mekkek

Part of speech
Verb II  
English gloss
to walk back and forth
to shamble about 
Root
m-k-k 
Features
intrans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
mekkikt Perfective P1 Sg Positive
mekkiktx Perfective P1 Sg Negative
mekkiktlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
mekkiktlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
mekkiktlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
mekkiktlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
mekkiktilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
mekkiktilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
mekkiktilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
mekkiktilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
mekkiktilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
mekkiktilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
mekkiktek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
mekkiktekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
mekkiktu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
mekkikthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
mekkikthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mekkikthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mekkikthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mekkikthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mekkikthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mekkikthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mekkikthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mekkikthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mekkikthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mekkikthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mekkiktha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
mekkikthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
mekkikthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mekkikthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mekkikthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mekkikthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mekkikthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mekkikthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mekkikthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mekkikthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mekkikthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mekkikthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mekkiktkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
mekkiktkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
mekkikthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
mekkikthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
mekkikthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
mekkikthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
mekkikthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkikthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkikthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkikthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkikthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
mekkikthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
mekkikthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
mekkikthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
mekkikt Perfective P2 Sg Positive
mekkiktx Perfective P2 Sg Negative
mekkiktli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
mekkiktlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
mekkiktlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
mekkiktlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
mekkiktlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
mekkiktlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
mekkiktilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
mekkiktilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
mekkiktilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
mekkiktilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
mekkiktilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
mekkiktilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
mekkiktilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
mekkiktilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
mekkiktni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
mekkiktnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
mekkiktek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
mekkiktekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
mekkiktu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
mekkikthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
mekkikthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mekkikthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mekkikthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mekkikthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mekkikthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mekkikthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mekkikthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mekkikthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mekkikthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mekkikthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mekkikthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mekkikthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mekkikthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mekkikthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mekkiktha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
mekkikthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
mekkikthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mekkikthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mekkikthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mekkikthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mekkikthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mekkikthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mekkikthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mekkikthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mekkikthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mekkikthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mekkikthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mekkikthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mekkikthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mekkikthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mekkiktna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
mekkiktniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
mekkiktkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
mekkiktkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
mekkikthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
mekkikthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
mekkikthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
mekkikthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
mekkikthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
mekkikthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
mekkikthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkikthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkikthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkikthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkikthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
mekkikthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
mekkikthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
mekkikthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
mekkikthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
mekkikthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
mekkek Perfective P3 Sg Masc Positive
mekkekx Perfective P3 Sg Masc Negative
mekkekli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mekkeklix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mekkeklek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mekkeklekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mekkeklu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mekkeklux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mekkekilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mekkekilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mekkekilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mekkekilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mekkekilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mekkekilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mekkekilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mekkekilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mekkekni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mekkeknix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mekkekek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mekkekekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mekkeku Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mekkekhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mekkekhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mekkekhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mekkekhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mekkekhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mekkekhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mekkekhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mekkekhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mekkekhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mekkekhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mekkekhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mekkekhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mekkekhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mekkekhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mekkekhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mekkekha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mekkekhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mekkekhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mekkekhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mekkekhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mekkekhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mekkekhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mekkekhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mekkekhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mekkekhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mekkekhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mekkekhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mekkekhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mekkekhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mekkekhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mekkekhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mekkekna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mekkekniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mekkekkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mekkekkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mekkekhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mekkekhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mekkekhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
mekkekhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
mekkekhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
mekkekhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
mekkekhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkekhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkekhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkekhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkekhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
mekkekhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
mekkekhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
mekkekhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
mekkekhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
mekkekhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
mekket Perfective P3 Sg Fem Positive
mekkitx Perfective P3 Sg Fem Negative
mekketli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mekketlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mekketlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mekketlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mekketlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mekketlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mekkitilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mekkitilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mekkitilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mekkitilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mekkitilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mekkitilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mekkitilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mekkitilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mekkitni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mekkitnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mekkitek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mekkitekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mekkitu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mekkithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mekkithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mekkithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mekkithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mekkithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mekkithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mekkithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mekkithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mekkithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mekkithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mekkithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mekkithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mekkithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mekkithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mekkithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mekkitha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mekkithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mekkithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mekkithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mekkithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mekkithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mekkithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mekkithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mekkithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mekkithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mekkithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mekkithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mekkithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mekkithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mekkithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mekkithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mekkitna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mekkitniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mekkitkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mekkitkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mekkithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mekkithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mekkithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
mekkithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
mekkithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
mekkithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
mekkithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
mekkithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
mekkithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
mekkithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
mekkithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
mekkithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
mekkikna Perfective P1 Pl Positive
mekkikniex Perfective P1 Pl Negative
mekkiknalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
mekkiknalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
mekkiknalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkiknalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkiknielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkiknilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkiknielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
mekkiknilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
mekkiknielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
mekkiknilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
mekkiknieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
mekkikniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
mekkiknieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkiknihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkikniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mekkiknihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mekkikniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mekkiknihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mekkikniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mekkiknihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mekkikniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mekkiknihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mekkikniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mekkiknihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mekkiknieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkiknihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkikniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mekkiknihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mekkikniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mekkiknihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mekkikniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mekkiknihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mekkikniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mekkiknihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mekkikniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mekkiknihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mekkikniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
mekkiknikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
mekkikniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
mekkiknihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
mekkikniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
mekkiknihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
mekkikniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkiknihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkikniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkiknihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkikniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
mekkiknihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
mekkikniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
mekkiknihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
mekkiktu Perfective P2 Pl Positive
mekkiktux Perfective P2 Pl Negative
mekkiktuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
mekkiktulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
mekkiktulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
mekkiktulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
mekkiktulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkiktulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkiktulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkiktulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkiktulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
mekkiktulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
mekkiktulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
mekkiktulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
mekkiktulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
mekkiktulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
mekkiktuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
mekkiktunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
mekkiktuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
mekkiktuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
mekkiktuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkiktuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkiktuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mekkiktuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mekkiktuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mekkiktuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mekkiktuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mekkiktuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mekkiktuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mekkiktuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mekkiktuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mekkiktuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mekkiktuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mekkiktuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mekkiktuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mekkiktuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mekkiktuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkiktuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkiktuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mekkiktuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mekkiktuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mekkiktuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mekkiktuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mekkiktuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mekkiktuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mekkiktuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mekkiktuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mekkiktuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mekkiktuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mekkiktuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mekkiktuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mekkiktuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mekkiktuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
mekkiktuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
mekkiktukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
mekkiktukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
mekkiktuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
mekkiktuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
mekkiktuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
mekkiktuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
mekkiktuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
mekkiktuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
mekkiktuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkiktuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkiktuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkiktuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkiktuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
mekkiktuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
mekkiktuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
mekkiktuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
mekkiktuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
mekkiktuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
mekku Perfective P3 Pl Positive
mekkux Perfective P3 Pl Negative
mekkuli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
mekkulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
mekkulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
mekkulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
mekkulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
mekkulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
mekkulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
mekkulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
mekkulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
mekkulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
mekkuni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
mekkunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
mekkuek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
mekkuekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
mekkuu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkuhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkuhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
mekkuhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mekkuhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mekkuhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mekkuhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mekkuhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mekkuhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mekkuhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mekkuhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
mekkuhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mekkuhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mekkuhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mekkuhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mekkuhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mekkuha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkuhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkuhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
mekkuhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mekkuhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mekkuhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mekkuhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mekkuhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mekkuhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mekkuhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mekkuhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
mekkuhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mekkuhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mekkuhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mekkuhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mekkuhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mekkuna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
mekkuniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
mekkukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
mekkukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
mekkuhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
mekkuhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
mekkuhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
mekkuhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
mekkuhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
mekkuhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
mekkuhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mekkuhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkuhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mekkuhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkuhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
mekkuhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
mekkuhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
mekkuhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
mekkuhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
mekkuhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
mmekkek Imperfective P1 Sg Positive
mmekkekx Imperfective P1 Sg Negative
mmekkeklek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
mmekkeklekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
mmekkeklu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
mmekkeklux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
mmekkekilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
mmekkekilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
mmekkekilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
mmekkekilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
mmekkekilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
mmekkekilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
mmekkekek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
mmekkekekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
mmekkeku Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
mmekkekhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
mmekkekhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mmekkekhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mmekkekhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mmekkekhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mmekkekhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mmekkekhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mmekkekhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mmekkekhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mmekkekhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mmekkekhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mmekkekha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
mmekkekhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
mmekkekhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mmekkekhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mmekkekhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mmekkekhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mmekkekhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mmekkekhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mmekkekhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mmekkekhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mmekkekhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mmekkekhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mmekkekkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
mmekkekkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
mmekkekhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
mmekkekhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
mmekkekhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
mmekkekhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
mmekkekhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mmekkekhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mmekkekhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mmekkekhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mmekkekhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
mmekkekhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
mmekkekhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
mmekkekhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tmekkek Imperfective P2 Sg Positive
tmekkekx Imperfective P2 Sg Negative
tmekkekli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tmekkeklix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tmekkeklek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tmekkeklekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tmekkeklu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmekkeklux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmekkekilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmekkekilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmekkekilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tmekkekilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tmekkekilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tmekkekilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tmekkekilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tmekkekilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tmekkekni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tmekkeknix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tmekkekek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tmekkekekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tmekkeku Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmekkekhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmekkekhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkekhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkekhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkekhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkekhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkekhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkekhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkekhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkekhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkekhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkekhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkekhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkekhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkekhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkekha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmekkekhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmekkekhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkekhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkekhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkekhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkekhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkekhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkekhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkekhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkekhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkekhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkekhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkekhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkekhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkekhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkekna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tmekkekniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tmekkekkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tmekkekkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tmekkekhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tmekkekhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tmekkekhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkekhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkekhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkekhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkekhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkekhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkekhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkekhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkekhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkekhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkekhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkekhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkekhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkekhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jmekkek Imperfective P3 Sg Masc Positive
jmekkekx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jmekkekli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmekkeklix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmekkeklek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmekkeklekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmekkeklu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmekkeklux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmekkekilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmekkekilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmekkekilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmekkekilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmekkekilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmekkekilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmekkekilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmekkekilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmekkekni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmekkeknix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmekkekek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmekkekekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmekkeku Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmekkekhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmekkekhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmekkekhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmekkekhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmekkekhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmekkekhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmekkekhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmekkekhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmekkekhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmekkekhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmekkekhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmekkekhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmekkekhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmekkekhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmekkekhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmekkekha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmekkekhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmekkekhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jmekkekhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jmekkekhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jmekkekhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jmekkekhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jmekkekhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jmekkekhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jmekkekhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jmekkekhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jmekkekhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jmekkekhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jmekkekhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jmekkekhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jmekkekhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jmekkekna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmekkekniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmekkekkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmekkekkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmekkekhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmekkekhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmekkekhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jmekkekhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jmekkekhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jmekkekhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jmekkekhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmekkekhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmekkekhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmekkekhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmekkekhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jmekkekhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jmekkekhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jmekkekhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jmekkekhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jmekkekhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tmekkek Imperfective P3 Sg Fem Positive
tmekkekx Imperfective P3 Sg Fem Negative
tmekkekli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkeklix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkeklek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkeklekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkeklu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkeklux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkekilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkekilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkekilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkekilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkekilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkekilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkekilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkekilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkekni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkeknix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkekek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkekekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkeku Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkekhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkekhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkekhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkekhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkekhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkekhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkekhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkekhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkekhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkekhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkekhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkekhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkekhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkekhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkekhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkekha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkekhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkekhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkekhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkekhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkekhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkekhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkekhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkekhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkekhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkekhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkekhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkekhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkekhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkekhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkekhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkekna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkekniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkekkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkekkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkekhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkekhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkekhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkekhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkekhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkekhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkekhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkekhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkekhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkekhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkekhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkekhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkekhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkekhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkekhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkekhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
mmekku Imperfective P1 Pl Positive
mmekkux Imperfective P1 Pl Negative
mmekkulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
mmekkulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
mmekkulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
mmekkulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
mmekkulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
mmekkulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
mmekkulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
mmekkulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
mmekkulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
mmekkulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
mmekkuek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
mmekkuekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
mmekkuu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
mmekkuhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
mmekkuhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
mmekkuhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mmekkuhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
mmekkuhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mmekkuhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
mmekkuhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mmekkuhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
mmekkuhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mmekkuhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
mmekkuhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mmekkuha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
mmekkuhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
mmekkuhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
mmekkuhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mmekkuhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
mmekkuhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mmekkuhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
mmekkuhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mmekkuhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
mmekkuhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mmekkuhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
mmekkuhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mmekkukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
mmekkukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
mmekkuhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
mmekkuhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
mmekkuhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
mmekkuhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
mmekkuhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
mmekkuhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mmekkuhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
mmekkuhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mmekkuhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
mmekkuhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
mmekkuhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
mmekkuhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tmekku Imperfective P2 Pl Positive
tmekkux Imperfective P2 Pl Negative
tmekkuli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tmekkulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tmekkulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tmekkulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tmekkulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tmekkulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tmekkulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tmekkulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tmekkulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tmekkulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tmekkuni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tmekkunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tmekkuek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tmekkuekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tmekkuu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkuhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkuhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkuhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkuhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkuhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkuhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkuhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkuhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkuhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkuhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkuhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkuhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkuhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkuhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkuhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkuha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkuhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkuhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkuhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkuhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkuhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkuhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkuhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkuhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkuhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkuhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkuhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkuhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkuhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkuhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkuhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkuna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tmekkuniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tmekkukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tmekkukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tmekkuhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tmekkuhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tmekkuhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkuhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkuhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkuhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkuhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkuhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkuhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkuhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkuhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkuhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkuhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkuhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkuhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkuhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jmekku Imperfective P3 Pl Positive
jmekkux Imperfective P3 Pl Negative
jmekkuli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jmekkulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jmekkulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jmekkulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jmekkulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmekkulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmekkulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmekkulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmekkulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jmekkulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jmekkulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jmekkulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jmekkulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jmekkulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jmekkuni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jmekkunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jmekkuek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jmekkuekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jmekkuu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmekkuhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmekkuhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jmekkuhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jmekkuhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jmekkuhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jmekkuhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jmekkuhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jmekkuhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jmekkuhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jmekkuhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jmekkuhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jmekkuhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jmekkuhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jmekkuhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jmekkuhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jmekkuha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmekkuhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmekkuhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jmekkuhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jmekkuhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jmekkuhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jmekkuhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jmekkuhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jmekkuhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jmekkuhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jmekkuhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jmekkuhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jmekkuhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jmekkuhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jmekkuhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jmekkuhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jmekkuna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jmekkuniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jmekkukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jmekkukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jmekkuhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jmekkuhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jmekkuhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jmekkuhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jmekkuhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jmekkuhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jmekkuhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jmekkuhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jmekkuhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jmekkuhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jmekkuhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jmekkuhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jmekkuhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jmekkuhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jmekkuhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jmekkuhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
mekkek Imperative P2 Sg Positive
tmekkekx Imperative P2 Sg Negative
mekkekli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tmekkeklix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
mekkeklek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tmekkeklekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
mekkeklu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmekkeklux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
mekkekilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmekkekilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
mekkekilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tmekkekilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
mekkekilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tmekkekilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
mekkekilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tmekkekilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
mekkekni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tmekkeknix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
mekkekek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tmekkekekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
mekkeku Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmekkekhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
mekkekhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkekhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mekkekhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkekhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mekkekhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkekhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mekkekhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkekhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mekkekhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkekhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mekkekhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkekhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mekkekhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkekhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mekkekha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmekkekhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
mekkekhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkekhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mekkekhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkekhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mekkekhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkekhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mekkekhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkekhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mekkekhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkekhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mekkekhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkekhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mekkekhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkekhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mekkekna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tmekkekniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
mekkekkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tmekkekkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
mekkekhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tmekkekhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
mekkekhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkekhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
mekkekhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkekhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
mekkekhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkekhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkekhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkekhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkekhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkekhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
mekkekhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkekhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
mekkekhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkekhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
mekku Imperative P2 Pl Positive
tmekkux Imperative P2 Pl Negative
mekkuli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tmekkulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
mekkulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tmekkulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
mekkulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tmekkulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
mekkulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tmekkulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
mekkulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tmekkulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
mekkuni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tmekkunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
mekkuek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tmekkuekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
mekkuu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkuhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkuhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkuhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
mekkuhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkuhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
mekkuhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkuhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
mekkuhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkuhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
mekkuhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkuhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
mekkuhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkuhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
mekkuhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkuhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
mekkuha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkuhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkuhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkuhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
mekkuhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkuhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
mekkuhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkuhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
mekkuhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkuhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
mekkuhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkuhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
mekkuhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkuhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
mekkuhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkuhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
mekkuna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tmekkuniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
mekkukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tmekkukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
mekkuhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tmekkuhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
mekkuhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkuhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
mekkuhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkuhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
mekkuhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkuhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
mekkuhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkuhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
mekkuhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkuhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
mekkuhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkuhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
mekkuhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkuhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative