nadar

Part of speech
Verb I  
English gloss
to watch
to keep watch
to observe 
Root
n-d-r2 
Features
 
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
ndart Perfective P1 Sg Positive
ndartx Perfective P1 Sg Negative
ndartlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ndartlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ndartlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ndartlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ndartilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ndartilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ndartilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ndartilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ndartilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ndartilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ndartek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ndartekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ndartu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ndarthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ndarthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ndarthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ndarthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ndarthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ndarthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ndarthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ndarthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ndarthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ndarthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ndarthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ndartha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ndarthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ndarthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ndarthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ndarthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ndarthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ndarthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ndarthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ndarthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ndarthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ndarthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ndarthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ndartkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ndartkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ndarthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ndarthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ndarthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ndarthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ndarthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ndarthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ndarthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ndarthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ndarthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ndarthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ndarthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ndarthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ndart Perfective P2 Sg Positive
ndartx Perfective P2 Sg Negative
ndartli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ndartlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ndartlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ndartlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ndartlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ndartlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ndartilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ndartilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ndartilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ndartilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ndartilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ndartilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ndartilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ndartilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ndartni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ndartnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ndartek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ndartekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ndartu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ndarthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ndarthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ndarthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ndarthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ndarthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ndarthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ndarthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ndarthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ndarthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ndarthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ndarthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ndarthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ndarthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ndarthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ndarthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ndartha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ndarthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ndarthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ndarthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ndarthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ndarthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ndarthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ndarthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ndarthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ndarthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ndarthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ndarthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ndarthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ndarthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ndarthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ndarthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ndartna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ndartniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ndartkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ndartkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ndarthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ndarthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ndarthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
ndarthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
ndarthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ndarthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ndarthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ndarthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ndarthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ndarthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ndarthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
ndarthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
ndarthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ndarthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ndarthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ndarthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
nadar Perfective P3 Sg Masc Positive
nadarx Perfective P3 Sg Masc Negative
nadarli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nadarlix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nadarlek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nadarlekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nadarlu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nadarlux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nadarilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nadarilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nadarilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nadarilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nadarilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nadarilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nadarilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nadarilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nadarni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nadarnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nadarek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nadarekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nadaru Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nadarhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nadarhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nadarhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nadarhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nadarhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nadarhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nadarhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nadarhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nadarhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nadarhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nadarhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nadarhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nadarhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nadarhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nadarhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nadarha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nadarhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nadarhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nadarhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nadarhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nadarhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nadarhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nadarhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nadarhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nadarhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nadarhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nadarhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nadarhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nadarhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nadarhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nadarhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nadarna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nadarniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nadarkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nadarkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nadarhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nadarhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nadarhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
nadarhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
nadarhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
nadarhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
nadarhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nadarhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nadarhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nadarhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nadarhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
nadarhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
nadarhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
nadarhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
nadarhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
nadarhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
nadret Perfective P3 Sg Fem Positive
nadritx Perfective P3 Sg Fem Negative
nadretli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nadretlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nadretlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nadretlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nadretlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nadretlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nadritilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nadritilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nadritilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nadritilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nadritilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nadritilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nadritilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nadritilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nadritni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nadritnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nadritek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nadritekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nadritu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nadrithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nadrithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nadrithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nadrithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nadrithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nadrithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nadrithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nadrithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nadrithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nadrithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nadrithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nadrithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nadrithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nadrithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nadrithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nadritha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nadrithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nadrithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nadrithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nadrithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nadrithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nadrithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nadrithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nadrithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nadrithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nadrithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nadrithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nadrithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nadrithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nadrithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nadrithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nadritna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nadritniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nadritkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nadritkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nadrithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nadrithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nadrithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
nadrithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
nadrithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
nadrithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
nadrithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nadrithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nadrithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nadrithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nadrithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
nadrithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
nadrithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
nadrithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
nadrithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
nadrithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
ndarna Perfective P1 Pl Positive
ndarniex Perfective P1 Pl Negative
ndarnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ndarnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ndarnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ndarnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ndarnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ndarnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ndarnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ndarnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ndarnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ndarnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ndarnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ndarniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ndarnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ndarnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ndarniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ndarnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ndarniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ndarnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ndarniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ndarnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ndarniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ndarnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ndarniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ndarnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ndarnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ndarnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ndarniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ndarnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ndarniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ndarnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ndarniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ndarnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ndarniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ndarnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ndarniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ndarnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ndarniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ndarnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ndarniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ndarnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ndarniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ndarnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ndarniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ndarnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ndarniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ndarnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ndarniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ndarnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ndarniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ndarnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ndartu Perfective P2 Pl Positive
ndartux Perfective P2 Pl Negative
ndartuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ndartulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ndartulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ndartulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ndartulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ndartulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ndartulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ndartulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ndartulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ndartulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ndartulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ndartulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ndartulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ndartulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ndartuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ndartunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ndartuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ndartuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ndartuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ndartuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ndartuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ndartuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ndartuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ndartuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ndartuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ndartuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ndartuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ndartuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ndartuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ndartuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ndartuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ndartuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ndartuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ndartuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ndartuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ndartuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ndartuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ndartuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ndartuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ndartuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ndartuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ndartuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ndartuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ndartuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ndartuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ndartuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ndartuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ndartuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ndartuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ndartuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ndartuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ndartuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ndartukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ndartukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ndartuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ndartuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ndartuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
ndartuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ndartuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ndartuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ndartuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ndartuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ndartuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ndartuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ndartuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
ndartuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ndartuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ndartuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ndartuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ndartuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nadru Perfective P3 Pl Positive
nadrux Perfective P3 Pl Negative
nadruli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
nadrulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
nadrulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
nadrulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
nadrulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nadrulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nadrulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nadrulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nadrulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
nadrulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
nadrulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
nadrulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
nadrulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
nadrulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
nadruni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
nadrunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
nadruek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
nadruekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
nadruu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nadruhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nadruhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
nadruhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
nadruhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nadruhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nadruhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nadruhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nadruhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nadruhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nadruhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
nadruhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
nadruhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nadruhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nadruhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nadruhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nadruha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nadruhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nadruhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
nadruhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
nadruhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nadruhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nadruhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nadruhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nadruhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nadruhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nadruhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
nadruhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
nadruhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nadruhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nadruhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nadruhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nadruna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
nadruniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
nadrukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
nadrukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
nadruhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
nadruhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
nadruhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
nadruhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
nadruhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nadruhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nadruhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nadruhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nadruhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nadruhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nadruhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
nadruhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
nadruhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nadruhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nadruhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nadruhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nondor Imperfective P1 Sg Positive
nondorx Imperfective P1 Sg Negative
nondorlek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nondorlekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nondorlu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nondorlux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nondorilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nondorilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nondorilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nondorilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nondorilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nondorilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nondorek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nondorekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nondoru Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nondorhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nondorhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nondorhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nondorhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nondorhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nondorhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nondorhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nondorhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nondorhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nondorhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nondorhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nondorha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nondorhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nondorhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nondorhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nondorhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nondorhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nondorhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nondorhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nondorhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nondorhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nondorhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nondorhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nondorkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nondorkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nondorhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nondorhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nondorhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nondorhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nondorhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nondorhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nondorhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nondorhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nondorhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nondorhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nondorhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nondorhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tondor Imperfective P2 Sg Positive
tondorx Imperfective P2 Sg Negative
tondorli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tondorlix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tondorlek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tondorlekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tondorlu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tondorlux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tondorilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tondorilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tondorilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tondorilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tondorilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tondorilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tondorilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tondorilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tondorni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tondornix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tondorek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tondorekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tondoru Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tondorhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tondorhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tondorhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tondorhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tondorhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tondorhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tondorhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tondorhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tondorhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tondorhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tondorhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tondorhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tondorhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tondorhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tondorhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tondorha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tondorhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tondorhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tondorhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tondorhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tondorhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tondorhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tondorhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tondorhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tondorhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tondorhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tondorhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tondorhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tondorhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tondorhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tondorhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tondorna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tondorniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tondorkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tondorkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tondorhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tondorhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tondorhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tondorhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tondorhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tondorhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tondorhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tondorhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tondorhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tondorhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tondorhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tondorhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tondorhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tondorhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tondorhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tondorhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jondor Imperfective P3 Sg Masc Positive
jondorx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jondorli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jondorlix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jondorlek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jondorlekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jondorlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jondorlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jondorilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jondorilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jondorilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jondorilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jondorilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jondorilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jondorilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jondorilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jondorni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jondornix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jondorek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jondorekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jondoru Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jondorhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jondorhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jondorhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jondorhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jondorhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jondorhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jondorhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jondorhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jondorhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jondorhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jondorhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jondorhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jondorhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jondorhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jondorhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jondorha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jondorhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jondorhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jondorhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jondorhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jondorhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jondorhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jondorhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jondorhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jondorhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jondorhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jondorhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jondorhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jondorhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jondorhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jondorhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jondorna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jondorniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jondorkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jondorkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jondorhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jondorhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jondorhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jondorhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jondorhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jondorhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jondorhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jondorhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jondorhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jondorhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jondorhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jondorhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jondorhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jondorhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jondorhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jondorhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tondor Imperfective P3 Sg Fem Positive
tondorx Imperfective P3 Sg Fem Negative
tondorli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tondorlix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tondorlek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tondorlekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tondorlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tondorlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tondorilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tondorilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tondorilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tondorilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tondorilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tondorilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tondorilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tondorilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tondorni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tondornix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tondorek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tondorekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tondoru Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tondorhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tondorhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tondorhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tondorhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tondorhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tondorhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tondorhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tondorhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tondorhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tondorhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tondorhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tondorhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tondorhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tondorhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tondorhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tondorha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tondorhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tondorhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tondorhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tondorhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tondorhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tondorhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tondorhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tondorhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tondorhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tondorhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tondorhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tondorhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tondorhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tondorhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tondorhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tondorna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tondorniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tondorkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tondorkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tondorhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tondorhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tondorhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tondorhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tondorhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tondorhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tondorhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tondorhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tondorhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tondorhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tondorhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tondorhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tondorhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tondorhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tondorhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tondorhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nondru Imperfective P1 Pl Positive
nondrux Imperfective P1 Pl Negative
nondrulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nondrulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nondrulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nondrulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nondrulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nondrulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nondrulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nondrulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nondrulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nondrulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nondruek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nondruekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nondruu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nondruhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nondruhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nondruhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nondruhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nondruhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nondruhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nondruhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nondruhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nondruhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nondruhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nondruhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nondruha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nondruhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nondruhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nondruhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nondruhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nondruhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nondruhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nondruhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nondruhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nondruhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nondruhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nondruhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nondrukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nondrukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nondruhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nondruhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nondruhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nondruhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nondruhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nondruhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nondruhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nondruhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nondruhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nondruhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nondruhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nondruhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tondru Imperfective P2 Pl Positive
tondrux Imperfective P2 Pl Negative
tondruli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tondrulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tondrulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tondrulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tondrulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tondrulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tondrulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tondrulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tondrulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tondrulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tondrulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tondrulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tondrulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tondrulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tondruni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tondrunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tondruek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tondruekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tondruu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tondruhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tondruhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tondruhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tondruhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tondruhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tondruhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tondruhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tondruhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tondruhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tondruhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tondruhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tondruhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tondruhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tondruhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tondruhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tondruha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tondruhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tondruhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tondruhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tondruhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tondruhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tondruhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tondruhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tondruhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tondruhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tondruhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tondruhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tondruhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tondruhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tondruhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tondruhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tondruna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tondruniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tondrukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tondrukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tondruhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tondruhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tondruhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tondruhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tondruhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tondruhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tondruhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tondruhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tondruhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tondruhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tondruhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tondruhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tondruhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tondruhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tondruhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tondruhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jondru Imperfective P3 Pl Positive
jondrux Imperfective P3 Pl Negative
jondruli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jondrulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jondrulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jondrulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jondrulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jondrulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jondrulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jondrulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jondrulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jondrulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jondrulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jondrulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jondrulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jondrulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jondruni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jondrunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jondruek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jondruekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jondruu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jondruhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jondruhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jondruhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jondruhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jondruhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jondruhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jondruhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jondruhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jondruhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jondruhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jondruhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jondruhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jondruhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jondruhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jondruhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jondruha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jondruhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jondruhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jondruhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jondruhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jondruhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jondruhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jondruhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jondruhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jondruhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jondruhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jondruhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jondruhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jondruhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jondruhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jondruhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jondruna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jondruniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jondrukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jondrukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jondruhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jondruhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jondruhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jondruhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jondruhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jondruhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jondruhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jondruhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jondruhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jondruhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jondruhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jondruhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jondruhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jondruhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jondruhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jondruhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ondor Imperative P2 Sg Positive
tondorx Imperative P2 Sg Negative
ondorli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tondorlix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
ondorlek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tondorlekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
ondorlu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tondorlux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ondorilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tondorilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ondorilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tondorilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
ondorilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tondorilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
ondorilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tondorilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
ondorni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tondornix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
ondorek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tondorekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
ondoru Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tondorhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ondorhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tondorhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ondorhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tondorhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ondorhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tondorhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ondorhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tondorhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ondorhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tondorhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ondorhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tondorhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ondorhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tondorhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ondorha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tondorhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ondorhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tondorhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ondorhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tondorhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ondorhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tondorhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ondorhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tondorhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ondorhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tondorhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ondorhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tondorhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ondorhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tondorhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ondorna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tondorniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
ondorkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tondorkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
ondorhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tondorhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
ondorhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tondorhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
ondorhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tondorhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ondorhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tondorhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ondorhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tondorhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ondorhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tondorhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
ondorhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tondorhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ondorhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tondorhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ondru Imperative P2 Pl Positive
tondrux Imperative P2 Pl Negative
ondruli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tondrulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
ondrulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tondrulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
ondrulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tondrulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ondrulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tondrulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ondrulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tondrulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
ondrulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tondrulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
ondrulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tondrulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
ondruni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tondrunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
ondruek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tondruekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
ondruu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tondruhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ondruhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tondruhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ondruhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tondruhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ondruhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tondruhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ondruhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tondruhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ondruhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tondruhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ondruhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tondruhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ondruhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tondruhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ondruha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tondruhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ondruhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tondruhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ondruhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tondruhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ondruhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tondruhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ondruhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tondruhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ondruhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tondruhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ondruhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tondruhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ondruhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tondruhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ondruna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tondruniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
ondrukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tondrukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
ondruhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tondruhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
ondruhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tondruhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ondruhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tondruhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ondruhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tondruhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ondruhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tondruhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ondruhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tondruhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ondruhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tondruhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ondruhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tondruhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative