtedduhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
timtedduhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mtedduha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
timtedduhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
mtedduhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
timtedduhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mtedduhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
timtedduhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mtedduhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
timtedduhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mtedduhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
timtedduhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mtedduhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
timtedduhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mtedduhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
timtedduhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mtedduhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
timtedduhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mtedduna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
timtedduniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
mteddukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
timteddukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
mtedduhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
timtedduhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
mtedduhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
timtedduhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
mtedduhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
timtedduhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
mtedduhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
timtedduhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mtedduhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
timtedduhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mtedduhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
timtedduhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
mtedduhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
timtedduhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
mtedduhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
timtedduhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative