tmekkek

Part of speech
Verb V  
English gloss
to be moved back and forth 
Root
m-k-k 
Features
intrans.  
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
tmekkikt Perfective P1 Sg Positive
tmekkiktx Perfective P1 Sg Negative
tmekkiktlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
tmekkiktlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
tmekkiktlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
tmekkiktlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
tmekkiktilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
tmekkiktilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
tmekkiktilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
tmekkiktilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
tmekkiktilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
tmekkiktilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
tmekkiktek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
tmekkiktekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
tmekkiktu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
tmekkikthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
tmekkikthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkikthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkikthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkikthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkikthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkikthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkikthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkikthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkikthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkikthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkiktha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
tmekkikthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
tmekkikthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkikthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkikthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkikthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkikthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkikthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkikthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkikthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkikthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkikthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkiktkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
tmekkiktkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
tmekkikthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
tmekkikthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
tmekkikthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkikthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkikthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkikthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkikthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkikthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkikthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkikthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkikthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkikthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tmekkikt Perfective P2 Sg Positive
tmekkiktx Perfective P2 Sg Negative
tmekkiktli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
tmekkiktlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
tmekkiktlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
tmekkiktlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
tmekkiktlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmekkiktlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmekkiktilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmekkiktilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmekkiktilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
tmekkiktilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
tmekkiktilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
tmekkiktilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
tmekkiktilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
tmekkiktilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
tmekkiktni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
tmekkiktnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
tmekkiktek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
tmekkiktekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
tmekkiktu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tmekkikthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmekkikthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkikthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkikthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkikthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkikthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkikthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkikthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkikthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkikthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkikthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkikthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkikthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkikthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkikthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkiktha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tmekkikthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmekkikthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkikthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkikthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkikthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkikthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkikthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkikthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkikthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkikthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkikthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkikthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkikthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkikthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkikthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkiktna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
tmekkiktniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
tmekkiktkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
tmekkiktkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
tmekkikthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
tmekkikthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
tmekkikthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkikthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkikthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkikthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkikthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkikthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkikthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkikthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkikthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkikthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkikthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkikthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkikthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkikthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tmekkek Perfective P3 Sg Masc Positive
tmekkekx Perfective P3 Sg Masc Negative
tmekkekli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkeklix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkeklek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkeklekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkeklu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkeklux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkekilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkekilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkekilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkekilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkekilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkekilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkekilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkekilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkekni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkeknix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkekek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkekekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkeku Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkekhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkekhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkekhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkekhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkekhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkekhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkekhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkekhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkekhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkekhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkekhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkekhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkekhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkekhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkekhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkekha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkekhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkekhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkekhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkekhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkekhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkekhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkekhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkekhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkekhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkekhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkekhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkekhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkekhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkekhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkekhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkekna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkekniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkekkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkekkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkekhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkekhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkekhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkekhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkekhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkekhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkekhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkekhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkekhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkekhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkekhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkekhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkekhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkekhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkekhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkekhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tmekket Perfective P3 Sg Fem Positive
tmekkitx Perfective P3 Sg Fem Negative
tmekketli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekketlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekketlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekketlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekketlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekketlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkitilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkitilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkitilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkitilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkitilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkitilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkitilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkitilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkitni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkitnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkitek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkitekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkitu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkitha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkitna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkitniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkitkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkitkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
tmekkikna Perfective P1 Pl Positive
tmekkikniex Perfective P1 Pl Negative
tmekkiknalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
tmekkiknalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
tmekkiknalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkiknalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkiknielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkiknilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkiknielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
tmekkiknilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
tmekkiknielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
tmekkiknilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
tmekkiknieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
tmekkikniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
tmekkiknieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkiknihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkikniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkiknihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkikniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkiknihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkikniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkiknihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkikniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkiknihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkikniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkiknihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkiknieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkiknihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkikniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkiknihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkikniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkiknihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkikniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkiknihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkikniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkiknihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkikniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkiknihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkikniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
tmekkiknikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
tmekkikniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
tmekkiknihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
tmekkikniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkiknihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkikniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkiknihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkikniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkiknihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkikniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkiknihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkikniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkiknihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tmekkiktu Perfective P2 Pl Positive
tmekkiktux Perfective P2 Pl Negative
tmekkiktuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
tmekkiktulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
tmekkiktulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
tmekkiktulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
tmekkiktulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkiktulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkiktulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkiktulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkiktulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
tmekkiktulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
tmekkiktulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
tmekkiktulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
tmekkiktulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
tmekkiktulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
tmekkiktuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
tmekkiktunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
tmekkiktuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
tmekkiktuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
tmekkiktuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkiktuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkiktuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkiktuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkiktuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkiktuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkiktuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkiktuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkiktuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkiktuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkiktuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkiktuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkiktuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkiktuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkiktuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkiktuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkiktuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkiktuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkiktuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkiktuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkiktuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkiktuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkiktuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkiktuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkiktuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkiktuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkiktuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkiktuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkiktuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkiktuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkiktuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkiktuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkiktuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
tmekkiktuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
tmekkiktukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
tmekkiktukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
tmekkiktuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
tmekkiktuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
tmekkiktuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkiktuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkiktuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkiktuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkiktuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkiktuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkiktuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkiktuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkiktuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkiktuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkiktuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkiktuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkiktuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkiktuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tmekku Perfective P3 Pl Positive
tmekkux Perfective P3 Pl Negative
tmekkuli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
tmekkuni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkuek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkuekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkuu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkuhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkuhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tmekkuhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkuhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tmekkuhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkuhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tmekkuhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkuhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tmekkuhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkuhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tmekkuhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkuhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tmekkuhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkuhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tmekkuhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkuha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkuhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkuhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tmekkuhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkuhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tmekkuhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkuhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tmekkuhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkuhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tmekkuhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkuhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tmekkuhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkuhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tmekkuhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkuhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tmekkuhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkuna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkuniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkuhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkuhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
tmekkuhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tmekkuhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkuhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tmekkuhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkuhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tmekkuhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkuhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tmekkuhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkuhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tmekkuhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkuhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tmekkuhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkuhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tmekkuhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nitmekkek Imperfective P1 Sg Positive
nitmekkekx Imperfective P1 Sg Negative
nitmekkeklek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nitmekkeklekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nitmekkeklu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nitmekkeklux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nitmekkekilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nitmekkekilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nitmekkekilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nitmekkekilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nitmekkekilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nitmekkekilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nitmekkekek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nitmekkekekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nitmekkeku Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nitmekkekhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nitmekkekhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nitmekkekhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nitmekkekhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nitmekkekhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nitmekkekhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nitmekkekhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nitmekkekhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nitmekkekhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nitmekkekhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nitmekkekhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nitmekkekha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nitmekkekhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nitmekkekhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nitmekkekhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nitmekkekhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nitmekkekhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nitmekkekhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nitmekkekhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nitmekkekhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nitmekkekhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nitmekkekhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nitmekkekhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nitmekkekkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nitmekkekkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nitmekkekhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nitmekkekhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nitmekkekhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nitmekkekhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nitmekkekhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nitmekkekhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nitmekkekhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nitmekkekhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nitmekkekhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nitmekkekhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nitmekkekhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nitmekkekhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
titmekkek Imperfective P2 Sg Positive
titmekkekx Imperfective P2 Sg Negative
titmekkekli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
titmekkeklix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
titmekkeklek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
titmekkeklekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
titmekkeklu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titmekkeklux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
titmekkekilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titmekkekilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
titmekkekilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
titmekkekilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
titmekkekilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
titmekkekilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
titmekkekilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
titmekkekilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
titmekkekni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
titmekkeknix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
titmekkekek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
titmekkekekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
titmekkeku Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titmekkekhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
titmekkekhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titmekkekhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titmekkekhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titmekkekhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titmekkekhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titmekkekhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titmekkekhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titmekkekhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titmekkekhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titmekkekhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titmekkekhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titmekkekhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titmekkekhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titmekkekhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titmekkekha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titmekkekhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
titmekkekhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmekkekhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titmekkekhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmekkekhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titmekkekhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmekkekhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titmekkekhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmekkekhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titmekkekhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmekkekhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titmekkekhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmekkekhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titmekkekhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmekkekhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titmekkekna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
titmekkekniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
titmekkekkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
titmekkekkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
titmekkekhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
titmekkekhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
titmekkekhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
titmekkekhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
titmekkekhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
titmekkekhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
titmekkekhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titmekkekhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titmekkekhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titmekkekhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titmekkekhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
titmekkekhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
titmekkekhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
titmekkekhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
titmekkekhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
titmekkekhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jitmekkek Imperfective P3 Sg Masc Positive
jitmekkekx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jitmekkekli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitmekkeklix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitmekkeklek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitmekkeklekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitmekkeklu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitmekkeklux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitmekkekilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitmekkekilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitmekkekilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitmekkekilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitmekkekilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitmekkekilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitmekkekilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitmekkekilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitmekkekni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitmekkeknix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitmekkekek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitmekkekekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitmekkeku Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitmekkekhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitmekkekhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitmekkekhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitmekkekhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitmekkekhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitmekkekhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitmekkekhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitmekkekhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitmekkekhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitmekkekhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitmekkekhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitmekkekhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitmekkekhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitmekkekhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitmekkekhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitmekkekha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitmekkekhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitmekkekhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jitmekkekhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jitmekkekhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jitmekkekhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jitmekkekhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jitmekkekhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jitmekkekhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jitmekkekhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jitmekkekhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jitmekkekhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jitmekkekhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jitmekkekhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jitmekkekhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jitmekkekhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jitmekkekna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitmekkekniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitmekkekkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitmekkekkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitmekkekhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitmekkekhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitmekkekhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jitmekkekhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jitmekkekhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jitmekkekhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jitmekkekhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitmekkekhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitmekkekhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitmekkekhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitmekkekhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jitmekkekhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jitmekkekhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jitmekkekhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jitmekkekhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jitmekkekhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
titmekkek Imperfective P3 Sg Fem Positive
titmekkekx Imperfective P3 Sg Fem Negative
titmekkekli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmekkeklix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titmekkeklek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmekkeklekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titmekkeklu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmekkeklux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titmekkekilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmekkekilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titmekkekilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmekkekilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titmekkekilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmekkekilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titmekkekilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmekkekilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titmekkekni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmekkeknix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titmekkekek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmekkekekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titmekkeku Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmekkekhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titmekkekhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titmekkekhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titmekkekhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titmekkekhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titmekkekhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titmekkekhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titmekkekhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titmekkekhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titmekkekhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titmekkekhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titmekkekhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titmekkekhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titmekkekhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titmekkekhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titmekkekha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmekkekhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titmekkekhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmekkekhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titmekkekhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmekkekhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titmekkekhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmekkekhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titmekkekhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmekkekhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titmekkekhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmekkekhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titmekkekhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmekkekhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titmekkekhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmekkekhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titmekkekna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmekkekniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titmekkekkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmekkekkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titmekkekhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmekkekhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titmekkekhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
titmekkekhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
titmekkekhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
titmekkekhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
titmekkekhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titmekkekhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titmekkekhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titmekkekhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titmekkekhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
titmekkekhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
titmekkekhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
titmekkekhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
titmekkekhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
titmekkekhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nitmekku Imperfective P1 Pl Positive
nitmekkux Imperfective P1 Pl Negative
nitmekkulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nitmekkulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nitmekkulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nitmekkulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nitmekkulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nitmekkulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nitmekkulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nitmekkulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nitmekkulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nitmekkulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nitmekkuek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nitmekkuekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nitmekkuu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nitmekkuhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nitmekkuhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nitmekkuhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nitmekkuhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nitmekkuhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nitmekkuhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nitmekkuhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nitmekkuhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nitmekkuhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nitmekkuhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nitmekkuhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nitmekkuha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nitmekkuhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nitmekkuhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nitmekkuhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nitmekkuhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nitmekkuhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nitmekkuhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nitmekkuhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nitmekkuhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nitmekkuhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nitmekkuhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nitmekkuhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nitmekkukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nitmekkukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nitmekkuhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nitmekkuhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nitmekkuhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nitmekkuhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nitmekkuhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nitmekkuhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nitmekkuhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nitmekkuhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nitmekkuhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nitmekkuhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nitmekkuhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nitmekkuhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
titmekku Imperfective P2 Pl Positive
titmekkux Imperfective P2 Pl Negative
titmekkuli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
titmekkulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
titmekkulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
titmekkulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
titmekkulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titmekkulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
titmekkulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titmekkulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
titmekkulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
titmekkulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
titmekkulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
titmekkulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
titmekkulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
titmekkulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
titmekkuni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
titmekkunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
titmekkuek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
titmekkuekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
titmekkuu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titmekkuhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
titmekkuhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titmekkuhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
titmekkuhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titmekkuhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
titmekkuhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titmekkuhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
titmekkuhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titmekkuhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
titmekkuhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titmekkuhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
titmekkuhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titmekkuhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
titmekkuhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titmekkuhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
titmekkuha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titmekkuhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
titmekkuhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmekkuhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
titmekkuhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmekkuhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
titmekkuhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmekkuhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
titmekkuhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmekkuhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
titmekkuhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmekkuhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
titmekkuhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmekkuhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
titmekkuhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmekkuhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
titmekkuna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
titmekkuniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
titmekkukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
titmekkukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
titmekkuhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
titmekkuhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
titmekkuhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
titmekkuhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
titmekkuhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
titmekkuhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
titmekkuhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titmekkuhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
titmekkuhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titmekkuhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
titmekkuhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
titmekkuhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
titmekkuhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
titmekkuhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
titmekkuhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
titmekkuhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jitmekku Imperfective P3 Pl Positive
jitmekkux Imperfective P3 Pl Negative
jitmekkuli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jitmekkulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jitmekkulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jitmekkulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jitmekkulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitmekkulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitmekkulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitmekkulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitmekkulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jitmekkulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jitmekkulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jitmekkulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jitmekkulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jitmekkulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jitmekkuni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jitmekkunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jitmekkuek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jitmekkuekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jitmekkuu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitmekkuhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitmekkuhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jitmekkuhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jitmekkuhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jitmekkuhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jitmekkuhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jitmekkuhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jitmekkuhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jitmekkuhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jitmekkuhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jitmekkuhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jitmekkuhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jitmekkuhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jitmekkuhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jitmekkuhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jitmekkuha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitmekkuhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitmekkuhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jitmekkuhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jitmekkuhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jitmekkuhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jitmekkuhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jitmekkuhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jitmekkuhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jitmekkuhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jitmekkuhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jitmekkuhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jitmekkuhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jitmekkuhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jitmekkuhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jitmekkuhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jitmekkuna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jitmekkuniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jitmekkukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jitmekkukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jitmekkuhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jitmekkuhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jitmekkuhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jitmekkuhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jitmekkuhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jitmekkuhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jitmekkuhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jitmekkuhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jitmekkuhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jitmekkuhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jitmekkuhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jitmekkuhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jitmekkuhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jitmekkuhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jitmekkuhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jitmekkuhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tmekkek Imperative P2 Sg Positive
titmekkekx Imperative P2 Sg Negative
tmekkekli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
titmekkeklix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
tmekkeklek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
titmekkeklekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
tmekkeklu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titmekkeklux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmekkekilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titmekkekilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmekkekilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
titmekkekilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
tmekkekilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
titmekkekilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
tmekkekilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
titmekkekilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
tmekkekni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
titmekkeknix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
tmekkekek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
titmekkekekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
tmekkeku Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
titmekkekhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tmekkekhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titmekkekhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkekhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titmekkekhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkekhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titmekkekhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkekhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titmekkekhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkekhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titmekkekhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkekhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titmekkekhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkekhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titmekkekhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkekha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
titmekkekhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tmekkekhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmekkekhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkekhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmekkekhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkekhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmekkekhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkekhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmekkekhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkekhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmekkekhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkekhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmekkekhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkekhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmekkekhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkekna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
titmekkekniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
tmekkekkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
titmekkekkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
tmekkekhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
titmekkekhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
tmekkekhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
titmekkekhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkekhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
titmekkekhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkekhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titmekkekhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkekhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titmekkekhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkekhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
titmekkekhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkekhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
titmekkekhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkekhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
titmekkekhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tmekku Imperative P2 Pl Positive
titmekkux Imperative P2 Pl Negative
tmekkuli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
titmekkulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
tmekkulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
titmekkulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
tmekkulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titmekkulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titmekkulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
titmekkulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
tmekkulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
titmekkulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
tmekkulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
titmekkulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
tmekkuni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
titmekkunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
tmekkuek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
titmekkuekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
tmekkuu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
titmekkuhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkuhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
titmekkuhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tmekkuhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
titmekkuhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tmekkuhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
titmekkuhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tmekkuhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
titmekkuhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tmekkuhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
titmekkuhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tmekkuhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
titmekkuhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tmekkuhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
titmekkuhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tmekkuha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
titmekkuhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkuhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
titmekkuhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tmekkuhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
titmekkuhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tmekkuhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
titmekkuhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tmekkuhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
titmekkuhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tmekkuhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
titmekkuhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tmekkuhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
titmekkuhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tmekkuhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
titmekkuhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tmekkuna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
titmekkuniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
tmekkukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
titmekkukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
tmekkuhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
titmekkuhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
tmekkuhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
titmekkuhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tmekkuhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
titmekkuhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tmekkuhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
titmekkuhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tmekkuhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
titmekkuhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tmekkuhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
titmekkuhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tmekkuhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
titmekkuhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tmekkuhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
titmekkuhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative