naqqax

Part of speech
Verb II  
English gloss
to chisel
to sculpt
to carve
to whittle
to scrape 
Root
n-q-x 
Features
 
Source(s)
Spagnol2011, Falzon2013

Related entries

Show all forms

Surface form Aspect Subject Direct Object Indirect Object Polarity
     
naqqaxt Perfective P1 Sg Positive
naqqaxtx Perfective P1 Sg Negative
naqqaxtlek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
naqqaxtlekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
naqqaxtlu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
naqqaxtlux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
naqqaxtilha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
naqqaxtilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
naqqaxtilkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
naqqaxtilkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
naqqaxtilhom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
naqqaxtilhomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
naqqaxtek Perfective P1 Sg P2 Sg Positive
naqqaxtekx Perfective P1 Sg P2 Sg Negative
naqqaxtu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
naqqaxthux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
naqqaxthulek Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
naqqaxthulekx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
naqqaxthulu Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
naqqaxthulux Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
naqqaxthulha Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
naqqaxthulhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
naqqaxthulkom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
naqqaxthulkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
naqqaxthulhom Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
naqqaxthulhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
naqqaxtha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
naqqaxthiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
naqqaxthielek Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
naqqaxthilekx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
naqqaxthielu Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
naqqaxthilux Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
naqqaxthielha Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
naqqaxthilhiex Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
naqqaxthielkom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
naqqaxthilkomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
naqqaxthielhom Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
naqqaxthilhomx Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
naqqaxtkom Perfective P1 Sg P2 Pl Positive
naqqaxtkomx Perfective P1 Sg P2 Pl Negative
naqqaxthom Perfective P1 Sg P3 Pl Positive
naqqaxthomx Perfective P1 Sg P3 Pl Negative
naqqaxthomlek Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
naqqaxthomlekx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
naqqaxthomlu Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqaxthomlux Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqaxthomlha Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqaxthomlhiex Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqaxthomlkom Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
naqqaxthomlkomx Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
naqqaxthomlhom Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
naqqaxthomlhomx Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
naqqaxt Perfective P2 Sg Positive
naqqaxtx Perfective P2 Sg Negative
naqqaxtli Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
naqqaxtlix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
naqqaxtlek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
naqqaxtlekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
naqqaxtlu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
naqqaxtlux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
naqqaxtilha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
naqqaxtilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
naqqaxtilna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
naqqaxtilniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
naqqaxtilkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
naqqaxtilkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
naqqaxtilhom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
naqqaxtilhomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
naqqaxtni Perfective P2 Sg P1 Sg Positive
naqqaxtnix Perfective P2 Sg P1 Sg Negative
naqqaxtek Perfective P2 Sg P2 Sg Positive
naqqaxtekx Perfective P2 Sg P2 Sg Negative
naqqaxtu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
naqqaxthux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
naqqaxthuli Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
naqqaxthulix Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
naqqaxthulek Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
naqqaxthulekx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
naqqaxthulu Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
naqqaxthulux Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
naqqaxthulha Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
naqqaxthulhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
naqqaxthulna Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
naqqaxthulniex Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
naqqaxthulkom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
naqqaxthulkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
naqqaxthulhom Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
naqqaxthulhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
naqqaxtha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
naqqaxthiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
naqqaxthieli Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
naqqaxthilix Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
naqqaxthielek Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
naqqaxthilekx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
naqqaxthielu Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
naqqaxthilux Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
naqqaxthielha Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
naqqaxthilhiex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
naqqaxthielna Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
naqqaxthilniex Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
naqqaxthielkom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
naqqaxthilkomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
naqqaxthielhom Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
naqqaxthilhomx Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
naqqaxtna Perfective P2 Sg P1 Pl Positive
naqqaxtniex Perfective P2 Sg P1 Pl Negative
naqqaxtkom Perfective P2 Sg P2 Pl Positive
naqqaxtkomx Perfective P2 Sg P2 Pl Negative
naqqaxthom Perfective P2 Sg P3 Pl Positive
naqqaxthomx Perfective P2 Sg P3 Pl Negative
naqqaxthomli Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
naqqaxthomlix Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
naqqaxthomlek Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
naqqaxthomlekx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
naqqaxthomlu Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqaxthomlux Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqaxthomlha Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqaxthomlhiex Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqaxthomlna Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
naqqaxthomlniex Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
naqqaxthomlkom Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
naqqaxthomlkomx Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
naqqaxthomlhom Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
naqqaxthomlhomx Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
naqqax Perfective P3 Sg Masc Positive
naqqaxx Perfective P3 Sg Masc Negative
naqqaxli Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
naqqaxlix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
naqqaxlek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
naqqaxlekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
naqqaxlu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
naqqaxlux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
naqqaxilha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
naqqaxilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
naqqaxilna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
naqqaxilniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
naqqaxilkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
naqqaxilkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
naqqaxilhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
naqqaxilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
naqqaxni Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
naqqaxnix Perfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
naqqaxek Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
naqqaxekx Perfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
naqqaxu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
naqqaxhux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
naqqaxhuli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
naqqaxhulix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
naqqaxhulek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
naqqaxhulekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
naqqaxhulu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
naqqaxhulux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
naqqaxhulha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
naqqaxhulhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
naqqaxhulna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
naqqaxhulniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
naqqaxhulkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
naqqaxhulkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
naqqaxhulhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
naqqaxhulhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
naqqaxha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
naqqaxhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
naqqaxhieli Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
naqqaxhilix Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
naqqaxhielek Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
naqqaxhilekx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
naqqaxhielu Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
naqqaxhilux Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
naqqaxhielha Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
naqqaxhilhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
naqqaxhielna Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
naqqaxhilniex Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
naqqaxhielkom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
naqqaxhilkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
naqqaxhielhom Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
naqqaxhilhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
naqqaxna Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
naqqaxniex Perfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
naqqaxkom Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
naqqaxkomx Perfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
naqqaxhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
naqqaxhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
naqqaxhomli Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
naqqaxhomlix Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
naqqaxhomlek Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
naqqaxhomlekx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
naqqaxhomlu Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqaxhomlux Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqaxhomlha Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqaxhomlhiex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqaxhomlna Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
naqqaxhomlniex Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
naqqaxhomlkom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
naqqaxhomlkomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
naqqaxhomlhom Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
naqqaxhomlhomx Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
naqqxet Perfective P3 Sg Fem Positive
naqqxitx Perfective P3 Sg Fem Negative
naqqxetli Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
naqqxetlix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
naqqxetlek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
naqqxetlekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
naqqxetlu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
naqqxetlux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
naqqxitilha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
naqqxitilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
naqqxitilna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
naqqxitilniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
naqqxitilkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
naqqxitilkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
naqqxitilhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
naqqxitilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
naqqxitni Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
naqqxitnix Perfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
naqqxitek Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
naqqxitekx Perfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
naqqxitu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
naqqxithux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
naqqxithuli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
naqqxithulix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
naqqxithulek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
naqqxithulekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
naqqxithulu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
naqqxithulux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
naqqxithulha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
naqqxithulhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
naqqxithulna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
naqqxithulniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
naqqxithulkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
naqqxithulkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
naqqxithulhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
naqqxithulhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
naqqxitha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
naqqxithiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
naqqxithieli Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
naqqxithilix Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
naqqxithielek Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
naqqxithilekx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
naqqxithielu Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
naqqxithilux Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
naqqxithielha Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
naqqxithilhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
naqqxithielna Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
naqqxithilniex Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
naqqxithielkom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
naqqxithilkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
naqqxithielhom Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
naqqxithilhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
naqqxitna Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
naqqxitniex Perfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
naqqxitkom Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
naqqxitkomx Perfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
naqqxithom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
naqqxithomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
naqqxithomli Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
naqqxithomlix Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
naqqxithomlek Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
naqqxithomlekx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
naqqxithomlu Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqxithomlux Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqxithomlha Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqxithomlhiex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqxithomlna Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
naqqxithomlniex Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
naqqxithomlkom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
naqqxithomlkomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
naqqxithomlhom Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
naqqxithomlhomx Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
naqqaxna Perfective P1 Pl Positive
naqqaxniex Perfective P1 Pl Negative
naqqaxnalek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
naqqaxnalekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
naqqaxnalu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqaxnalux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqaxnielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqaxnilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqaxnielkom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
naqqaxnilkomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
naqqaxnielhom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
naqqaxnilhomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
naqqaxnieek Perfective P1 Pl P2 Sg Positive
naqqaxniekx Perfective P1 Pl P2 Sg Negative
naqqaxnieu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqaxnihux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqaxniehulek Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
naqqaxnihulekx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
naqqaxniehulu Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
naqqaxnihulux Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
naqqaxniehulha Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
naqqaxnihulhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
naqqaxniehulkom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
naqqaxnihulkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
naqqaxniehulhom Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
naqqaxnihulhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
naqqaxnieha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqaxnihiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqaxniehielek Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
naqqaxnihilekx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
naqqaxniehielu Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
naqqaxnihilux Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
naqqaxniehielha Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
naqqaxnihilhiex Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
naqqaxniehielkom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
naqqaxnihilkomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
naqqaxniehielhom Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
naqqaxnihilhomx Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
naqqaxniekom Perfective P1 Pl P2 Pl Positive
naqqaxnikomx Perfective P1 Pl P2 Pl Negative
naqqaxniehom Perfective P1 Pl P3 Pl Positive
naqqaxnihomx Perfective P1 Pl P3 Pl Negative
naqqaxniehomlek Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
naqqaxnihomlekx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
naqqaxniehomlu Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqaxnihomlux Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqaxniehomlha Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqaxnihomlhiex Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqaxniehomlkom Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
naqqaxnihomlkomx Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
naqqaxniehomlhom Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
naqqaxnihomlhomx Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
naqqaxtu Perfective P2 Pl Positive
naqqaxtux Perfective P2 Pl Negative
naqqaxtuli Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
naqqaxtulix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
naqqaxtulek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
naqqaxtulekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
naqqaxtulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqaxtulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqaxtulha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqaxtulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqaxtulna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
naqqaxtulniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
naqqaxtulkom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
naqqaxtulkomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
naqqaxtulhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
naqqaxtulhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
naqqaxtuni Perfective P2 Pl P1 Sg Positive
naqqaxtunix Perfective P2 Pl P1 Sg Negative
naqqaxtuek Perfective P2 Pl P2 Sg Positive
naqqaxtuekx Perfective P2 Pl P2 Sg Negative
naqqaxtuu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqaxtuhux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqaxtuhuli Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
naqqaxtuhulix Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
naqqaxtuhulek Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
naqqaxtuhulekx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
naqqaxtuhulu Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
naqqaxtuhulux Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
naqqaxtuhulha Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
naqqaxtuhulhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
naqqaxtuhulna Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
naqqaxtuhulniex Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
naqqaxtuhulkom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
naqqaxtuhulkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
naqqaxtuhulhom Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
naqqaxtuhulhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
naqqaxtuha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqaxtuhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqaxtuhieli Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
naqqaxtuhilix Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
naqqaxtuhielek Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
naqqaxtuhilekx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
naqqaxtuhielu Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
naqqaxtuhilux Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
naqqaxtuhielha Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
naqqaxtuhilhiex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
naqqaxtuhielna Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
naqqaxtuhilniex Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
naqqaxtuhielkom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
naqqaxtuhilkomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
naqqaxtuhielhom Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
naqqaxtuhilhomx Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
naqqaxtuna Perfective P2 Pl P1 Pl Positive
naqqaxtuniex Perfective P2 Pl P1 Pl Negative
naqqaxtukom Perfective P2 Pl P2 Pl Positive
naqqaxtukomx Perfective P2 Pl P2 Pl Negative
naqqaxtuhom Perfective P2 Pl P3 Pl Positive
naqqaxtuhomx Perfective P2 Pl P3 Pl Negative
naqqaxtuhomli Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
naqqaxtuhomlix Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
naqqaxtuhomlek Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
naqqaxtuhomlekx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
naqqaxtuhomlu Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqaxtuhomlux Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqaxtuhomlha Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqaxtuhomlhiex Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqaxtuhomlna Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
naqqaxtuhomlniex Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
naqqaxtuhomlkom Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
naqqaxtuhomlkomx Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
naqqaxtuhomlhom Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
naqqaxtuhomlhomx Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
naqqxu Perfective P3 Pl Positive
naqqxux Perfective P3 Pl Negative
naqqxuli Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
naqqxulix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
naqqxulek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
naqqxulekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
naqqxulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqxulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqxulha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqxulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqxulna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
naqqxulniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
naqqxulkom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
naqqxulkomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
naqqxulhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
naqqxulhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
naqqxuni Perfective P3 Pl P1 Sg Positive
naqqxunix Perfective P3 Pl P1 Sg Negative
naqqxuek Perfective P3 Pl P2 Sg Positive
naqqxuekx Perfective P3 Pl P2 Sg Negative
naqqxuu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqxuhux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqxuhuli Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
naqqxuhulix Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
naqqxuhulek Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
naqqxuhulekx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
naqqxuhulu Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
naqqxuhulux Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
naqqxuhulha Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
naqqxuhulhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
naqqxuhulna Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
naqqxuhulniex Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
naqqxuhulkom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
naqqxuhulkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
naqqxuhulhom Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
naqqxuhulhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
naqqxuha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqxuhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqxuhieli Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
naqqxuhilix Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
naqqxuhielek Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
naqqxuhilekx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
naqqxuhielu Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
naqqxuhilux Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
naqqxuhielha Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
naqqxuhilhiex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
naqqxuhielna Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
naqqxuhilniex Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
naqqxuhielkom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
naqqxuhilkomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
naqqxuhielhom Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
naqqxuhilhomx Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
naqqxuna Perfective P3 Pl P1 Pl Positive
naqqxuniex Perfective P3 Pl P1 Pl Negative
naqqxukom Perfective P3 Pl P2 Pl Positive
naqqxukomx Perfective P3 Pl P2 Pl Negative
naqqxuhom Perfective P3 Pl P3 Pl Positive
naqqxuhomx Perfective P3 Pl P3 Pl Negative
naqqxuhomli Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
naqqxuhomlix Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
naqqxuhomlek Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
naqqxuhomlekx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
naqqxuhomlu Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
naqqxuhomlux Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqxuhomlha Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
naqqxuhomlhiex Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqxuhomlna Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
naqqxuhomlniex Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
naqqxuhomlkom Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
naqqxuhomlkomx Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
naqqxuhomlhom Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
naqqxuhomlhomx Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
nnaqqax Imperfective P1 Sg Positive
nnaqqaxx Imperfective P1 Sg Negative
nnaqqaxlek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nnaqqaxlekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nnaqqaxlu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nnaqqaxlux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nnaqqaxilha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nnaqqaxilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nnaqqaxilkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nnaqqaxilkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nnaqqaxilhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nnaqqaxilhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nnaqqaxek Imperfective P1 Sg P2 Sg Positive
nnaqqaxekx Imperfective P1 Sg P2 Sg Negative
nnaqqaxu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Positive
nnaqqaxhux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc Negative
nnaqqaxhulek Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nnaqqaxhulekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nnaqqaxhulu Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nnaqqaxhulux Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nnaqqaxhulha Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nnaqqaxhulhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nnaqqaxhulkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nnaqqaxhulkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nnaqqaxhulhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nnaqqaxhulhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nnaqqaxha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Positive
nnaqqaxhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem Negative
nnaqqaxhielek Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nnaqqaxhilekx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nnaqqaxhielu Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nnaqqaxhilux Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nnaqqaxhielha Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nnaqqaxhilhiex Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nnaqqaxhielkom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nnaqqaxhilkomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nnaqqaxhielhom Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nnaqqaxhilhomx Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nnaqqaxkom Imperfective P1 Sg P2 Pl Positive
nnaqqaxkomx Imperfective P1 Sg P2 Pl Negative
nnaqqaxhom Imperfective P1 Sg P3 Pl Positive
nnaqqaxhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl Negative
nnaqqaxhomlek Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
nnaqqaxhomlekx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
nnaqqaxhomlu Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nnaqqaxhomlux Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nnaqqaxhomlha Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nnaqqaxhomlhiex Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nnaqqaxhomlkom Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
nnaqqaxhomlkomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
nnaqqaxhomlhom Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
nnaqqaxhomlhomx Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
tnaqqax Imperfective P2 Sg Positive
tnaqqaxx Imperfective P2 Sg Negative
tnaqqaxli Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tnaqqaxlix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tnaqqaxlek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tnaqqaxlekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tnaqqaxlu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxlux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tnaqqaxilha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tnaqqaxilna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tnaqqaxilniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tnaqqaxilkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tnaqqaxilkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tnaqqaxilhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tnaqqaxilhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tnaqqaxni Imperfective P2 Sg P1 Sg Positive
tnaqqaxnix Imperfective P2 Sg P1 Sg Negative
tnaqqaxek Imperfective P2 Sg P2 Sg Positive
tnaqqaxekx Imperfective P2 Sg P2 Sg Negative
tnaqqaxu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc Negative
tnaqqaxhuli Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tnaqqaxhulix Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tnaqqaxhulek Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tnaqqaxhulekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tnaqqaxhulu Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhulux Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tnaqqaxhulha Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhulhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tnaqqaxhulna Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tnaqqaxhulniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tnaqqaxhulkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tnaqqaxhulkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tnaqqaxhulhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tnaqqaxhulhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tnaqqaxha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem Negative
tnaqqaxhieli Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tnaqqaxhilix Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tnaqqaxhielek Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tnaqqaxhilekx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tnaqqaxhielu Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhilux Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tnaqqaxhielha Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhilhiex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tnaqqaxhielna Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tnaqqaxhilniex Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tnaqqaxhielkom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tnaqqaxhilkomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tnaqqaxhielhom Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tnaqqaxhilhomx Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tnaqqaxna Imperfective P2 Sg P1 Pl Positive
tnaqqaxniex Imperfective P2 Sg P1 Pl Negative
tnaqqaxkom Imperfective P2 Sg P2 Pl Positive
tnaqqaxkomx Imperfective P2 Sg P2 Pl Negative
tnaqqaxhom Imperfective P2 Sg P3 Pl Positive
tnaqqaxhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl Negative
tnaqqaxhomli Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tnaqqaxhomlix Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
tnaqqaxhomlek Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tnaqqaxhomlekx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
tnaqqaxhomlu Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhomlux Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tnaqqaxhomlha Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhomlhiex Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tnaqqaxhomlna Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tnaqqaxhomlniex Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
tnaqqaxhomlkom Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tnaqqaxhomlkomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
tnaqqaxhomlhom Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tnaqqaxhomlhomx Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
jnaqqax Imperfective P3 Sg Masc Positive
jnaqqaxx Imperfective P3 Sg Masc Negative
jnaqqaxli Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jnaqqaxlix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jnaqqaxlek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jnaqqaxlekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jnaqqaxlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jnaqqaxlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jnaqqaxilha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jnaqqaxilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jnaqqaxilna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jnaqqaxilniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jnaqqaxilkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jnaqqaxilkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jnaqqaxilhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jnaqqaxilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jnaqqaxni Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jnaqqaxnix Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jnaqqaxek Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jnaqqaxekx Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jnaqqaxu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jnaqqaxhux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jnaqqaxhuli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jnaqqaxhulix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jnaqqaxhulek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jnaqqaxhulekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jnaqqaxhulu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jnaqqaxhulux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jnaqqaxhulha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jnaqqaxhulhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jnaqqaxhulna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jnaqqaxhulniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jnaqqaxhulkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jnaqqaxhulkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jnaqqaxhulhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jnaqqaxhulhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jnaqqaxha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jnaqqaxhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jnaqqaxhieli Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jnaqqaxhilix Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jnaqqaxhielek Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jnaqqaxhilekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jnaqqaxhielu Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jnaqqaxhilux Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jnaqqaxhielha Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jnaqqaxhilhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jnaqqaxhielna Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jnaqqaxhilniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jnaqqaxhielkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jnaqqaxhilkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jnaqqaxhielhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jnaqqaxhilhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jnaqqaxna Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jnaqqaxniex Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jnaqqaxkom Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jnaqqaxkomx Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jnaqqaxhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jnaqqaxhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jnaqqaxhomli Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive
jnaqqaxhomlix Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative
jnaqqaxhomlek Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive
jnaqqaxhomlekx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative
jnaqqaxhomlu Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jnaqqaxhomlux Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jnaqqaxhomlha Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jnaqqaxhomlhiex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jnaqqaxhomlna Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive
jnaqqaxhomlniex Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative
jnaqqaxhomlkom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive
jnaqqaxhomlkomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative
jnaqqaxhomlhom Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive
jnaqqaxhomlhomx Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative
tnaqqax Imperfective P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxx Imperfective P3 Sg Fem Negative
tnaqqaxli Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tnaqqaxlix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tnaqqaxlek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tnaqqaxlekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tnaqqaxlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tnaqqaxilha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tnaqqaxilna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tnaqqaxilniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tnaqqaxilkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tnaqqaxilkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tnaqqaxilhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tnaqqaxilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tnaqqaxni Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tnaqqaxnix Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tnaqqaxek Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tnaqqaxekx Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tnaqqaxu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tnaqqaxhuli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tnaqqaxhulix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tnaqqaxhulek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tnaqqaxhulekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tnaqqaxhulu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhulux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tnaqqaxhulha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhulhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tnaqqaxhulna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tnaqqaxhulniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tnaqqaxhulkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tnaqqaxhulkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tnaqqaxhulhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tnaqqaxhulhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tnaqqaxha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tnaqqaxhieli Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tnaqqaxhilix Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tnaqqaxhielek Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tnaqqaxhilekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tnaqqaxhielu Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhilux Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tnaqqaxhielha Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhilhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tnaqqaxhielna Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tnaqqaxhilniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tnaqqaxhielkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tnaqqaxhilkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tnaqqaxhielhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tnaqqaxhilhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tnaqqaxna Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tnaqqaxniex Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tnaqqaxkom Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tnaqqaxkomx Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tnaqqaxhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tnaqqaxhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tnaqqaxhomli Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive
tnaqqaxhomlix Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative
tnaqqaxhomlek Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive
tnaqqaxhomlekx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative
tnaqqaxhomlu Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhomlux Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tnaqqaxhomlha Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhomlhiex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tnaqqaxhomlna Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive
tnaqqaxhomlniex Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative
tnaqqaxhomlkom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive
tnaqqaxhomlkomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative
tnaqqaxhomlhom Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive
tnaqqaxhomlhomx Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative
nnaqqxu Imperfective P1 Pl Positive
nnaqqxux Imperfective P1 Pl Negative
nnaqqxulek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nnaqqxulekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nnaqqxulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nnaqqxulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nnaqqxulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nnaqqxulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nnaqqxulkom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nnaqqxulkomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nnaqqxulhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nnaqqxulhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nnaqqxuek Imperfective P1 Pl P2 Sg Positive
nnaqqxuekx Imperfective P1 Pl P2 Sg Negative
nnaqqxuu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Positive
nnaqqxuhux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc Negative
nnaqqxuhulek Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
nnaqqxuhulekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
nnaqqxuhulu Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
nnaqqxuhulux Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
nnaqqxuhulha Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
nnaqqxuhulhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
nnaqqxuhulkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
nnaqqxuhulkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
nnaqqxuhulhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
nnaqqxuhulhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
nnaqqxuha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Positive
nnaqqxuhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem Negative
nnaqqxuhielek Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
nnaqqxuhilekx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
nnaqqxuhielu Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
nnaqqxuhilux Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
nnaqqxuhielha Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
nnaqqxuhilhiex Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
nnaqqxuhielkom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
nnaqqxuhilkomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
nnaqqxuhielhom Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
nnaqqxuhilhomx Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
nnaqqxukom Imperfective P1 Pl P2 Pl Positive
nnaqqxukomx Imperfective P1 Pl P2 Pl Negative
nnaqqxuhom Imperfective P1 Pl P3 Pl Positive
nnaqqxuhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl Negative
nnaqqxuhomlek Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
nnaqqxuhomlekx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
nnaqqxuhomlu Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
nnaqqxuhomlux Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
nnaqqxuhomlha Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
nnaqqxuhomlhiex Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
nnaqqxuhomlkom Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
nnaqqxuhomlkomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
nnaqqxuhomlhom Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
nnaqqxuhomlhomx Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
tnaqqxu Imperfective P2 Pl Positive
tnaqqxux Imperfective P2 Pl Negative
tnaqqxuli Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tnaqqxulix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tnaqqxulek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tnaqqxulekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tnaqqxulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tnaqqxulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tnaqqxulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tnaqqxulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tnaqqxulna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tnaqqxulniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tnaqqxulkom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tnaqqxulkomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tnaqqxulhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tnaqqxulhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tnaqqxuni Imperfective P2 Pl P1 Sg Positive
tnaqqxunix Imperfective P2 Pl P1 Sg Negative
tnaqqxuek Imperfective P2 Pl P2 Sg Positive
tnaqqxuekx Imperfective P2 Pl P2 Sg Negative
tnaqqxuu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tnaqqxuhux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc Negative
tnaqqxuhuli Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tnaqqxuhulix Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
tnaqqxuhulek Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tnaqqxuhulekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
tnaqqxuhulu Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tnaqqxuhulux Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
tnaqqxuhulha Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tnaqqxuhulhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
tnaqqxuhulna Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tnaqqxuhulniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
tnaqqxuhulkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tnaqqxuhulkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
tnaqqxuhulhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tnaqqxuhulhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
tnaqqxuha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tnaqqxuhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem Negative
tnaqqxuhieli Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tnaqqxuhilix Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
tnaqqxuhielek Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tnaqqxuhilekx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
tnaqqxuhielu Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tnaqqxuhilux Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
tnaqqxuhielha Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tnaqqxuhilhiex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
tnaqqxuhielna Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tnaqqxuhilniex Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
tnaqqxuhielkom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tnaqqxuhilkomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
tnaqqxuhielhom Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tnaqqxuhilhomx Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
tnaqqxuna Imperfective P2 Pl P1 Pl Positive
tnaqqxuniex Imperfective P2 Pl P1 Pl Negative
tnaqqxukom Imperfective P2 Pl P2 Pl Positive
tnaqqxukomx Imperfective P2 Pl P2 Pl Negative
tnaqqxuhom Imperfective P2 Pl P3 Pl Positive
tnaqqxuhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl Negative
tnaqqxuhomli Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tnaqqxuhomlix Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
tnaqqxuhomlek Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tnaqqxuhomlekx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
tnaqqxuhomlu Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tnaqqxuhomlux Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
tnaqqxuhomlha Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tnaqqxuhomlhiex Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
tnaqqxuhomlna Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tnaqqxuhomlniex Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
tnaqqxuhomlkom Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tnaqqxuhomlkomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
tnaqqxuhomlhom Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tnaqqxuhomlhomx Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
jnaqqxu Imperfective P3 Pl Positive
jnaqqxux Imperfective P3 Pl Negative
jnaqqxuli Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jnaqqxulix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jnaqqxulek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jnaqqxulekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jnaqqxulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jnaqqxulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jnaqqxulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jnaqqxulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jnaqqxulna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jnaqqxulniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jnaqqxulkom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jnaqqxulkomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jnaqqxulhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jnaqqxulhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jnaqqxuni Imperfective P3 Pl P1 Sg Positive
jnaqqxunix Imperfective P3 Pl P1 Sg Negative
jnaqqxuek Imperfective P3 Pl P2 Sg Positive
jnaqqxuekx Imperfective P3 Pl P2 Sg Negative
jnaqqxuu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jnaqqxuhux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jnaqqxuhuli Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
jnaqqxuhulix Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
jnaqqxuhulek Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
jnaqqxuhulekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
jnaqqxuhulu Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
jnaqqxuhulux Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
jnaqqxuhulha Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
jnaqqxuhulhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
jnaqqxuhulna Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
jnaqqxuhulniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
jnaqqxuhulkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
jnaqqxuhulkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
jnaqqxuhulhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
jnaqqxuhulhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
jnaqqxuha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jnaqqxuhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jnaqqxuhieli Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
jnaqqxuhilix Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
jnaqqxuhielek Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
jnaqqxuhilekx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
jnaqqxuhielu Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
jnaqqxuhilux Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
jnaqqxuhielha Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
jnaqqxuhilhiex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
jnaqqxuhielna Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
jnaqqxuhilniex Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
jnaqqxuhielkom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
jnaqqxuhilkomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
jnaqqxuhielhom Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
jnaqqxuhilhomx Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
jnaqqxuna Imperfective P3 Pl P1 Pl Positive
jnaqqxuniex Imperfective P3 Pl P1 Pl Negative
jnaqqxukom Imperfective P3 Pl P2 Pl Positive
jnaqqxukomx Imperfective P3 Pl P2 Pl Negative
jnaqqxuhom Imperfective P3 Pl P3 Pl Positive
jnaqqxuhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl Negative
jnaqqxuhomli Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
jnaqqxuhomlix Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
jnaqqxuhomlek Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
jnaqqxuhomlekx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
jnaqqxuhomlu Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
jnaqqxuhomlux Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
jnaqqxuhomlha Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
jnaqqxuhomlhiex Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
jnaqqxuhomlna Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
jnaqqxuhomlniex Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
jnaqqxuhomlkom Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
jnaqqxuhomlkomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
jnaqqxuhomlhom Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
jnaqqxuhomlhomx Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative
naqqax Imperative P2 Sg Positive
tnaqqaxx Imperative P2 Sg Negative
naqqaxli Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tnaqqaxlix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
naqqaxlek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tnaqqaxlekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
naqqaxlu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxlux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
naqqaxilha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
naqqaxilna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tnaqqaxilniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
naqqaxilkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tnaqqaxilkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
naqqaxilhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tnaqqaxilhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
naqqaxni Imperative P2 Sg P1 Sg Positive
tnaqqaxnix Imperative P2 Sg P1 Sg Negative
naqqaxek Imperative P2 Sg P2 Sg Positive
tnaqqaxekx Imperative P2 Sg P2 Sg Negative
naqqaxu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc Negative
naqqaxhuli Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tnaqqaxhulix Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
naqqaxhulek Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tnaqqaxhulekx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
naqqaxhulu Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhulux Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
naqqaxhulha Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhulhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
naqqaxhulna Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tnaqqaxhulniex Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
naqqaxhulkom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tnaqqaxhulkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
naqqaxhulhom Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tnaqqaxhulhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative
naqqaxha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem Negative
naqqaxhieli Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tnaqqaxhilix Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
naqqaxhielek Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tnaqqaxhilekx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
naqqaxhielu Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhilux Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
naqqaxhielha Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhilhiex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
naqqaxhielna Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tnaqqaxhilniex Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
naqqaxhielkom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tnaqqaxhilkomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
naqqaxhielhom Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tnaqqaxhilhomx Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative
naqqaxna Imperative P2 Sg P1 Pl Positive
tnaqqaxniex Imperative P2 Sg P1 Pl Negative
naqqaxkom Imperative P2 Sg P2 Pl Positive
tnaqqaxkomx Imperative P2 Sg P2 Pl Negative
naqqaxhom Imperative P2 Sg P3 Pl Positive
tnaqqaxhomx Imperative P2 Sg P3 Pl Negative
naqqaxhomli Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
tnaqqaxhomlix Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
naqqaxhomlek Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
tnaqqaxhomlekx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
naqqaxhomlu Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tnaqqaxhomlux Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqaxhomlha Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tnaqqaxhomlhiex Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqaxhomlna Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
tnaqqaxhomlniex Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
naqqaxhomlkom Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
tnaqqaxhomlkomx Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
naqqaxhomlhom Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive
tnaqqaxhomlhomx Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative
naqqxu Imperative P2 Pl Positive
tnaqqxux Imperative P2 Pl Negative
naqqxuli Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tnaqqxulix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
naqqxulek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tnaqqxulekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
naqqxulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tnaqqxulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqxulha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tnaqqxulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqxulna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tnaqqxulniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
naqqxulkom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tnaqqxulkomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
naqqxulhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tnaqqxulhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
naqqxuni Imperative P2 Pl P1 Sg Positive
tnaqqxunix Imperative P2 Pl P1 Sg Negative
naqqxuek Imperative P2 Pl P2 Sg Positive
tnaqqxuekx Imperative P2 Pl P2 Sg Negative
naqqxuu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Positive
tnaqqxuhux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqxuhuli Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
tnaqqxuhulix Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
naqqxuhulek Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
tnaqqxuhulekx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
naqqxuhulu Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive
tnaqqxuhulux Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative
naqqxuhulha Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive
tnaqqxuhulhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative
naqqxuhulna Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
tnaqqxuhulniex Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
naqqxuhulkom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
tnaqqxuhulkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
naqqxuhulhom Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive
tnaqqxuhulhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative
naqqxuha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Positive
tnaqqxuhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqxuhieli Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
tnaqqxuhilix Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
naqqxuhielek Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
tnaqqxuhilekx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
naqqxuhielu Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive
tnaqqxuhilux Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative
naqqxuhielha Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive
tnaqqxuhilhiex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative
naqqxuhielna Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
tnaqqxuhilniex Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
naqqxuhielkom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
tnaqqxuhilkomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
naqqxuhielhom Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive
tnaqqxuhilhomx Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative
naqqxuna Imperative P2 Pl P1 Pl Positive
tnaqqxuniex Imperative P2 Pl P1 Pl Negative
naqqxukom Imperative P2 Pl P2 Pl Positive
tnaqqxukomx Imperative P2 Pl P2 Pl Negative
naqqxuhom Imperative P2 Pl P3 Pl Positive
tnaqqxuhomx Imperative P2 Pl P3 Pl Negative
naqqxuhomli Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
tnaqqxuhomlix Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
naqqxuhomlek Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
tnaqqxuhomlekx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
naqqxuhomlu Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive
tnaqqxuhomlux Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative
naqqxuhomlha Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive
tnaqqxuhomlhiex Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative
naqqxuhomlna Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
tnaqqxuhomlniex Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
naqqxuhomlkom Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
tnaqqxuhomlkomx Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
naqqxuhomlhom Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive
tnaqqxuhomlhomx Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative