ntadar

Part of speech
Verb VIII  
English gloss
clean/wash oneself 
Root
n-d-r2 
Features
 
Source(s)
Spagnol2011

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
ntdart Perfective P1 Sg Positive
ntdartx Perfective P1 Sg Negative
ntdartlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ntdartlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ntdartlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ntdartlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ntdartilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ntdartilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ntdartilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ntdartilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ntdartilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ntdartilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ntdartek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
ntdartekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
ntdartu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
ntdarthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
ntdarthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntdarthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntdarthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntdarthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntdarthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntdarthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntdarthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntdarthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntdarthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntdarthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntdartha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
ntdarthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
ntdarthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntdarthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntdarthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntdarthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntdarthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntdarthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntdarthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntdarthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntdarthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntdarthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntdartkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
ntdartkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
ntdarthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
ntdarthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
ntdarthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ntdarthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ntdarthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntdarthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntdarthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntdarthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntdarthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ntdarthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ntdarthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ntdarthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ntdart Perfective P2 Sg Positive
ntdartx Perfective P2 Sg Negative
ntdartli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ntdartlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ntdartlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ntdartlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ntdartlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ntdartlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ntdartilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ntdartilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ntdartilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ntdartilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ntdartilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ntdartilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ntdartilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ntdartilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ntdartni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
ntdartnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
ntdartek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
ntdartekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
ntdartu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
ntdarthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ntdarthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntdarthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntdarthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntdarthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntdarthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntdarthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntdarthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntdarthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntdarthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntdarthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntdarthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntdarthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntdarthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntdarthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntdartha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
ntdarthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ntdarthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntdarthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntdarthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntdarthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntdarthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntdarthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntdarthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntdarthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntdarthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntdarthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntdarthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntdarthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntdarthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntdarthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntdartna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
ntdartniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
ntdartkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
ntdartkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
ntdarthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
ntdarthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
ntdarthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
ntdarthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
ntdarthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
ntdarthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ntdarthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntdarthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntdarthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntdarthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntdarthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
ntdarthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
ntdarthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
ntdarthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ntdarthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
ntdarthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ntadar Perfective P3 Sg Masc Positive
ntadarx Perfective P3 Sg Masc Negative
ntadarli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntadarlix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntadarlek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntadarlekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntadarlu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntadarlux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntadarilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntadarilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntadarilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntadarilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntadarilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntadarilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntadarilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntadarilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntadarni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntadarnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntadarek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntadarekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntadaru Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntadarhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntadarhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntadarhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntadarhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntadarhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntadarhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntadarhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntadarhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntadarhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntadarhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntadarhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntadarhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntadarhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntadarhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntadarhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntadarha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntadarhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntadarhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntadarhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntadarhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntadarhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntadarhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntadarhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntadarhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntadarhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntadarhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntadarhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntadarhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntadarhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntadarhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntadarhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntadarna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntadarniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntadarkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntadarkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntadarhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntadarhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntadarhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
ntadarhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
ntadarhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
ntadarhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
ntadarhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntadarhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntadarhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntadarhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntadarhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
ntadarhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
ntadarhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
ntadarhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
ntadarhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
ntadarhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
ntadret Perfective P3 Sg Fem Positive
ntadritx Perfective P3 Sg Fem Negative
ntadretli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntadretlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntadretlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntadretlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntadretlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntadretlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntadritilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntadritilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntadritilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntadritilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntadritilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntadritilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntadritilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntadritilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntadritni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntadritnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntadritek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntadritekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntadritu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntadrithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntadrithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntadrithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntadrithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntadrithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntadrithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntadrithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntadrithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntadrithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntadrithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntadrithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntadrithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntadrithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntadrithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntadrithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntadritha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntadrithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntadrithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntadrithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntadrithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntadrithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntadrithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntadrithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntadrithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntadrithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntadrithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntadrithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntadrithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntadrithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntadrithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntadrithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntadritna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntadritniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntadritkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntadritkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntadrithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntadrithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntadrithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
ntadrithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
ntadrithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
ntadrithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
ntadrithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntadrithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntadrithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntadrithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntadrithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
ntadrithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
ntadrithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
ntadrithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
ntadrithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
ntadrithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
ntdarna Perfective P1 Pl Positive
ntdarniex Perfective P1 Pl Negative
ntdarnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ntdarnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ntdarnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ntdarnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ntdarnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ntdarnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ntdarnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ntdarnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ntdarnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ntdarnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ntdarnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
ntdarniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
ntdarnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
ntdarnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
ntdarniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntdarnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntdarniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntdarnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntdarniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntdarnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntdarniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntdarnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntdarniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntdarnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntdarnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
ntdarnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
ntdarniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntdarnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntdarniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntdarnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntdarniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntdarnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntdarniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntdarnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntdarniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntdarnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntdarniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
ntdarnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
ntdarniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
ntdarnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
ntdarniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ntdarnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ntdarniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntdarnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntdarniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntdarnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntdarniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ntdarnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ntdarniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ntdarnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ntdartu Perfective P2 Pl Positive
ntdartux Perfective P2 Pl Negative
ntdartuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ntdartulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ntdartulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ntdartulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ntdartulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ntdartulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ntdartulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ntdartulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ntdartulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ntdartulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ntdartulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ntdartulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ntdartulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ntdartulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ntdartuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
ntdartunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
ntdartuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
ntdartuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
ntdartuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
ntdartuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ntdartuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntdartuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntdartuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntdartuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntdartuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntdartuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntdartuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntdartuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntdartuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntdartuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntdartuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntdartuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntdartuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntdartuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntdartuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
ntdartuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ntdartuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntdartuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntdartuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntdartuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntdartuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntdartuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntdartuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntdartuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntdartuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntdartuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntdartuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntdartuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntdartuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntdartuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntdartuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
ntdartuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
ntdartukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
ntdartukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
ntdartuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
ntdartuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
ntdartuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
ntdartuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ntdartuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ntdartuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ntdartuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntdartuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntdartuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntdartuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntdartuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
ntdartuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ntdartuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ntdartuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ntdartuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ntdartuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ntadru Perfective P3 Pl Positive
ntadrux Perfective P3 Pl Negative
ntadruli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
ntadrulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
ntadrulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
ntadrulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
ntadrulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntadrulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntadrulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntadrulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntadrulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
ntadrulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
ntadrulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
ntadrulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
ntadrulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
ntadrulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
ntadruni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
ntadrunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
ntadruek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
ntadruekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
ntadruu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntadruhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntadruhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
ntadruhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntadruhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
ntadruhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntadruhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
ntadruhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntadruhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
ntadruhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntadruhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
ntadruhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntadruhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
ntadruhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntadruhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
ntadruhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntadruha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntadruhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntadruhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
ntadruhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntadruhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
ntadruhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntadruhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
ntadruhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntadruhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
ntadruhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntadruhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
ntadruhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntadruhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
ntadruhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntadruhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
ntadruhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntadruna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
ntadruniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
ntadrukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
ntadrukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
ntadruhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
ntadruhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
ntadruhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
ntadruhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ntadruhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
ntadruhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ntadruhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
ntadruhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntadruhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
ntadruhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntadruhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
ntadruhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ntadruhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
ntadruhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ntadruhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
ntadruhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nintadar Imperfective P1 Sg Positive
nintadarx Imperfective P1 Sg Negative
nintadarlek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nintadarlekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nintadarlu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nintadarlux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nintadarilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nintadarilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nintadarilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nintadarilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nintadarilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nintadarilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nintadarek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nintadarekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nintadaru Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nintadarhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nintadarhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nintadarhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nintadarhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nintadarhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nintadarhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nintadarhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nintadarhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nintadarhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nintadarhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nintadarhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nintadarha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nintadarhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nintadarhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nintadarhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nintadarhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nintadarhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nintadarhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nintadarhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nintadarhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nintadarhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nintadarhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nintadarhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nintadarkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nintadarkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nintadarhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nintadarhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nintadarhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nintadarhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nintadarhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nintadarhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nintadarhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nintadarhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nintadarhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nintadarhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nintadarhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nintadarhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tintadar Imperfective P2 Sg Positive
tintadarx Imperfective P2 Sg Negative
tintadarli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tintadarlix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tintadarlek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tintadarlekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tintadarlu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tintadarlux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tintadarilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tintadarilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tintadarilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tintadarilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tintadarilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tintadarilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tintadarilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tintadarilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tintadarni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tintadarnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tintadarek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tintadarekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tintadaru Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tintadarhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tintadarhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tintadarhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tintadarhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tintadarhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tintadarhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tintadarhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tintadarhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tintadarhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tintadarhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tintadarhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tintadarhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tintadarhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tintadarhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tintadarhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tintadarha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tintadarhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tintadarhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintadarhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tintadarhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintadarhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tintadarhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintadarhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tintadarhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintadarhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tintadarhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintadarhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tintadarhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintadarhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tintadarhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintadarhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tintadarna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tintadarniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tintadarkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tintadarkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tintadarhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tintadarhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tintadarhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tintadarhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tintadarhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tintadarhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tintadarhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tintadarhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tintadarhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tintadarhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tintadarhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tintadarhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tintadarhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tintadarhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tintadarhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tintadarhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jintadar Imperfective P3 Sg Masc Positive
jintadarx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jintadarli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jintadarlix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jintadarlek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jintadarlekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jintadarlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jintadarlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jintadarilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jintadarilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jintadarilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jintadarilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jintadarilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jintadarilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jintadarilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jintadarilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jintadarni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jintadarnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jintadarek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jintadarekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jintadaru Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jintadarhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jintadarhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jintadarhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jintadarhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jintadarhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jintadarhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jintadarhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jintadarhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jintadarhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jintadarhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jintadarhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jintadarhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jintadarhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jintadarhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jintadarhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jintadarha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jintadarhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jintadarhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jintadarhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jintadarhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jintadarhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jintadarhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jintadarhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jintadarhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jintadarhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jintadarhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jintadarhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jintadarhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jintadarhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jintadarhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jintadarhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jintadarna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jintadarniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jintadarkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jintadarkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jintadarhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jintadarhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jintadarhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jintadarhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jintadarhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jintadarhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jintadarhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jintadarhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jintadarhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jintadarhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jintadarhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jintadarhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jintadarhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jintadarhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jintadarhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jintadarhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tintadar Imperfective P3 Sg Fem Positive
tintadarx Imperfective P3 Sg Fem Negative
tintadarli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintadarlix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tintadarlek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintadarlekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tintadarlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintadarlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tintadarilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintadarilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tintadarilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintadarilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tintadarilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintadarilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tintadarilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintadarilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tintadarni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintadarnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tintadarek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintadarekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tintadaru Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintadarhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tintadarhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tintadarhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tintadarhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tintadarhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tintadarhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tintadarhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tintadarhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tintadarhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tintadarhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tintadarhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tintadarhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tintadarhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tintadarhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tintadarhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tintadarha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintadarhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tintadarhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintadarhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tintadarhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintadarhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tintadarhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintadarhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tintadarhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintadarhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tintadarhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintadarhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tintadarhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintadarhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tintadarhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintadarhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tintadarna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintadarniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tintadarkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintadarkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tintadarhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintadarhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tintadarhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tintadarhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tintadarhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tintadarhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tintadarhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tintadarhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tintadarhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tintadarhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tintadarhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tintadarhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tintadarhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tintadarhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tintadarhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tintadarhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nintadru Imperfective P1 Pl Positive
nintadrux Imperfective P1 Pl Negative
nintadrulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nintadrulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nintadrulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nintadrulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nintadrulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nintadrulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nintadrulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nintadrulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nintadrulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nintadrulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nintadruek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nintadruekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nintadruu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nintadruhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nintadruhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nintadruhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nintadruhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nintadruhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nintadruhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nintadruhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nintadruhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nintadruhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nintadruhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nintadruhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nintadruha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nintadruhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nintadruhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nintadruhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nintadruhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nintadruhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nintadruhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nintadruhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nintadruhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nintadruhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nintadruhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nintadruhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nintadrukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nintadrukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nintadruhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nintadruhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nintadruhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nintadruhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nintadruhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nintadruhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nintadruhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nintadruhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nintadruhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nintadruhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nintadruhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nintadruhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tintadru Imperfective P2 Pl Positive
tintadrux Imperfective P2 Pl Negative
tintadruli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tintadrulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tintadrulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tintadrulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tintadrulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tintadrulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tintadrulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tintadrulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tintadrulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tintadrulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tintadrulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tintadrulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tintadrulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tintadrulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tintadruni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tintadrunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tintadruek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tintadruekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tintadruu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tintadruhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tintadruhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tintadruhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tintadruhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tintadruhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tintadruhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tintadruhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tintadruhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tintadruhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tintadruhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tintadruhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tintadruhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tintadruhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tintadruhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tintadruhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tintadruha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tintadruhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tintadruhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintadruhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tintadruhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintadruhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tintadruhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintadruhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tintadruhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintadruhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tintadruhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintadruhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tintadruhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintadruhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tintadruhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintadruhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tintadruna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tintadruniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tintadrukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tintadrukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tintadruhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tintadruhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tintadruhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tintadruhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tintadruhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tintadruhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tintadruhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tintadruhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tintadruhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tintadruhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tintadruhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tintadruhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tintadruhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tintadruhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tintadruhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tintadruhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jintadru Imperfective P3 Pl Positive
jintadrux Imperfective P3 Pl Negative
jintadruli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jintadrulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jintadrulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jintadrulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jintadrulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jintadrulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jintadrulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jintadrulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jintadrulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jintadrulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jintadrulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jintadrulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jintadrulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jintadrulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jintadruni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jintadrunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jintadruek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jintadruekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jintadruu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jintadruhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jintadruhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jintadruhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jintadruhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jintadruhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jintadruhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jintadruhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jintadruhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jintadruhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jintadruhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jintadruhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jintadruhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jintadruhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jintadruhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jintadruhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jintadruha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jintadruhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jintadruhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jintadruhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jintadruhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jintadruhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jintadruhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jintadruhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jintadruhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jintadruhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jintadruhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jintadruhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jintadruhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jintadruhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jintadruhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jintadruhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jintadruna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jintadruniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jintadrukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jintadrukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jintadruhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jintadruhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jintadruhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jintadruhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jintadruhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jintadruhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jintadruhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jintadruhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jintadruhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jintadruhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jintadruhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jintadruhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jintadruhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jintadruhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jintadruhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jintadruhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
ntadar Imperative P2 Sg Positive
tintadarx Imperative P2 Sg Negative
ntadarli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tintadarlix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
ntadarlek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tintadarlekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
ntadarlu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tintadarlux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ntadarilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tintadarilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ntadarilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tintadarilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
ntadarilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tintadarilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
ntadarilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tintadarilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
ntadarni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tintadarnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
ntadarek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tintadarekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
ntadaru Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tintadarhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
ntadarhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tintadarhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntadarhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tintadarhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntadarhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tintadarhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntadarhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tintadarhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntadarhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tintadarhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntadarhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tintadarhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntadarhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tintadarhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntadarha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tintadarhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
ntadarhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintadarhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntadarhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintadarhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntadarhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintadarhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntadarhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintadarhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntadarhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintadarhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntadarhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintadarhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntadarhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintadarhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntadarna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tintadarniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
ntadarkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tintadarkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
ntadarhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tintadarhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
ntadarhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tintadarhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
ntadarhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tintadarhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
ntadarhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tintadarhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntadarhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tintadarhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntadarhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tintadarhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
ntadarhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tintadarhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
ntadarhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tintadarhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
ntadru Imperative P2 Pl Positive
tintadrux Imperative P2 Pl Negative
ntadruli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tintadrulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
ntadrulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tintadrulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
ntadrulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tintadrulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ntadrulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tintadrulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ntadrulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tintadrulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
ntadrulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tintadrulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
ntadrulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tintadrulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
ntadruni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tintadrunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
ntadruek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tintadruekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
ntadruu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tintadruhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
ntadruhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tintadruhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
ntadruhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tintadruhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
ntadruhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tintadruhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
ntadruhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tintadruhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
ntadruhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tintadruhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
ntadruhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tintadruhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
ntadruhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tintadruhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
ntadruha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tintadruhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
ntadruhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tintadruhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
ntadruhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tintadruhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
ntadruhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tintadruhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
ntadruhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tintadruhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
ntadruhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tintadruhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
ntadruhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tintadruhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
ntadruhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tintadruhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
ntadruna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tintadruniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
ntadrukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tintadrukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
ntadruhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tintadruhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
ntadruhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tintadruhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
ntadruhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tintadruhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
ntadruhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tintadruhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
ntadruhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tintadruhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
ntadruhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tintadruhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
ntadruhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tintadruhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
ntadruhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tintadruhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative